Արցախի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանի հանդիպումները Կալիֆորնիայում
Մայիսի 13-19 Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը ԱՄՆ Հարավային Կալիֆորնիայի Համալսարանի Հայագիտության ինստիտուտի կողմից կազմակերպված «Նորարար Հայաստան» (Innovate Armenia) փառատոնին մասնակցելու հրավերով գտնվում էր Կալիֆորնիայում։
Միջոցառմանը ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձ է կատարել Արցախի անկախ պետականաշինության գործընթացին, միջազգային ճանաչման և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառում արձանագրված ձեռքբերումներին, ինչպես նաև արտաքին քաղաքական մարտահրավերներին։
Միջոցառման շրջանակներում կայացել է նաև հանդիպում Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամ Պոլ Կրեկորյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Լոս-Անջելես – Շուշի քույր քաղաքների համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Այցի ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպումներ է ունեցել Լոս-Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) Հայ ուսանողական միության անդամների, «Ասբարեզ» օրաթերթի անձնակազմի, Ամերիկայի Հայ Իրավաբանների Միության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Լոս-Անջելեսի Երիտասարդ քրիստոնյաների ընկերակցության (YMCA) ղեկավար կազմի հետ։ Քննարկվել են Արցախ-սփյուռք կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև Արցախի քաղաքացիական հասարակության միջազգային համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
Այցի շրջանակներում Արմինե Ալեքսանյանն այցելել է Կալիֆորնիայի մայրաքաղաք Սակրամենտո։ Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանում կայացել են հանդիպումներ նահանգային ժողովի խոսնակ Էնթոնի Ռենդոնի, նահանգային ժողովի անդամ Ադրին Նազարյանի և Կալիֆորնիայի Արտակարգ իրավիճակների, Կլիմայի փոփոխության, Գյուղատնտեսության և սննդի կոմիտեների ներկայացուցիչների հետ։ ԱԳՆ տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը նաև առանձին հանդիպում է ունեցել Կալիֆորնիա նահանգի սենատի անդամ Էնթոնի Պորտանտինոյի հետ։ Հանդիպումների ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել Կալիֆորնիայի և Արցախի միջև հարաբերությունների ներկա իրավիճակին և կարևորել տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։ Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն մի շարք համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման շուրջ։

В Калифорнии заместитель министра иностранных дел Арцаха провела ряд встреч
Заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян с 13 по 19 мая находилась с визитом в Калифорнии для участия в фестивале "Инновационная Армения", организованном Институтом арменоведения Южно-Калифорнийского университета США.
Заместитель министра ИД выступила на мероприятии с речью, в которой коснулась процесса построения независимой государственности в Арцахе, успехов, достигнутых в деле международного признания республики, децентрализованного сотрудничества, а также внешнеполитических вызовов.
Во время мероприятия состоялась также встреча с членом городского совета Лос-Анджелеса Полом Крекоряном, в ходе которой был обсужден ряд вопросов, касающихся сотрудничества между городами-побратимами Лос-Анджелес и Шуши.
В ходе визита заместитель министра иностранных дел провела встречи с членами Союза армянских студентов Калифорнийского университета Лос-Анджелеса, сотрудниками ежедневной газеты "Аспарез", представителями Союза армянских юристов США, а также с руководящим составом Христианской ассоциации молодых людей (YMCA) Лос-Анджелеса. Были обсуждены вопросы укрепления связей между Арцахом и Диаспорой, а также перспективы развития международного сотрудничества гражданского общества Арцаха.
В рамках визита Армине Алексанян посетила столицу Калифорнии Сакраменто. В Ассамблее штата Калифорния были проведены встречи со спикером Ассамблеи Энтони Рендоном, членом Ассамблеи Адрин Назарян и представителями комитетов по чрезвычайным ситуациям, изменению климата, сельскому хозяйству и продовольствию. Заместитель министра ИД Арцаха провела отдельную встречу с сенатором штата Калифорния Энтони Портантино, в ходе которой стороны коснулись нынешнего состояния отношений между Калифорнией и Арцахом и отметили необходимость углубления сотрудничества в различных сферах. Состоялся обмен мнениями относительно реализации ряда новых совместных проектов.