Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ-ն Բոլթոնին անվանել է «պատերազմի մոլագար»
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը պատերազմի մոլագար է, որի գործողությունները կործանում են խաղաղությունն ու անվտանգությունը։ NEWS.am-ի հաղորդմամաբ, այս մասին ասվում է Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ ներկայացուցչի մեկնաբանությունում, որը հրապարակվել է երկուշաբթի Կորեայի Կենտրոնական հեռագրային գործակալությունում։
Նշվում է, որ հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության մեկնաբանությունը կապված է Բոլթոնի վերջին հայտարարության հետ այն մասին, որ մայիսին իրականացված զորավարժությունները տակտիկական հրթիռների արձակմամբ՝ խախտել են ՄԱԿ ԱԽ բանաձևը։
«Բոլթոնը հայտնի է որպես պատերազմի մոլագար, որն ավելի վաղ մեր երկիրն անվանել էր «չարիքի առանցք» և (Հյուսիսային Կորեայի դեմ) սադրիչ ռազմավարությունների մշակողն է, այդ թվում կանխիչ հարվածներ հասցնելու և պետական կարգի բռնի փոփոխության իմաստով: Բոլթոնը արժանի է, որպեսզի նրան անվանեն նախագահի օգնական խաղաղության և անվտանգության քայքայման գծով, այլ ոչ թե խորհրդական, որն աշխատում է անվտանգություն ստեղծելու համար»,- ընդգծվում է մեկնաբանությունում։
Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ տակտիկական հրթիռների արձակումը մայիսի սկզբին սովորական պատրաստություն է, դրանք ուղղված չեն եղել որևէ մեկի դեմ, վտանգ չեն ներկայացրել հարևան երկրների համար և ինքնիշխան պետության իրավունքն են սեփական պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով։
Ավելի վաղ Բոլթոնը Տոկիո այցի ընթացքում Հյուսիսային Կորեայի հրթիռների արձակումն անվանել էր ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի խախտում, բայց և նշել, որ Վաշինգտոնի և Փհենյանի բանակցությունների շարունակումը Կորեական թերակղզում իրավիճակի կարգավորման վերաբերյալ դեռևս հնարավոր է։

A North Korean Ministry of Foreign Affairs (MFA) spokesperson on Monday condemned U.S. National Security Advisor John Bolton for recent remarks on the country’s recent missile tests, in comments carried by the Korean Central News Agency (KCNA), the Nknews reported.
Reported in the KCNA article as a response to a reporter’s question, the MFA spokesperson defended the missile tests as part of “normal military exercises,” and described Bolton a “war-fanatic” threatening peace on the peninsula.
“Bolton deserves to be called a National Security Destruction Advisor who destroys peace and security, rather than a National Security Advisor working to guarantee security,” the spokesperson was quoted as having said.
The official also defended recent missile launches, stressing “it is only natural that something fired off will draw a certain trajectory, but it is like asking us to give up on our right to self-defense in not considering launch distance and rather demanding a prohibition on ballistic technology itself.”
“Our military exercises are not aimed at anyone, nor are they dangerous to neighboring countries, but [the U.S.] is impudently involving themselves in other countries’ affairs,” they added.