Վարչապետը և ԱՄԷ պետնախարարը քննարկել են երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պետնախարար, հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Ահմադ Ալի ալ-Սայեղիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետը կարևորել է մայիսի 2-ին Երևանում հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի անցկացումը, որը լավ հարթակ է հայ-էմիրաթական հարաբերությունների զարգացման հարցերը քննարկելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԱՄԷ հետ համագործակցությունը, և վերջին շրջանում երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացումը, նաև զբոսաշրջության ոլորտում նկատվող աճի միտումները վկայում են Հայաստան-ԱՄԷ համագործակցության զարգացման դրական դինամիկայի մասին:
ԱՄԷ պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին ջերմ ընդունելության համար և գոհունակություն հայտնել Հայաստան այցի, հանձնաժողովի նիստի շրջանակում քննարկումների արդյունքների և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների առնչությամբ: Ահմադ Ալի ալ-Սայեղիի խոսքով՝ ԱՄԷ-ն հետաքրքրված է Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմամբ, տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ, և հանձնաժողովի գործունեությունը հենց այդ մասին է վկայում:
Զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ուղղություններով տնտեսական փոխգործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը լայնածավալ բարեփոխումներ է իրականացնում գործարար միջավայրի բարելավման, հավասար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ՝ տնտեսության զարգացման և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման նպատակով: Հայ-էմիրաթական տնտեսական կապերի հետագա զարգացման տեսանկյունից Նիկոլ Փաշինյանը հեռանկարային է համարել գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, ՏՏ, վերականգնվող էներգետիկայի, ջրամբարաշինության ոլորտներում համագործակցությունը: Կառավարության ղեկավարը նշել է նաև, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ հանդիսանալ ԱՄԷ գործարարների համար դեպի ԵԱՏՄ և երրորդ երկրների շուկաներ: ՏՏ ոլորտում համագործակցության խորացման համատեքստում վարչապետը հույս է հայտնել, որ ԱՄԷ ընկերություններն ակտիվ կմասնակցեն 2019 թ. հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսին:
Ահմադ Ալի ալ-Սայեղին նշել է, որ ԱՄԷ համար ևս հետաքրքրական է վարչապետի նշած ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացումը, և ընդհանրապես ԱՄԷ-ն պատրաստակամ է ընդլայնել Հայաստանի հետ գործակցությունը թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, թե՛ հումանիտար ոլորտներում:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄԷ պետնախարարն անդրադարձել են նաև օդային ուղիղ հաղորդակցության հաստատման ուղղությամբ քայլերին, ինչը կնպաստի ոչ միայն զբոսաշրջության, այլև առևտրաշրջանառության ծավալի ավելացմանը: Երկուստեք կարևորվել են գործարար համաժողովների անցկացումն ու բարձր մակարդակի պաշտոնական փոխայցերի կազմակերպումը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄԷ կառավարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերելու համար:

Greeting the guests, the Prime Minister stressed the importance of the first meeting of the UAE-Armenia Intergovernmental Commission, held this May 2 in Yerevan, which is a good platform for discussing development of UAE-Armenia relations. Nikol Pashinyan said our country keen to cooperate with the United Arab Emirates. He pointed out that the recent intensification of economic relations and the trends observed in the sphere of tourism have demonstrated the positive dynamics of bilateral cooperation.
The UAE State Minister thanked Prime Minister Pashinyan for the warm welcome and expressed satisfaction with the outcome of both his visit and the discussions held at the Commission’s meeting. Noting that his country is eager to develop cooperation with Armenia through joint projects, Ahmed Ali Al Sayegh stressed that the Commission’s activities testify to this.
The interlocutors discussed ways of deepening economic cooperation in different directions. The Prime Minister noted that his government has embarked upon a large-scale reform program aimed at improving the business environment, creating equal conditions for economic development and attracting foreign investment. Nikol Pashinyan considered promising cooperation in the fields of agriculture, tourism, information technology, renewable energy, construction of reservoirs.
The head of the Armenian government noted that Armenia can become a bridge for UAE business entities to enter the markets of the Eurasian Economic Union and third countries. Coming to the cooperation in the field of information technologies, the Premier expressed the hope that UAE companies may take an active part in the World IT Congress to be held in Yerevan in October, 2019.
Ahmed Ali Al Sayegh said his country interested in implementing joint programs in the areas mentioned by the Prime Minister, He pointed out that the UAE is ready to expand the bilateral cooperation with Armenia in the political, economic and humanitarian fields.
The Prime Minister of Armenia and the State Minister of the United Arab Emirates next touched on the steps aimed at establishing direct air communication between the two countries that will not only help boost tourism, but also step up trade turnover. The importance of holding business forums and organizing reciprocated top-level visits was stressed on both sides.
Taking the opportunity, Prime Minister Pashinyan thanked the UAE government for abiding by a balanced position on the Nagorno-Karabakh conflict.