ԱՄՆ-ը մտադիր է 120 հազար զինվորական ուղարկել Մերձավոր Արևելք. NYT
Միացյալ Նահանգները մտադիր է Մերձավոր Արևելք 120 հազար զինվորական ուղարկել Իրանի կողմից միջուկային զենքի մշակման արագացման կամ ամերիկայան ուժերի վրա հարձակման դեպքում, գրում է The New York Times-ը` Պենտագոնի իր աղբյուրներին հղումով:
Հիշեցնենք, որ 2003 թվականին Իրաք ամերիկյան ներխուժմանը մասնակցում էր նույնքան զինվորական: Սակայն նոր նախագծով ցամաքային գործողություն չի նախատեսվում:
Նշվում է, որ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանը նախագիծը ներկայացրել է ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի օգնականների մայիսի 9-ին կայացած հանդիպմանժամանակ: Նման պլանի հայտնվելու հիմնական նախաձեռնողը եղել է ազգային անվտանգության հարցերով Թրամփի խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:

NYT: США готовы отправить 120 тысяч солдат на Ближний Восток
США намерены направить на Ближний Восток до 120 тысяч военных в случае ускорения разработки ядерного оружия или атаки американских сил Ираном, пишет The New York Times со ссылкой на источники в Пентагоне.
Столько же американских военнослужащих было задействовано во время вторжения в Ирак в 2003 году, однако новый план не предусматривает сухопутной операции, передает Корреспондент.
9 мая и. о. министра обороны США Патрик Шанахан представил документ на встрече помощников президента по национальной безопасности. При этом главным инициатором появления плана стал советник по нацбезопасности Джон Болтон.