Վարչապետը և ԱՄԷ պետնախարարը քննարկել են երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պետնախարար, հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Ահմադ Ալի ալ-Սայեղիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետը կարևորել է մայիսի 2-ին Երևանում հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի անցկացումը, որը լավ հարթակ է հայ-էմիրաթական հարաբերությունների զարգացման հարցերը քննարկելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԱՄԷ հետ համագործակցությունը, և վերջին շրջանում երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացումը, նաև զբոսաշրջության ոլորտում նկատվող աճի միտումները վկայում են Հայաստան-ԱՄԷ համագործակցության զարգացման դրական դինամիկայի մասին:
ԱՄԷ պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին ջերմ ընդունելության համար և գոհունակություն հայտնել Հայաստան այցի, հանձնաժողովի նիստի շրջանակում քննարկումների արդյունքների և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների առնչությամբ: Ահմադ Ալի ալ-Սայեղիի խոսքով՝ ԱՄԷ-ն հետաքրքրված է Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմամբ, տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ, և հանձնաժողովի գործունեությունը հենց այդ մասին է վկայում:
Զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ուղղություններով տնտեսական փոխգործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը լայնածավալ բարեփոխումներ է իրականացնում գործարար միջավայրի բարելավման, հավասար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ՝ տնտեսության զարգացման և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման նպատակով: Հայ-էմիրաթական տնտեսական կապերի հետագա զարգացման տեսանկյունից Նիկոլ Փաշինյանը հեռանկարային է համարել գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, ՏՏ, վերականգնվող էներգետիկայի, ջրամբարաշինության ոլորտներում համագործակցությունը: Կառավարության ղեկավարը նշել է նաև, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ հանդիսանալ ԱՄԷ գործարարների համար դեպի ԵԱՏՄ և երրորդ երկրների շուկաներ: ՏՏ ոլորտում համագործակցության խորացման համատեքստում վարչապետը հույս է հայտնել, որ ԱՄԷ ընկերություններն ակտիվ կմասնակցեն 2019 թ. հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսին:
Ահմադ Ալի ալ-Սայեղին նշել է, որ ԱՄԷ համար ևս հետաքրքրական է վարչապետի նշած ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացումը, և ընդհանրապես ԱՄԷ-ն պատրաստակամ է ընդլայնել Հայաստանի հետ գործակցությունը թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, թե՛ հումանիտար ոլորտներում:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄԷ պետնախարարն անդրադարձել են նաև օդային ուղիղ հաղորդակցության հաստատման ուղղությամբ քայլերին, ինչը կնպաստի ոչ միայն զբոսաշրջության, այլև առևտրաշրջանառության ծավալի ավելացմանը: Երկուստեք կարևորվել են գործարար համաժողովների անցկացումն ու բարձր մակարդակի պաշտոնական փոխայցերի կազմակերպումը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄԷ կառավարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերելու համար:

Премьер Армении и госминистр ОАЭ обсудили перспективы развития двусторонних экономических связей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня государственного министра Объединённых Арабских Эмиратов, сопредседателя Армяно-эмиратской межправительственной комиссии Ахмеда Али Аль-Сайега и возглавляемую им делегацию.
Приветствуя гостей, премьер-министр подчеркнул важность проведения 2 мая первого заседания Армяно-эмиратской межправительственной комиссии, которая является хорошей площадкой для обсуждения вопросов развития армяно-эмиратских отношений. Никол Пашинян отметил, что Армения придает большое значение сотрудничеству с ОАЭ, и активизация двусторонних экономических связей в последнее время, а также наблюдаемые в сфере туризма тенденции свидетельствуют о положительной динамике сотрудничества Армения-ОАЭ.
Государственный министр ОАЭ поблагодарил премьер-министра Пашиняна за теплый прием и выразил удовлетворение визитом в Армению, результатами обсуждений в рамках заседания комиссии и достигнутыми договоренностями. По словам Ахмеда Али Аль-Сайега, ОАЭ заинтересованы в развитии сотрудничества с Арменией, реализации совместных проектов в различных сферах, и деятельность комиссии свидетельствует именно об этом.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с углублением экономического сотрудничества в различных направлениях. Премьер-министр отметил, что правительство проводит масштабные реформы, направленные на улучшение предпринимательской среды, создание равных условий для экономического развития и привлечение иностранных инвестиций. В контексте дальнейшего развития армяно-эмиратских экономических отношений Никол Пашинян посчитал перспективным сотрудничество в сферах сельского хозяйства, туризма, информационных технологий, возобновляемой энергетики, строительства водохранилищ. Глава правительства также отметил, что Армения может стать мостом для бизнесменов ОАЭ для выхода на рынки ЕАЭС и третьих стран. В контексте углубления сотрудничества в сфере информационных технологий премьер-министр выразил надежду, что компании ОАЭ примут активное участие во Всемирном конгрессе информационных технологий, который пройдет в Ереване в октябре 2019 года.
Ахмед Али Аль-Сайег отметил, что ОАЭ также заинтересованы в реализации совместных программ по отмеченным премьер-министром направлениям, и ОАЭ готовы расширять сотрудничество с Арменией в политической, экономической и гуманитарной сферах.
Премьер-министр Армении и государственный министр ОАЭ также коснулись шагов по установлению прямого воздушного сообщения, что будет способствовать не только росту туризма, но и увеличению объемов торгового оборота. Двусторонне была подчеркнута важность проведения бизнес-форумов и организации взаимных визитов на высоком уровне.
Премьер-министр поблагодарил правительство ОАЭ за сбалансированную позицию по вопросу нагорно-карабахского конфликта.