Նախագահի անունից ընդունելություն՝ ի պատիվ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցների (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Հունիսի 9-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում նախագահ Արմեն Սարգսյանի անունից, ի պատիվ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցների և հյուրերի, կազմակերպվել է պաշտոնական ընդունելություն:
Դիմելով ներկաներին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է.
«Ինձ համար պատիվ է ողջունել ձեզ այստեղ՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում: Սա 2019 թվականի «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի վերջին օրն է: Ես հուսով եմ, Թիերի, մենք կսկսենք աշխատել 2020 թվականի «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի առաջին օրվա վրա:
Իսկապես, սրանք երեք հիանալի օրեր էին, որ միասին անցկացրեցինք: Ինչպես նշեցի առավոտյան, «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի կամ որևէ այլ միջազգային համաժողովի կարևորագույն գործոնը դրանից որևէ նոր բան սովորելն է: Ես իսկապես շատ բան սովորեցի այս երեք օրվա ընթացքում: Ես սովորեցի ձեզնից, որ մենք դեռ կատարյալ չենք, որ աշխարհն ունի այդքան խնդիրներ՝ բնությունից, կլիմայից, աշխարհաքաղաքականությունից, ներքին քաղաքականությունից, մշակույթից մինչև թյուրըմբռնում, հանդուրժողականության բացակայություն և այլն: Սակայն ես շարունակում եմ լավատես լինել, քանի որ երբ մենք հավաքվում ենք միասին նմանօրինակ միջոցառումների շրջանակում, հատկապես՝ «Մտքերի գագաթնաժողով»-ի համար, այդ ամենը հույս է տալիս, որ մենք իսկապես կարող ենք կառուցել մեր տապանը, տապան «Մտքերի գագաթնաժողով»-ի, մարդկային մտքի, որոնք կմիավորվեն և կկարգավորեն բոլոր այն խնդիրները, որոնց այսօր առնչվում ենք, կկարողանանք հասկանալ, ինչպես վարվել մոլորակի հետ, ինչպես նախապատրաստել մեր երեխաների կյանքն ապագայում ու ինչպես դարձնել աշխարհն ավելի լավը գալիք սերունդների համար:
Կարևոր է, որ մենք այստեղ՝ Հայաստանում, խոսելով աշխարհի, մյուս տարածաշրջանների խնդիրների, աշխարհաքաղաքականության, տնտեսական խնդիրների կամ քաղաքակրթությունների երկխոսության մասին, ամեն անգամ զուգահեռներ ենք տանում մեր ներքին խնդիրների հետ: Ինչ-որ առումով մենք վերաբացահայտում ենք Հայաստանը ձեր՝ մեր ընկերների, աշխարհի, մեր գործընկերների տեսանկյունից: Եվ դա հետաքրքիր է, քանի որ ես վերաբացահայտեցի Հայաստանը, և այն հիասքանչ է:
Հաճելի էր այս տարի բոլորիդ հյուրընկալել այստեղ: Ակնկալում եմ բոլորիդ ընդունել նաև հաջորդ տարի, որը շատ ավելի հետաքրքիր գագաթնաժողով է լինելու մի քանի պատճառներով: Այժմ մենք գիտենք՝ ինչի մասին խոսել, իսկ երեք հիմնական հարցերը նույնն են՝ ի՞նչ է տեղի ունենում, ի՞նչ անել և ինչպե՞ս անել դա:
Հիմա ես փոքր-ինչ ավելին գիտեմ, քանի երեք օր առաջ: Սակայն ես դեռ չգիտեմ, թե ինչ է տեղի ունենում: Եվ դուք կօգնեք բոլորին հաջորդ տարի գտնել ճիշտ պատասխաններ բոլոր երեք հարցերին: Շատ շնորհակալ եմ:

В резиденции президента Армении был дан прием в честь участников "Armenian Summit of Minds" (фотографии)
Вечером 9 июня в резиденции президента Республики Армения был дан прием от имени президента Армена Саркисяна в честь участников и гостей "Armenian Summit of Minds".
Обращаясь к присутствующим, президент Саркисян сказал:
"Для меня честь принимать вас здесь, в Резиденции президента Республики Армения. Это последний день "Armenian Summit of Minds" 2019 года. Я надеюсь, Тьерри, что мы начнём работать над первым днем "Armenian Summit of Minds" 2020 года.
Действительно это были три восхитительных дня, что мы провели вместе. Как я отметил утром, важнейшим фактором "Armenian Summit of Minds" или любого другого международного форума является то, чтобы научиться на нём чему-нибудь новому. Я действительно многому научился за эти три дня. Я научился у вас, что мы ещё не совершенны, что в мире есть столько проблем, начиная от природы, климата, геополитики, внутренней политики, культуры до отсутствия понимания, толерантности и т.д. Однако я продолжаю быть оптимистом, поскольку когда мы собираемся вместе, в рамках подобных мероприятий, особенно на "Summit of Minds", всё это даёт надежду, что мы действительно сможем построить наш ковчег, ковчег "Summit of Minds", человеческой мысли, людей, которые объединятся и урегулируют все те проблемы, с которыми мы сегодня сталкиваемся, что мы сможем понять, как вести себя на планете, как подготовить жизнь наших детей в будущем и как сделать мир лучше для грядущих поколений.
Важно, что мы здесь, в Армении, говоря о проблемах мира, других регионов, о геополитике, об экономических проблемах или о диалоге цивилизаций, каждый раз проводим параллели с внутренними проблемами. В каком-то смысле мы заново открываем Армению для вас, наших друзей, для мира, для наших партнёров. И это интересно, поскольку заново открыл Армению и она восхитительна.
Было приятно в этом году всех вас принимать здесь. Я ожидаю, что принимать всех вас также в будущем году, на саммите, который будет гораздо интереснее по нескольким причинам. Сейчас мы знаем, о чём говорить, а три основных вопроса остаются прежними: что происходит, что делать и как это делать.
Сейчас я знаю несколько больше, чем три дня назад. Однако я ещё не знаю, что происходит. И вы поможете всем в будущем году найти правильные ответы на все три вопроса.