Հայ ժողովուրդը ներկայացրել է Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման իր տեսլականը
«Մենք, որպես ազգ, ժողովուրդ, պետություն, հստակ պետք է ձևակերպենք, թե ինչպես ենք պատկերացնում Ղարաբաղի հարցի լուծումը: Ամենատարօրինակն այն է, որ այս թեմայի շուրջ մինչև հիմա մեր մոտ հանրային դիսկուրս չի եղել»,- ապրիլի 22-ին, Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետում դասախոսների և ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան:
Միանշանակ է, որ Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորողը որևէ կողմի իշխանությունները չեն։ Սա Արցախի ժողովրդի կյանքին, ճակատագրին առնչող հարց է, և, բնական է, որ հարցի լուծողը լինելու է Արցախի ժողովուրդը։ Իր համար ընդունելի լուծումն այդ ժողովուրդն արդեն ի կատար է ածել՝ ինքնորոշվելով և ձևավորելով անկախ պետություն։ Այժմ հայկական կողմերի բանակցողների նպատակը պետք է լինի այդ լուծմանը դե-յուրե ձևակերպում տալն ու Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը հասնելը։
Սա է հայ ժողովրդի կողմից առաջարկվող լուծումը։ Եվ դրանից ավելի մանրամասն «ուղեցույց» ժողովրդից ակնկալել պետք չէ։ Ուստի, պետք է չէ նաև կրկին ընդլայնել հարցի քննարկման շրջանակներն ու հայ ժողովրդից լուծումներ կամ պատասխաններ ակնկալել: Գործող իշխանությունների կողմից արդեն իսկ սահմանվել է Արցախը բանակցային գործընթաց լիարժեք վերադարձնելու նպատակը, որի կյանքի կոչումն էլ թույլ կտա պաշտոնական Ստեփանակերտին ներկայացնել իր կամքն ու մոտեցումները:
Քաղաքական ձևակերպումներ ու սահմանումներ գտնելն արդեն լինելու են Հայաստանը, Արցախը և Ադրբեջանը ներկայացնող քաղաքական գործիչների գործը։ Իսկ ժողովուրդը դրա մանդատը տվել է ընտրությունների ժամանակ՝ ձայն տալով հաղթած թեկնածուների քաղաքական ծրագրերին։

The Armenian People Have Voiced Their Vision of Settlement of Artsakh Issue
“We as a nation, a state must clearly formulate our vision of settlement of Karabakh issue. It is weird that so far we have not held public discussion on the subject,” RA prime-minister Nikol Pashinyan said during an April 22 meeting with the lecturers and students at the state economic university of Yerevan.
It goes without saying that the settlement of Artsakh issue is not up to the authorities of either side. This issue has to do with the life and destiny of the people of Artsakh, and consequently the people of Artsakh shall settle the issue. The people have already implemented the acceptable for them settlement by self-determination and by forming an independent state. The objective of the Armenian negotiators should be de jure formulation of that settlement and reaching international recognition of independence of Artsakh.
This is the settlement proposed by the Armenian people. No need to expect a more detailed “guideline” on behalf of the people. Thus no need to expand the circles of discussion of the issue and expect solutions and answers from the Armenian people. The acting authorities have already defined the objective of returning Artsakh into the talks table. If implemented, this will enable official Stepanakert to present its will and approaches.
It will be up to the politicians representing Armenia, Artsakh and Azerbaijan to find political formulations and definitions. The people have given their mandate by voting for the political programs of winning candidates.