Նոր Զելանդիան 136 մլն դոլար կծախսի բնակչությունից զենքը գնելու համար
Նոր Զելանդիայի իշխանությունները  մոտ 136 միլիոն դոլար կծախսեն բնակչությունից արգելված կիսաավտոմատ զենքը գնելու համար, հայտնում է New Zealand Herald պարբերականը՝ վկայակոչելով երկրի ոստիկանության և ֆինանսների նախարարների համատեղ հայտարարությունը:
Քրայսթչերչում 50 մարդու կյանք խլած ահաբեկչությունից հետո Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդերնը հայտարարել է երկրի տարածքում բոլոր մարտական կիսաավտոմատ զենքի և գրոհային հրացանների արգելք սահմանելու մասին:
Նախարարների հայտարարությունում նշվում է, որ կիսաավտոմատ զենք ունեցող քաղաքացիներն այն պետք է հանձնեն մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ը:

Новая Зеландия потратит 136 миллионов долларов на выкуп оружия у населения
Власти Новой Зеландии потратят около 136 миллионов долларов на выкуп запрещенного полуавтоматического оружия у населения. Об этом, как передает РИА Новости, сообщает издание New Zealand Herald со ссылкой на совместное заявление министров полиции и финансов страны.
После теракта в Крайстчерче, унесшего жизни 50 человек, премьер-министр Новой Зеландии Джасинда Ардерн объявила о введении запрета на все боевое полуавтоматическое оружие и штурмовые винтовки на территории страны. В апреле парламент Новой Зеландии принял законопроект, вводящий запрет на полуавтоматическое оружие боевого типа, штурмовые винтовки и их детали.
В заявлении министров отмечается, что граждане, владеющие полуавтоматическим оружием, должны сдать его до 20 декабря 2019 года.