Սերբիան հայտնել է Կոսովոյի իշխանությունների հետ բանակցությունների վերսկսման պայմանը
Սերբիայի վարչապետ Աննա Բրնաբիչը հայտնել է այն պայմանը, որի կատարման դեպքում սերբական կողմը պատրաստ է բանակցությունները վերսկսել Կոսովոյի չճանաչված պետության հետ, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Նա Blic պարբերականին ասել է, որ Կոսովոյի իշխանություններն առաջին հերթին պետք է չեղարկեն Սերբիայից արտահանման վրա սահմանված մաքսատուրքերը:
Բրնաբիչը նշել է, որ Բեռլինի գագաթաժողովի ժամանակ Սերբիայի իշխանությունները մտադիր են ապացուցել, որ իրենք «կայուն, կանխատեսելի և հուսալի գործընկեր են՝ երկխոսությանը հավատարիմ և բանակցություններին պատրաստ»:
Ավելի վաղ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարել էր Բեռլինում տեղի ունենալիք Արևմտյան Բալկանների երկրների գագաթաժողովում հանուն իր երկրի պայքարելու մտադրության մասին:
Վերջին շրջանում Կոսովոյի չճանաչված պետությունը Սերբիայի դեմ ուղղված մի շարք քայլեր է իրականացրել, մասնավորապես՝ որոշում է ընդունել սեփական բանակ ստեղծելու մասին և սերբական ապրանքների համար 100 տոկոսի մաքսատուրք է սահմանել, իսկ այնուհետև դրանք ընդլայնել է:

В Сербии назвали условие для возобновления переговоров с властями Косова
Премьер-министр Сербии Анна Брнабич назвала условие, при выполнении которого сербская сторона готова возобновить переговоры с непризнанным государством Косово, передает RT
Как она заявила изданию Blic, косовским властям в первую очередь необходимо отменить пошлины на экспорт из Сербии.
Брнабич также отметила, что на саммите в Берлине сербские власти намерены доказать, что они являются ''стабильным, предсказуемым и надежным партнером, преданным диалогу и готовым к переговорам''.
Ранее президент Сербии Александр Вучич заявил о намерении бороться за свою страну на саммите стран Западных Балкан в Берлине.
Непризнанное государство Косово в последнее время реализовало ряд шагов, направленных против Сербии, в частности приняло решение о создании собственной армии и ввело пошлины в размере 100% на сербские товары, а затем расширило их.