Շրի Լանկայում շուրջ 10 հազար զինվորականներ են պահպանում մզկիթներն ուրբաթօրյա աղոթքի օրը. Reuters
Շրի Լանկայում շուրջ 10 հազար զինվորականներ են պարեկում մզկիթների և այլ կրոնական վայրերի մոտ: Իշխանություններն այսպիսով զգուշանում են հնարավոր ահաբեկչական գործողություններից ապրիլի 21-ի պայթյուններից հետո, որոնց հետևանքով, վերջին տվյալներով՝ զոհվել Է շուրջ 250 մարդ: Այս մասին հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
Ի դեպ, նախօրեին Շրի Լանկայի մուսուլմանական կրոնական գործերի նախարար Աբդուլ Հալիմ Մոհամեդ Հաշիմն այդ կղզի-պետության իսլամի հետևորդներին կոչ Է արել ապրիլի 26-ին ավանդական ուրբաթօրյա աղոթք չանցկացնել մզկիթներում, այլ այն անել տանը:

Reuters: порядка 10 тыс. военных охраняют на Шри-Ланке мечети в день пятничной молитвы
Около 10 тыс. военнослужащих развернуты в пятницу на Шри-Ланке у мечетей и других религиозных мест. Как сообщает информационное агентство Reuters, власти опасаются возможных терактов после воскресных взрывов, в результате которых, по последним данным, погибли порядка 250 человек, передает ТАСС.
Накануне министр мусульманских религиозных дел Шри-Ланки Абдул Халим Мохамед Хашим призвал последователей ислама этого островного государства не проводить 26 апреля традиционную пятничную молитву в мечетях, а провести ее дома.
Кардинал Малколм Ранджит в свою очередь призвал и христианских священников пока не проводить мессы до улучшения ситуации. "Безопасность важна", - отметил священнослужитель.