Արցախի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանի հանդիպումները Կալիֆորնիայում
Մայիսի 13-19 Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը ԱՄՆ Հարավային Կալիֆորնիայի Համալսարանի Հայագիտության ինստիտուտի կողմից կազմակերպված «Նորարար Հայաստան» (Innovate Armenia) փառատոնին մասնակցելու հրավերով գտնվում էր Կալիֆորնիայում։
Միջոցառմանը ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձ է կատարել Արցախի անկախ պետականաշինության գործընթացին, միջազգային ճանաչման և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառում արձանագրված ձեռքբերումներին, ինչպես նաև արտաքին քաղաքական մարտահրավերներին։
Միջոցառման շրջանակներում կայացել է նաև հանդիպում Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամ Պոլ Կրեկորյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Լոս-Անջելես – Շուշի քույր քաղաքների համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Այցի ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպումներ է ունեցել Լոս-Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) Հայ ուսանողական միության անդամների, «Ասբարեզ» օրաթերթի անձնակազմի, Ամերիկայի Հայ Իրավաբանների Միության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Լոս-Անջելեսի Երիտասարդ քրիստոնյաների ընկերակցության (YMCA) ղեկավար կազմի հետ։ Քննարկվել են Արցախ-սփյուռք կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև Արցախի քաղաքացիական հասարակության միջազգային համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
Այցի շրջանակներում Արմինե Ալեքսանյանն այցելել է Կալիֆորնիայի մայրաքաղաք Սակրամենտո։ Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանում կայացել են հանդիպումներ նահանգային ժողովի խոսնակ Էնթոնի Ռենդոնի, նահանգային ժողովի անդամ Ադրին Նազարյանի և Կալիֆորնիայի Արտակարգ իրավիճակների, Կլիմայի փոփոխության, Գյուղատնտեսության և սննդի կոմիտեների ներկայացուցիչների հետ։ ԱԳՆ տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը նաև առանձին հանդիպում է ունեցել Կալիֆորնիա նահանգի սենատի անդամ Էնթոնի Պորտանտինոյի հետ։ Հանդիպումների ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել Կալիֆորնիայի և Արցախի միջև հարաբերությունների ներկա իրավիճակին և կարևորել տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։ Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն մի շարք համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման շուրջ։

Meetings of Artsakh Deputy Foreign Minister Armine Alexanyan in California
On May 13-19, Deputy Foreign Minister of the Republic of Artsakh Armine Alexanyan was in California, invited to participate in the ‘Innovate Armenia’ Festival organized by the Institute of Armenian Studies of the University of Southern California (USA).
During the event, the Deputy Foreign Minister delivered a speech, touching upon the independent state building in Artsakh, the achievements in the processes of international recognition and decentralized cooperation of the Republic, as well as the foreign policy challenges.
On the sidelines of the festival, a meeting with member of Los Angeles City Council Paul Krekorian took place. The sides discussed a range of issues related to the cooperation between Los Angeles and Shushi sister cities.
During the visit, the Deputy Foreign Minister had meetings with members of the Armenian Students’ Association at the University of California, Los Angeles (UCLA), the staff of ‘Asbarez’ daily, representatives of the Armenian Bar Association of America, as well as the leadership of the Young Men’s Christian Association (YMCA) of Los Angeles. Issues related to the strengthening of Artsakh-Diaspora ties, as well as the prospects of development of the international cooperation of Artsakh’s civil society were discussed.
In the framework of the visit Armine Alexanyan visited capital city of the state of California Sacramento. Meetings with Speaker of the California State Assembly Anthony Randon, Assemblymember Adrin Nazarian and representatives of the California Committees on Emergency Situations, Climate Change, Agriculture and Food took place in the State Assembly. Deputy Foreign Minister Armine Alexanyan had also a separate meeting with Senator Anthony Portantino. During the meetings, the sides touched upon the current state of relations between California and Artsakh and noted the importance of expanding the cooperation in different spheres. An exchange of opinions on the implementation of some new joint projects took place.