17 նոր մեղադրանք. Ասանժին 175 տարվա բանտարկություն է սպառնում
WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին մեղադրում են «հանցագործությունների մեջ, որոնք կապված են գաղտնի տվյալների բացահայտման՝ Միացյալ Նահանգների պատմության մեջ խոշորագույն դեպքի հետ»: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, խոսքը վերաբերում է լրտեսության մասին օրենքի խախտմանը, այդ թվում՝ տեղեկատվության աղբյուրների անունների բացահայտմանը եւ նախահամաձայությանը: ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարության հայտարարությունը մեջբերում է ABC հեռուստաընկերությունը:
«Ասանժի գործողությունները կարող էին զգալի վնաս հասցնել ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգությանը՝ ի շահ նրա հակառակորդների… Մեղադրական դատավճռի դեպքում նրան սպառնում է տասը տարվա բանտարկություն յուրաքանչյուր կետով, բացի մեկից, որը վերաբերում է համակարգիչների «կոտրանքի» նպատակով դավադրությանը, ինչի համար նրան սպառնում է առավելագույնը հինգ տարվա բանտարկություն»,- պատմել են ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունում:
Այսպիսով, բանտարկության առավելագույն ընդհանուր ժամանակը կարող է կազմել 175 տարի: Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը 17 նոր մեղադրանք է առաջադրել WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի դեմ:

Ассанжу по новым обвинениям может грозить до 175 лет тюрьмы
Основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа обвиняют "в преступлениях, связанных с крупнейшим в истории Соединённых Штатов случаем раскрытия секретных данных". Речь идёт о нарушении закона о шпионаже, в том числе о раскрытии имён источников информации и сговоре. Заявление Минюста США приводит телекомпания ABC, передает Life.ru.
՚՚Действия Ассанжа могли нанести значительный ущерб нацбезопасности США на благо их противников... В случае обвинительного приговора ему грозит максимум десять лет тюрьмы по каждому пункту, кроме одного, касающегося заговора с целью взлома компьютеров, за что ему грозит максимум пять лет заключения՚՚, - рассказали в Минюсте США.
Таким образом, максимальный общий срок заключения может составить 175 лет.
Ранее стало известно, что Министерство юстиции США выдвинуло 17 новых обвинений против основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа.