Ներդրումային ծրագրերի փաթեթները կենթարկվեն փորձաքննության և կներկայացվեն էլեկտրոնային հարթակում. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ամփոփել է «Իմ քայլը հանուն Արարատի մարզի» ներդրումային բիզնես ծրագրերի համաժողովի աշխատանքները:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել համաժողովի աշխատանքներից ու անդրադարձել դրա շրջանակում ներկայացված ձկնարդյունաբերության ոլորտի զարգացման նոր մոդելին: «Այս հարթակից լսեցինք մարզի համար ամենակարևոր հարցի պատասխանը, խոսքը վերաբերում է ձկնարդյունաբերությանը: Առաջարկված ծրագիրը պետք է կառավարության ուշադրությանն արժանանա, որովհետև երկար ժամանակ օդում կախված է եղել հարցը` մենք պետք է ընտրենք արտեզյան ավազանը, թե ձկնարտադրությունը: Հետևաբար, այն լուծումը, որ այսօր առաջարկվեց, հույս ունեմ, որ իսկապես հաջողված է: Լուծումը տեղի է ունենալու ագրարային համալսարանի մասնակցությամբ: Մեր պատկերացումը համալսարանների գործունեության հետ կապված այդպիսին է, որովհետև համալսարանը դիպլոմ բաժանող չէ, այլ գործ անող ու լուծումներ առաջարկող: Ուզում եմ քաջալերել համալսարանի նոր ղեկավարությանը, որ նրանք այդ պրոցեսը շարունակեն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ սա արդեն նմանատիպ երրորդ համաժողովն է: «Ի՞նչ պետք է արվեն այստեղ ներկայացված նյութերը: Կառավարության դերն այս ողջ պրոցեսում պետք է հստակ լինի: Մեր հաջորդ փիլիսոփայական մակարդակի խնդիրը գործընկերային կորպորատիվ համակարգ ներդնելն է: Մարդ կա, որ ունի փող` չունի գաղափար, մարդ կա` ունի գաղափար, չունի փող: Մեր հին տնտեսական մտածողության խնդիրը հետևյալն է. մարդն աշխատում է գործընկեր չունենալ: Նոր ժամանակի ամենակարևոր խնդիրն է ներդնել այնպիսի մշակույթ, որ գործարարը կարողանա գործարարին վստահել»,-ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` կառավարությունը պետք է հավաքի երեք համաժողովների ընթացքում ներկայացված բոլոր բիզնես առաջարկները և այդ փաթեթները ենթարկի մասնագիտական փորձաքննության` հասկանալու, թե գաղափարը որքանով է ռեալ և իրականանալի:
«Տնտեսական զարգացման և ներդրումների, ինչպես նաև Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունները պետք է իրենց եզրակացությունը ներկայացնեն: Մենք ունենք պոտենցիալ ներդրումային ծրագրերի էլեկտրոնային հարթակ, որտեղ էլ իրականանալի ծրագրային առաջարկները պետք է ներկայացվեն, որպեսզի պոտենցիալ գորընկերները կարողանան միմյանց գտնել»,- ասել է վարչապետը` շնորհակալություն հայտնելով համաժողովի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին:

Пакеты представленных на форумах инвестиционных проектов пройдут экспертизу и будут представлены на электронной платформе
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подвел итоги инвестиционного бизнес-форума "Мой шаг во имя Араратской области".
Премьер-министр выразил удовлетворение работой форума и коснулся представленной в рамках форума новой модели развития сферы рыбопромышленности. "С этой платформы мы услышали ответ на самый важный для региона вопрос, речь идет о рыбопромышленности. Предлагаемая программа должна удостоится внимания правительства, поскольку долгое время в воздухе висел вопрос: нам нужно выбрать артезианский бассейн или рыбопромышленность. Следовательно, решение, которое было предложено сегодня, надеюсь, действительно будет удачным. Решение будет реализовано при участии Аграрного университета. Таково наше представление о деятельности университетов, так как университет - это не раздающее дипломы учреждение, а действующая и предлагающая решения структура. Я хочу призвать новое руководство университета продолжить этот процесс", - сказал Никол Пашинян.
Глава правительства добавил, что это уже третий подобный форум. "Что нужно делать с представленными здесь материалами? Роль правительства во всем этом процессе должна быть четкой. Наша следующая философская проблема - внедрить корпоративную партнерскую систему. Есть люди, у которых есть деньги, но нет идей, а есть люди, у которых есть идеи, но нет денег. Проблема нашего старого экономического мышления заключается в следующем: люди стараются не иметь партнеров. Важнейшая задача нового времени - внедрить такую культуру, чтобы один бизнесмен мог доверить другому", - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, правительство должно собрать все бизнес предложения, представленные на трех форумах, и представить эти пакеты на профессиональную экспертизу, чтобы понять, насколько эти идеи реалистичны и осуществляемы.
"Министерства экономического развития и инвестиций, а также территориального управления и развития должны представить свои заключения. У нас есть электронная платформа для потенциальных инвестиционных проектов, где и должны быть представлены реалистичные проекты предложений, чтобы потенциальные партнеры могли найти друг друга", - сказал премьер-министр, поблагодарив организаторов и участников форума.