Վարչապետն Արցախում մասնակցել է եռատոնին նվիրված միջոցառումներին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 9-ին այցելել է Արցախի Հանրապետություն, որտեղ մասնակցել է եռատոնին` Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի կազմավորման և Շուշիի ազատագրման օրվան նվիրված միջոցառումներին:
Հայաստանի և Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն առավոտյան Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից քաղաքացիների հետ միասին երթով շարժվել են դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, որտեղ ծաղիկներ ու ծաղկեպսակներ են դրել Հայրենական մեծ պատերազմում և Շուշիի ազատագրման ժամանակ զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
ՀՀ վարչապետն այնուհետև այցելել է հուշահամալիրի հարևանությամբ գտնվող Արցախյան գոյամարտում զոհված ազատամարտիկների եղբայրական գերեզմանատուն, ծաղիկներ դրել նրանց շիրիմներին` հարգանքի տուրք մատուցելով ազատամարտիկների հիշատակին:
Այնուհետև երկու հայկական հանրապետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաները ծաղիկներ են դրել Շուշիի Տանկ-հուշարձանին, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին՝ հարգելով նրա հիշատակը:
Շուշիում կազմակերպված տոնական ընդունելության ժամանակ վարչապետ Փաշինյանը զրուցել է ներկաների հետ և շնորհավորել նրանց տոնական օրվա առթիվ:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Բակո Սահակյանը Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի նորակառույց Սուրբ Աստվածամոր Հովանու եկեղեցի, կատարել մոմավառություն:

Никол Пашинян в Арцахе принял участие в праздничных мероприятиях (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 9 мая посетил Республику Арцах, где принял участие в праздничных мероприятиях, посвященных Дню Победы, годовщине формирования Армии обороны Республики Арцах и Дню освобождения города Шуши.
Высокопоставленные официальные лица Армении и Арцаха утром от степанакертской площади Возрождения торжественным шествием прошли к мемориальному комплексу Степанакерта и воздали дань уважения памяти погибших в Великой Отечественной войне и в Арцахской освободительной борьбе.
Затем премьер-министр посетил Братскую могилу воинов-освободителей в Степанакерте, возложил цветы, воздав дань уважения памяти борцам за свободу.
Далее высокопоставленные официальные лица двух армянских республик возложили цветы к пьедесталу Танка-памятника, затем у памятника Вазгену Саргсяну воздали дань его памяти.
Во время праздничного приема в Шуши премьер-министр Пашинян пообщался с присутствующими и поздравил их с праздником.
Затем Никол Пашинян и Бако Саакян в сопровождении главы Арцахской епархии ААЦ, архиепископа Паргева Мартиросяна посетили собор Покрова Пресвятой Богородицы, где зажгли свечи.