Տեղին չէ զուգահեռներ անցկացնել Հայաստանի և անցումային արդարադատություն կիրառած երկրների միջև. իրավաբան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2018-ի օգոստոսի 17-ին՝ պաշտոնավարման 100 օրն ամփոփող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել էր անցումային արդարադատության մարմիններ ձևավորելու անհրաժեշտության մասին, որը բուռն քննարկումների առիթ է դարձել, որոնք առավել ակտիվացան վերջին օրերին, երբ Հայաստանի վարչապետը հայտարարեց, որ «եկել է դատական համակարգում վիրահատական միջամտություններ իրականացնելու ժամանակը»: «Հիմա արդեն անցումային արդարադատության մեխանիզմների ներդրումը կենսական անհրաժեշտություն է Հայաստանի Հանրապետության համար», - մայիսի 20-ի իր ուղերձում, մասնավորապես, ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը:
Այսպիսի արդարադատություն կիրառելու նախաձեռնությունը և նույնիսկ հենց «անցումային արդարադատություն» եզրույթը Հայաստանի հասարակության և իրավական համակարգին առնչող անձանց կողմից տարբեր կերպ է մեկնաբանվում:
«Ի ԷլԷլ» իրավաբանական գրասենյակի ներպետական գծով տնօրեն Նորայր Բալայանը «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում, անդրադառնալով անցումային արդարադատության միջազգային փորձին, նշեց, որ Անցումային արդարադատությունը որպես այդպիսին իրականացվել էր Խորհրդային Միությունում, որն այդքան էլ անցումային արդարադատություն չէր: Հանձնաժողովներ ստեղծվեցին, և այն բռնադատավածներին, ովքեր խորհրդային ռեժիմին ընդդիմացել էին Ստալինի կառավարման տարիներին, Խրուշչովի ժամանակ, ներում շնորհվեց: Ըստ Բալայանի, սա իրավունքի պատմության մեջ կոչվեց անցումային արդարադատություն: Նա նաև հավելեց. «Այժմ քննարկում է այն երկրների փորձը, թե որտեղ է կիրառվել անցումային արդարադատությունը: Կարծում եմ` տեղին չի զուգահեռներ անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության և ասենք Կոսովոյի, Ալբանիայի միջև, որտեղ մարդու իրավունքների տեսանկյունից Freedom House-ի, Human Rights Watch-ի գնահատմամբ խնդիրներ են եղել: Ես չեմ կարողանում մտաբերել երկրներ, որտեղ անցումային արդարադատությունը արդյունավետ կիրառում է ունեցել»:
Բալայանի խոսքերով, անցումային արդարադատության շնորհիվ, Ալբանիայի Գերագույն դատարանում նույնիսկ քվորումի հետ կապված խնդիր կար, քանի որ չէին կարողանում գտնել մարդկանց և նշանակել դատավորներ:
Մեր այն հարցին, թե որքանո՞վ է այս պահին կենսական անհրաժեշտություն ՀՀ-ում անցումային արադարադատության անցնելը, Բալայանն ասաց. «Ես ուղղակի չգիտեմ, թե մեր գործող իշխանությունն անցումային արդարադատության առաջ ինչ նպատակ է դնելու և ինչ առաքելություն է այն իրագործելու: Ես այնքան էլ վստահ չեմ, որ մեր գործող օրենքների շրջանակներում մեր գործող դատարանները չեն կարող այդ առաքելությունն իրագործել»:
Վերջում Բալայանն ընդգծեց, որ եթե քննարկումները գնում են գողացվածը հետ վերադարձնելու և մարտի 1-ի իրադարձությունների կազմակերպիչների և զոհերի հաշտեցման մասին, ապա դրանք հնարավոր է իրականացնել նաև գործող օրենսդրության շրջանակներում:

Не к месту проводить параллели между Арменией и странами, которые использовали переходное правосудие (эксклюзив)
The Kathmandu Pos
"Сейчас обсуждается опыт стран, которые использовали правосудие переходного периода. Я думаю, что не к месту проводить параллели между Республикой Армения и, например, Албанией и Косово, в которых были проблемы с правами человека по оценкам Freedom House и Human Rights Watch. Я не могу вспомнить страны, в которых применение переходного правосудия было бы эффективным". В интервью ИАА "Армедиа" юрист, директор по внутригосударственным делам юридической конторы "ELL" Норайр Балаян, говоря о международном опыте переходного правосудия, отметил, что эта система была использована в Советском Союзе, и это не совсем было правосудие переходного периода. Тогда были сформированы комиссии, которые во время правления Хрущева проводили процедуры помилования тех, кого в сталинские времена осуждали за противодействие советскому режиму. По словам Балаяна, в истории права это было названо переходным правосудием.
Как известно, премьер-министр Армении Никол Пашинян на митинге своих сторонников еще 17 августа 2018 года заявил о необходимости внедрения в Армении переходного правосудия. Это вызвало горячие дебаты, которые актуализировались недавно, после того, как премьер-министр Армении заявил о том, что пришло время хирургического вмешательства в систему правосудия. "Внедрение механизмов переходного правосудия является жизненно важной необходимостью для Республики Армения", - отметил Никол Пашинян в своем выступлении.
Между тем, инициатива "переходного правосудия" по-разному трактуется в Армении – как юристами, так и общественными деятелями. Так, Норайр Балаян, говоря о примере переходного правосудия в других странах, напомнил, что из-за переходного правосудия в Верховном суде Албании даже появилась проблема кворума – там не могли найти людей, готовых работать в качестве судей.
Относительно необходимости применения в Армении переходного правосудия Балаян сказал: "Я просто не знаю, какие цели ставит нынешнее правительство Армении перед правосудием переходного периода и какой видит его миссию. Я не уверен, что наши суды не смогут выполнить эту же миссию – по действующим ныне законам".
По словам Норайра Балаяна, если речь идет о возвращении похищенного имущества или о деле 1 марта, то они также могут быть разрешены в рамках действующего законодательства.