Մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ Արցախի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն
Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում մայիսի 8-ին տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ունեցած նշանակալի ավանդի, Արցախի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս և Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության ու խիզախության, Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների ևմասնագիտական արդյունավետ ու նվիրված գործունեության համար պաշտպանության բանակի մի խումբ զինծառայողներ, ազատամարտիկներ, ոստիկանության վետերաններ արժանացել են պետական բարձր պարգևների:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Մայիսի 9-ի տոնը մեր բազմադարյա պատմության կարևորագույն էջերից է, որը գրվել է համայն հայության միասնական ջանքերով և դարձել հայ ժողովրդի հերոսության ու միասնության, տոկունության ու անսասան կամքի խորհրդանիշը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտպանության նախարար Կարեն Աբրահամյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:

Праздник 9 мая является одной из важнейших страниц нашей многовековой истории: в резиденции президента Арцаха состоялась церемония награждения
В связи с Днем Победы, 27-летием создания Армии обороны НКР и освобождения г. Шуши 8 мая в резиденции президента Республики Арцах состоялась торжественная церемония награждения.
За значительный вклад в дело защиты Родины, мужество и отвагу, проявленные при защите государственной границы Республики Арцах и в боях по защите Родины, заслуги перед Республикой Арцах и эффективную и преданную профессиональную деятельность группа военнослужащих Армии обороны, воинов-освободителей, ветеранов полиции была удостоена высоких государственных наград.
В своем выступлении президент Саакян подчеркнул, что праздник 9 мая является одной из важнейших страниц нашей многовековой истории, которая была написана совместными усилиями всего армянства и стала символом героизма и единства, стойкости и непоколебимой воли армянского народа.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания Ашот Гулян, министр обороны Карен Абрамян, другие высокопоставленные должностные лица.