Հայաստանը ծրագրում է ներգրավել 1,5 մլրդ դոլարի նոր վարկեր
Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստում 2018-ի պետական բյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվության քննարկման ժամանակ Հայաստանի ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն ասել է, որ Հայաստանը, համաձայն գործող համաձայնագրերի, հնարավորություն ունի ստանալու մոտ 1,5 մլրդ դոլար նոր վարկեր, փոխանցում է News.am գործակալությունը։
Նախարարի խոսքով՝ այդ գումարը նախնական քննարկման փուլում է։ «Մենք ընդհանրապես առաջնորդվում ենք այն տրամաբանությամբ, որ պետք է մտածել ոչ թե վարկերի մարման մասին՝ հարկային միջոցների կիրառմամբ, այլ մեր ներգրաված փոխառությունների և դրանց կիրառման միջոցով ստեղծել տնտեսության այնպիսի աճ, որպեսզի դրանց տեսակարար կշիռը և ազդեցության աստիճանը հասցվեն նվազագույնի։ Այսինքն՝ մենք չենք սահմանափակվի նոր վարկով, նոր փոխառությունների ներգրավման հնարավորությամբ, այլ պարզապես կջանանք բարձրացնել դրա կառավարելիության  մակարդակը, և դա չի պահանջի մեզնից մեծ ջանքեր»,- պարզաբանել է Ջանջուղազյանը։

Армения планирует привлечь новые кредитные средства в размере около 1,5 млрд. долларов
Армения планирует привлечь новые кредитные средства и, согласно действующим соглашениям, имеет возможность получить около 1,5 млрд. долларов. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2018 год заявил 19 июня министр финансов Армении Атом Джанджугазян, отвечая на вопрос депутата от партии «Светлая Армения» Карена Симоняна, сообщает News.am.
По словам министра, такая же сумма находится на стадии предварительного обсуждения. «Мы вообще руководствуемся той логикой, что нужно думать не о погашении кредитов с использованием налоговых средств, а посредством привлеченных нами заемных средств и их применения создать такой рост в экономике, чтобы свести их удельный вес и степень влияния к минимуму. То есть мы не ограничимся новым кредитом, возможностью привлечения новых заемных средств, а просто будем стремиться к повышению уровня его управляемости, и это не потребует от нас больших усилий», - пояснил Джанджугазян.