ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչն առաջարկել է կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանականների հանդիպում
ՀՀ ԱԺ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամները՝ Հայկ Կոնջորյանի ղեկավարությամբ հունիսի 3-ին հանդիպել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Ռուդոլֆ Մեխալկայի գլխավորած պատվիրակության հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Ռուդոլֆ Մեխալկան անդրադառնալով բանակցային գործընթացի հետ կապված հետագա քայլերին՝ առաջարկել է կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանականների հանդիպում:
Հայկ Կոնջորյանը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ ԽՎ շրջանակներում առկա արդյունավետ համագործակցությունը: Ներկայացնելով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը և մոտեցումները՝ պատվիրակության ղեկավարը վերահաստատել է հայկական կողմի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը: Պատգամավորն ընդգծել է, որ ցանկացած ձևաչափով քննարկում պետք է չհակասի Մինսկի խմբի եռանախագահության քաղաքական բառապաշարին և համանախագահների հայտարարություններին: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կողմնակից է հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու նախաձեռնությանը: Միաժամանակ, Հայկ Կոնջորյանը կարևորել է Արցախի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալը:

Представитель действующего председателя ОБСЕ предложил организовать встречу парламентариев Армении и Азербайджана
Члены делегации НС РА в ПА ОБСЕ во главе с А.Конджоряном встретились со специальным представителем действующего Председателя ОБСЕ послом Рудольфом Мехалкой. Собеседники обсудили процесс мирного урегулирования Карабахской проблемы.
Рудольф Мехалка, обратившись к дальнейшим шагам в переговорном процессе, предложил организовать встречу парламентариев Армении и Азербайджана.
А.Конджорян высоко оценил существующее эффективное сотрудничество в рамках ПА ОБСЕ. Представляя позицию и подходы Армении в Карабахском урегулировании, руководитель делегации подтвердил приверженность армянской стороны исключительно мирному урегулированию проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ. Депутат подчеркнул, что обсуждение в любом формате не должно противоречить политической лексике сопредседательства МГ и заявлениям сопредседателей. По его словам, Армения – сторонник инициативы подготовки обществ к миру. В то же время А.Конджорян подчеркнул важность возвращения Арцаха к переговорному столу.