ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանն անդրադարձել է Էրդողան՝ ապրիլի 24-ին արված հայտարարությանը
ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը, մայիսի 2-ին ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի թիվ 1226 նիստի ընթացիկ հարցերի շուրջ, ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների ուշադրությունը հրավիրել է Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի օրը՝ ապրիլի 24-ին, Թուրքիայի նախագահի կողմից արված հայտարարություններին, ինչպես նաև Թուրքիայի կողմից խաղաղ հավաքների և խոսքի ազատության խոչընդոտման հարցերին, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
Պապիկյանը մասնավորապես նշել է, որ դա զոհերի հիշատակի և վերապրածների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի առավել քան վիրավորական և ցավալի դրսևորում է, ինչպես նաև՝ ցեղասպանության արդարացման ծայրահեղ մտահոգիչ փորձ։
Ըստ դեսպանի, Թուրքիայի նախագահի խոսքերը վկայում են Օսմանյան Թուրքիայում հայ ժողովրդին՝ որպես ազգային, էթնիկ և կրոնական խմբին ամբողջովին կամ մասնակիորեն ոչնչացնելու մտադրության մասին՝ համաձայն Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին Կոնվենցիայի սահմանման, և նման արտահայտությունները միանշանակ կարելի է որակել որպես ատելության և ատելության հրահրմանն ուղղված խոսք։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ դեսպան Արմեն Պապիկյանը շնորհակալություն հայտնել է ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դրա զոհերի հիշատակի ոգեկոչմանն ուղղված որոշումների, հռչակագրերի և նախաձեռնությունների համար, միաժամանակ կոչ անելով միջազգային հանրությանը խստորեն դատապարտել Հայոց ցեղասպանության զոհերի և այն վերապրածների հիշատակին և արժանապատվությանն ուղղված Թուրքիայի իշխանությունների վիրավորանքը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

In his speech in light of the current issues under consideration during Session 1226 of the OSCE Permanent Council, Armenia’s Permanent Representative to the OSCE, Ambassador Armen Papikyan drew the OSCE member states’ attention to the statements made by the President of Turkey on April 24th, the day marking the 104th anniversary of the Armenian Genocide, as well as Turkey’s hindrances to peaceful rallies and freedom of speech, reports the news service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
Touching upon the April 24th statement of the President of Turkey, Ambassador Papikyan stated that those kinds of statements are more than offensive and painful manifestations of disrespect towards the memory of the victims and the survivors, as well as an extremely troubling attempt to justify the genocide and one of the brilliant manifestations of Turkey’s policy of denial.
Touching upon the violations of the fundamental rights to peaceful assemblies and freedom of speech in Turkey, Ambassador Papikyan particularly touched upon the Turkish authorities prohibiting the Armenian Genocide remembrance event held by the Turkish Human Rights Association Istanbul Office at Sultanhamet Square in Istanbul, the square where 235 prominent Armenian figures, including Members of the Ottoman Parliament, religious and community leaders, remarkable writers and artists were brought on 24 April 1915 and later murdered.
The ambassador also informed that, according to press releases, on the same day, an Armenian activist was apprehended by Turkish police officers for speaking out about the Armenian Genocide. In closing, Ambassador Armen Papikyan expressed gratitude to the OSCE member states for Armenian Genocide recognition and the decisions, proclamations and initiatives aimed at commemorating the victims of the genocide and called on the international community to strictly condemn the Turkish government’s insult to the memory and dignity of the Armenian Genocide victims and survivors.