ԱՄՆ-ն ծաղրում է Եվրոպային. Զարիֆ
Եվրոպական միությունը պետք է դադարեցնի ենթարկվել Թեհրանի վերաբերյալ Վաշինգտոնի թելադրանքին, ոչ թե պարզապես «ափսոսանք» հայտնի ԱՄՆ հակաիրանական քաղաքականության համար: Այս մասին գրել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Twitter-ի իր էջում:
«ԵՄ հայտարարությունը վկայությունն է այն բանի, թե ինչու է միջուկային համաձայնագիրն այնտեղ, որտեղ հիմա է. ԱՄՆ-ն մեկ տարի ծաղրում է Եվրոպային եւ մնացյալ աշխարհին, իսկ ԵՄ-ն կարող է արտահայտել միայն «ափսոսանք»,- նշել է Զարիֆը:
Հիշեցնենք, որ Նախօրեին ԵՄ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին եւ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի ու Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարները համատեղ հայտարարություն էին հրապարակել՝ իրենց ափսոսանքը հայտնելով Իրանի դեմ ԱՄՆ մտցրած նոր պատժամիջոցների կապակցությամբ, նշելով, որ լիովին հանձնառու կլինեն միջուկային համաձայնագրի «պահպանմանն ու ամբողջական կատարմանը, որը նրանք միջուկային չտարածման գլոբալ ճարտարապետության առանցքային ձեռքբերում են համարում:

Зариф призвал ЕС выполнять обязательство по ядерной сделке
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в ответ на заявление ЕС призвал Евросоюз, вместо того чтобы требовать от Тегерана соблюдения Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной сделке выполнять взятые на себя обязательства перед Ираном, передает ИРНА.
"США издевались над Европой—и остальным миром—в течение года, и ЕС может только выразить “сожаление”. Вместо того чтобы требовать от Ирана в одностороннем порядке соблюдения многостороннего соглашения, ЕС должен выполнять обязательства, включая нормализацию экономических связей”, написал Зариф в Twitter.
В четверг министры иностранных дел ЕС в совместном заявлении выразили свою озабоченность относительно заявления Ирана по его обязательствам в рамках СВПД, и подчеркнули, что они остаются полностью привержены сохранению и полному претворению в жизнь этого документа. "Мы твердо призываем Иран продолжать выполнять свои обязательства по СВПД в полной мере, как он это делал до настоящего момента, и воздерживаться от любых новых шагов по эскалации ситуации", - говорится в документе.
"Мы отвергаем любые ультиматумы и будем оценивать выполнение Ираном соглашения на основании действий Ирана в отношении его ядерных обязательств по СВПД и Договору о нераспространении ядерного оружия", отмечается в заявлении.