Հարկ է վերսկսել ուղղակի եռակողմ բանակցությունները և հետևողականորեն ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը. Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը
Հրադադարի համաձայնագրի ստորագրումը, որն առայսօր հակամարտության կարգավորման գործընթացում միակ իրական ձեռքբերումն է, հնարավոր է դարձել մի շարք գործոնների շնորհիվ: Այս մասին հյայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն, որում մասնավորապես ասվում է.
« 25 տարի առաջ ուժի մեջ է մտել Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ: 1994 թ. հուլիսի 26-27-ը, լրացուցիչ պայմանագիր ստորագրելով, բոլոր երեք կողմերը հաստատել են հրադադարի ռեժիմի անժամկետ բնույթը՝ ընդհուպ մինչև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորումը:
1994 թ. մայիսի 12-ի Համաձայնագիրն ունի առանցքային նշանակություն, քանի որ այն վերջ դրեց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից սանձազերծված պատերազմին, հակամարտությունը տեղափոխեց քաղաքական-դիվանագիտական հուն և պայմաններ ստեղծեց, որպեսզի կողմերը միջազգային միջնորդների աջակցությամբ կարողանան իրենց ջանքերն անմիջականորեն կենտրոնացնեն բանակցությունների միջոցով հակամարտության վերջնական կարգավորման ուղիներ փնտրելու վրա։
Սույն Համաձայնագրի ստորագրումը, որն առայսօր հակամարտության կարգավորման գործընթացում միակ իրական ձեռքբերումն է, հնարավոր է դարձել մի շարք գործոնների շնորհիվ: Նախ` Արցախի Պաշտպանության բանակին հաջողվեց հետ մղել Ադրբեջանի զինված ագրեսիան, լրջորեն խաթարել Բաքվի ռազմական ներուժը և հարկադրել նրան նստել բանակցային սեղանի շուրջ: Երկրորդ, հայտնվելով լուրջ ռազմական պարտությունների առջև, Ադրբեջանի ղեկավարությունը ոչ միայն դադարել էր խոչընդոտել բանակցային գործընթացում Արցախի լիարժեք ներգրավվածությունը՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմերից մեկը, այլև հենց ինքն է բազմիցս նախաձեռնել պաշտոնական Ստեփանակերտի հետ անմիջական շփումներ, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով: Այս շփումների շնորհիվ ձեռք է բերվել շուրջ 10 պայմանավորվածություն՝ ռազմական գործողությունների սահմանափակման, ժամանակավոր հրադադարի կամ դրա երկարաձգման մասին, ինչն էլ արդյունքում հանգեցրել է Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագրի ստորագրմանը։
Այսօր՝ 25 տարի անց, 1994 թ. մայիսի 12-ի Համաձայնագիրը շարունակում է մնալ հրադադարի ռեժիմի և Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության պահպանման իրավական հիմքը: Այս փաստն անվերապահորեն ընդունված է միջազգային հանրության կողմից, ինչի մասին վկայում է 2016 թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան պատերազմին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի, ինչպես նաև ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի, ԵԱՀԿ Գործող նախագահի և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի արձագանքը, ովքեր կոչ են արել խստորեն հետևել 1994 թ. մայիսի 12-ի կրակի լիակատար դադարեցման մասին Համաձայնագրին և 1995 թ. փետրվարի 6-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին Համաձայնագրին:
Կրակի լիակատար դադարեցման մասին Համաձայնագրի գործունությունը հաստատում է, որ կարգավորման գործընթացում իրական հաջողության հասնել հնարավոր է բանակցությունների լիարժեք եռակողմ ձևաչափում, որը, միջազգային իրավունքի համաձայն, հաշվի է առնում հակամարտության բոլոր կողմերի շահերն ու մտահոգությունները: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը գտնում է, որ հակամարտության կարգավորմանն անհրաժեշտ խթան հաղորդելու համար հարկ է, մի կողմից, վերսկսել ուղղակի եռակողմ բանակցությունները, մյուս կողմից, հետևողականորեն ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը, այդ թվում նաև` դրա վերահսկման միջազգային մեխանիզմի ներդրման միջոցով, որը նախատեսված է 2016 թ. Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններով: Կարևոր է նաև վերականգնել հակամարտող ուժերի սահմանազատման գիծը, որը ռազմական գործողությունների դադարեցման ժամանակ երեք կողմերի միջև համաձայնեցվել և ամրագրվել է ՌԴ Պաշտպանության նախարարության միջնորդությամբ` որպես հրադադարի ռեժիմի բաղկացուցիչ մաս:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը վերահաստատում է պաշտոնական Ստեփանակերտի հավատարմությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը և Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում հրաժարվել դրա ուժային լուծման անհեռանկարային քաղաքականությունից, ինչը թույլ կտա անշրջելի դարձնել խաղաղ գործընթացը և տևական խաղաղություն ու կայունություն հաստատել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»:

