Վարչապետն Արցախում մասնակցել է եռատոնին նվիրված միջոցառումներին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 9-ին այցելել է Արցախի Հանրապետություն, որտեղ մասնակցել է եռատոնին` Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի կազմավորման և Շուշիի ազատագրման օրվան նվիրված միջոցառումներին:
Հայաստանի և Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն առավոտյան Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից քաղաքացիների հետ միասին երթով շարժվել են դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, որտեղ ծաղիկներ ու ծաղկեպսակներ են դրել Հայրենական մեծ պատերազմում և Շուշիի ազատագրման ժամանակ զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
ՀՀ վարչապետն այնուհետև այցելել է հուշահամալիրի հարևանությամբ գտնվող Արցախյան գոյամարտում զոհված ազատամարտիկների եղբայրական գերեզմանատուն, ծաղիկներ դրել նրանց շիրիմներին` հարգանքի տուրք մատուցելով ազատամարտիկների հիշատակին:
Այնուհետև երկու հայկական հանրապետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաները ծաղիկներ են դրել Շուշիի Տանկ-հուշարձանին, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին՝ հարգելով նրա հիշատակը:
Շուշիում կազմակերպված տոնական ընդունելության ժամանակ վարչապետ Փաշինյանը զրուցել է ներկաների հետ և շնորհավորել նրանց տոնական օրվա առթիվ:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Բակո Սահակյանը Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի նորակառույց Սուրբ Աստվածամոր Հովանու եկեղեցի, կատարել մոմավառություն:

On May 9, Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Artsakh Republic, where he took part in the celebrations dedicated to Victory Day, the Anniversary of Artsakh Republic Defense Army Formation and the Shushi Liberation Day.
Early today, senior officials of Armenia and Artsakh marched from Renaissance Square to the Memorial Complex in Stepanakert with a solemn procession and paid tribute to the memory of those killed in the Great Patriotic War and the Artsakh Liberation War.
The Prime Minister of Armenia next called at the Fraternal Cemetery of Freedom-Fighters to pay homage to perished freedom-fighters. Then, the two Armenian Republics’ senior officials laid flowers at the Tank Monument and at the Memorial to Sparapet Vazgen Sargsyan.
During a festive reception in Shushi, Prime Minister Pashinyan talked to those present and congratulated them on the triple holiday.
Accompanied by Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Pargev Martirosyan, Nikol Pashinyan and Bako Sahakyan visited the new-built Holy Virgin’s Church in Stepanakert, where they lit candles.