Ռադան հրաժարվեց պաշտոնաթող անել Ուկրաինայի կառավարությունը
Գերագույն ռադան չի ընդունել Ուկրաինայի վարչապետ Վլադիմիր Գրոյսմանի հրաժարականը: Պաշտոնաթողության վերաբերյալ կառավարության ղեկավարի խնդրանքը մայիսի 30-ին պաշտպանել է 97 պատգամավոր՝ անհրաժեշտ նվազագույն 226-ի դեպքում, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը: Այսպիսով, կառավարությունը կշարունակի պարտականությունները կատարել ամբողջ կազմով:
Քվեարկությունից առաջ Գրոյսմանը հայտարարեց, որ կընդունի Ռադայի ցանկացած որոշում: Քվեարկությունից անմիջապես հետո Գրոյսմանը հայտարարեց, որ պատրաստ է շարունակել աշխատանքը, նշելով, որ երկրում այժմ բարդ իրավիճակ է: «Օրինակ՝ այս տարի մենք պետք է 417 մլրդ գրիվնա (15,6 մլրդ դոլար) վճարենք պետական պարտքի սպասարկման հաշվին, իսկ դա Ուկրաինայի բյուջեի երրորդ մասն է»,-ընդգծել է վարչապետը:
Նա խոստացել է շարունակել սկսված բարեփոխումները, և որ «այդ վերափոխումները կընթանան ավելի արագ, եթե խորհրդարանական խմբակցությունները միավորվեն ու քվեարկեն»:

Рада отказалась отправлять в отставку правительство Украины
Верховная рада не приняла отставку премьер-министра Украины Владимира Гройсмана. Просьбу главы правительства об отставке поддержали в четверг 97 депутатов при 226 минимально необходимых, сообщает ТАСС.
Таким образом, правительство продолжит выполнять обязанности в полном составе.
Перед голосованием Гройсман заявил, что примет любое решение Рады. "Любое решение я приму с уважением, мое решение об отставке было не эмоциональным, это - позиция, и еще никогда в своей жизни я ни на кого не перекладывал ответственность", - сказал он.
Сразу после голосования Гройсман заявил, что готов продолжить работу, отметив, что в стране сейчас сложное положение. "Например, в этом году нам предстоит выплатить 417 млрд гривен ($15,6 млрд) в счет обслуживания госдолга, а это треть бюджета Украины", - подчеркнул премьер. Он пообещал продолжить начатые реформы и что "эти перемены будут проходить быстрее, если парламентские фракции будут объединяться и голосовать".