Չեղարկվել են Ֆրանսիայի 4 քաղաքների և Արցախի քաղաքների միջև ստորագրված բարեկամության հռչակագրերը. Արցախի ԱԳՆ
Չեղարկվել են Ֆրանսիայի 4 քաղաքների և Արցախի տարբեր քաղաքների միջև ստորագրված բարեկամության հռչակագրեր։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Արցախի և Ֆրանսիայի թվով 12 քաղաքների և մեկ դեպարտամենտի հետ ստորագրված են Բարեկամության հռչակագրերը։ Ս․ թ․ մայիսի 29-ին Ֆրանսիայի Սերժի-Պոնտուազ համայնքի վարչական դատարանը որոշում է կայացրել Ֆրանսիայի Առնուվիլ քաղաքի ու Արցախի Մարտունու շրջանի Շեխեր գյուղի միջև ստորագրված Բարեկամության հռչակագիրը չեղարկելու մասին։ Հունիսի 11-ին Ֆրանսիայի Վալանս, Բուրգ լե Վալանս և Բուրգ դը Պեաժ քաղաքների իրավաբանական վարչությունները ծանուցում են ստացել առ այն, որ Գրենոբլի վարչական դատարանը չեղյալ է հայտարարել Դրոմի դեպարտամենտ-Արցախ, Վալանս-Ստեփանակերտ, Բուրգ լե Վալանս-Շուշի, Բուրգ դը Պեաժ-Մարտունի համայնքների միջև կնքված Բարեկամության հռչակագրերը: Նշենք, որ սա միայն առաջին ատյանի դատարանի որոշումն է։ Առնուվիլ քաղաքի քաղաքապետ Պասկալ Դոլի մտադրություն է հայտնել բողոքարկել Սերժի-Պոնտուազ քաղաքի վարչական դատարանի վճիռը։ Մյուս 8 քաղաքների հետ կնքված Բարեկամության հռչակագրերը ուժի մեջ են։ Արցախի միջազգային կապերը կշարունակեն ընդլայնվել և խորանալ։ Մասնավորապես, քննարկման փուլում են գտնվում Արցախի համայնքների և տարբեր երկրների վարչական միավորների միջև բարեկամության և համագործակցության նոր հռչակագրեր ստորագրելու մասին առաջարկությունները»,– նշեցին Արցախի ԱԳՆ–ից։

Declarations of Friendship Between 4 French And Karabakh Cities Annulled: Karabakh MFA
The Declarations of Friendship signed between 4 French cities and those of Artsakh have been annulled, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh reports.
“Artsakh has Declarations of Friendship signed with 12 French cities and one department. On May 29, 2019, the administrative court of the Cergy-Pontoise commune of France rendered a decision to annul the Declaration of Friendship signed between the French commune of Arneuville and the Shekher village of the Martuni region of Artsakh. On June 11, the legal departments of French cities of Valence, Bourges-les-Valence and Bourges-de-Peage received a notice stating that the administrative court of Grenoble had annulled the Declaration of Friendship signed between Drome Department and Artsakh, Valence and Stepanakert, Bourges-les-Valence and Shushi and Bourges-de-Peage and Martuni.
This is the decision of the first instance court only. Mayor of Arneuville Pascal Dole expressed intention to appeal the verdict of the administrative court of Cergy-Pontoise. The Declarations of Friendship with the remaining 8 cities are in effect. Artsakh will continue to expand and deepen its foreign relations. In particular, the proposals for signing new declarations of friendship and cooperation between communities of Artsakh and the administrative units of various countries are under consideration,” the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh stated.