Artsakh Reiterates Its Commitment To the Exclusively Peaceful Settlement of the Conflict
25 years ago, the trilateral Agreement on the full cessation of fire and hostilities, signed by Artsakh, Azerbaijan and Armenia with the mediation of Russia, entered into force. On 26-27 July 1994, having signed an additional agreement, all the three parties confirmed the termless character of the cease-fire regime until a final settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
The Agreement of May 12, 1994 is of key importance, as it put an end to the war unleashed by the Azerbaijani authorities, transferred the conflict to the political-diplomatic track and created conditions for the parties to focus their efforts directly on finding ways for the final settlement of the conflict through negotiations, with the support of the international mediators.
The signing of this Agreement, which remains so far the only real achievement in the conflict settlement process, was made possible due to some factors. First, the Artsakh Defense Army managed to repel the armed aggression of Azerbaijan, to seriously undermine the military potential of Baku and to force it to negotiate. Second, facing considerable military defeats, the leadership of Azerbaijan not only ceased to hinder the full-fledged involvement of Artsakh in the negotiation process as one of the main parties to the conflict, but had also repeatedly initiated direct contacts with official Stepanakert, including at the top level. Thanks to these contacts, about ten agreements were reached on limitation of hostilities, temporary ceasefire or its expansion, which ultimately led to the signing of the termless Agreement on the full cessation of fire and hostilities.
Today, 25 years later, the Agreement of May 12, 1994 continues to remain the legal basis for preserving the cease-fire regime and maintaining regional peace and security in the South Caucasus. This fact is unconditionally recognized by the international community, as evidenced by the reaction to the April war of 2016 unleashed by Azerbaijan of the OSCE Minsk Group co-chairing states - Russia, the United States and France, as well as the UN Secretary General, the OSCE Chairperson-in-Office and the Secretary General of the Council of Europe who called on the parties to strictly adhere to the Agreement of May 12, 1994 on the full cessation of fire and hostilities and the Agreement of February 6, 1995 on the strengthening of the ceasefire regime.
The effectiveness of the Agreement on the full cessation of fire confirms that the achievement of real progress in the settlement process is possible in the full-fledged trilateral format of negotiations, which, in accordance with international law, provides for the interests and concerns of all the parties to the conflict. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh believes that for giving the appropriate impetus to the conflict settlement process it is necessary, on the one hand, to resume the direct trilateral negotiations, and on the other hand, to consistently strengthen the ceasefire regime, including through the establishment of an international mechanism for monitoring its maintenance, provided for by the Vienna and St. Petersburg Agreements of 2016. It is also important to restore the line of separation of the conflicting forces, which had been agreed and fixed through the mediation of the Russian Ministry of Defense by all the three parties as part of the ceasefire by the cessation of the hostilities.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh reiterates the commitment of official Stepanakert to the exclusively peaceful settlement of the conflict and calls on the Azerbaijani authorities to abandon its unpromising policy of forced resolution, which will allow to make the peace process irreversible and to establish lasting peace and stability in the South Caucasus region.