Փաշինյանի պարզաբանումն Արցախյան հարցի շուրջ նոր հարցեր առաջացրեց
Մայիսի 8-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փորձեց պարզաբանել, թե ինչպես է պատկերացնում ժողովրդի կողմից Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ կարծիքի հայտնումը:
«Եթե ես ունենամ բանակցությունների արդյունքում այնպիսի լուծում, որ համարեմ, որ դա արժանի է ներկայացնելու ժողովրդին, կգամ, կհրավիրեմ՝ հնարավոր է հանրահավաք, հնարավոր է ասուլիս, հնարավոր է տեսաուղերձ, և կասեմ «այսպիսի տարբերակ կա, ժողովուրդ ջան», հանրավոր է հանրաքվե, «դուք թույլ տալի՞ս եք այս շրջանակներում բանակցել»»,- ասել է Փաշինյանը:
Այս հայտարարությունն, ըստ էության, լիովին չի բացատրում, թե ինչպես է ժողովուրդն ի պատասխան ասուլիսի, տեսաուղերձի կամ հանրահավաքի ժամանակ արված ելույթի պատասխանելու հարցին՝ ընդունո՞ւմ է առաջարկված տարբերակաը, թե՞ ոչ (այլ հարց է՝ հանրաքվեն): Սակայն, այս պահին դա այնքան էլ էական չէ:
Քիչ չէ այս ընթացքում խոսվել նաև այն մասին, որ ժողովուրդն արդեն իսկ արտահայտել է իր կամքը, և այժմ իշխանությունների խնդիրն է այդ կամքին միջազգայնորեն ընդունելի և ընկալելի ձևակերպում տալ, ամրագրել այն որպես կայացած փաստ:
Սակայն այս հայտարարության մեջ մեկ այլ ուշագրավ դրույթ կա. ասվածից ստացվում է, որ ժողովրդի դատին ներկայացվելու է ոչ թե բանակցված, համաձայնեցված տարբերակ, որ պետք է կամ համաձայնություն ստանա և կյանքի կոչվի, կամ չեղարկվի, այլ միջանկյալ փաթեթ, որը դեռ դրանից հետո նոր պետք է բանակցվի:
Դա մի կողմից կապահովի բանակցային գործընթացի թափանցիկությունը, այսինքն՝ դեռևս նախքան որևէ փաստաթղթի համաձայնեցման վերջնական փուլ մտնելը, այն կներկայացվի հանրությանը և հավանություն կստանա: Մյուս կողմից՝ կնվազեցնի իշխանությունների անձնական պատասխանատվությունը՝ առնավզն դե-յուրե: Կստացվի, որ ժողովուրդն է համաձայնվել այս կամ այն փաթեթը քննարկելուն, և հետագայում հնարավոր չի լինի իշխանություններին մեղադրել «ազգային շահերից չբխող» տարբերականեր քննարկելու մեջ:
Այլ հարց է, թե արդյո՞ք միջնորդներն ու ադրբեջանական կողմը կհամաձայնեն նախքան ստորագրումը հանրայնացնել բանակցվող փաթեթը: Եվ արդյո՞ք այս մոտեցումը փակուղային իրավիճակ չի ստեղծի բանակցային գործընթացում:

Объяснения Пашиняна привели к новым вопросам по проблеме Карабаха
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции 8 мая попытался объяснить, как он представляет себе выражение мнения народа по урегулированию карабахского конфликта.
"Если в результате переговоров у меня будет такое решение, которое я считаю достойным представить народу, я созову может митинг,  может пресс-конференцию, может выступлю с видеообращением, и скажу: "Есть такой вариант, народ-джан", или, может, референдум, и спрошу: "Вы разрешаете мне вести переговоры в этих рамках?", - сказал Пашинян.
На самом деле это заявление не совсем объясняет, как люди могут ответить на вопрос, озвученный на на пресс-конференции, митинге или во время видеообращения (другой вопрос - референдум),  принимают они предложенный вариант или нет. Но на данный момент это не столь важно.
За прошедшее время немало говорилось о том, что народ уже выразил свою волю, и задача властей сейчас состоит в том, чтобы разработать понятную и приемлемую для международного сообщества формулировку этой воли, закрепив ее как состоявшийся факт.
Однако в заявлении Пашиняна есть еще одно заслуживающее внимания утверждение. Получается, что на суд народа будет представлен не уже согласованный на переговорах вариант, а промежуточный пакет, который либо должен быть согласован и претворен в жизнь, либо отвергнут, или должен еще будет обсуждаться позднее.
Это, с одной стороны, обеспечит прозрачность переговорного процесса – то есть, до вступления переговоров в завершающую стадию согласования, документ будет представлен народу и одобрен им. С другой стороны, это понизит личную ответственность властей, по крайней мере, де-юре. Получится, что народ согласился на тот или иной пакет урегулирования, что в дальнейшем лишит возможности обвинить власти в обсуждении вариантов урегулирования, которые "не отвечают национальным интересам".
Вопрос в том, согласятся ли посредники и азербайджанская сторона - до подписания соглашения – обнародовать пакет переговоров? И не создает ли такой подход тупиковую ситуацию в переговорном процессе?