ԵԽԽՎ նախագահը ափսոսանք է հայտնել Ուկրաինայի կայացրած որոշման հետ կապված
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի Մասկիյեն ափսոսանք է հայտնել Ուկրաինայի որոշման պատճառով, որով չեղարկվել է ԵԽԽՎ-ին իր խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն ուղարկելու հրավերը։ Հիշեցնենք՝ ընտրությունները նախատեսված են հուլիսի 21-ին։
Լիլիան Մորի Պասկիյեն, պատասխանելով Վերին Ռադայի նախագահի նամակին, նշել է, որ Վեհաժողովը երկարամյա փորձ ունի Ուկրաինայի հետ դիտորդական առաքելություններում աշխատելու, ինչը նպաստել է երկրում զգալի բարելավումների՝ իրավական ու ընտրական բարեփոխումների առումով։
«Պետք է ընդգծել, որ Ուկրաինան, որպես Եվրախորհրդի անդամ, գտնվում է Վեհաժողովի մոնիտորինգի ընթացակարգի ներքո և պարտավորվում է Վեհաժողովին հրավիրել նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը», - ավելացրել է ԵԽԽՎ նախագահը։

Liliane Maury Pasquier, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), has expressed regret at the Ukrainian Parliament’s decision to withdraw its invitation to the Assembly to observe the 21 July early parliamentary elections.
Responding to a letter from the Speaker of the Verkhovna Rada, the President said the Assembly had a long practice, going back to 1994, of working with Ukraine on the observation of elections, which had enabled “significant improvements” in the country’s legal framework and electoral practices.
“I have to highlight that Ukraine, as a member of the Council of Europe, is under the monitoring procedure of the Assembly and has the commitment to invite the Assembly to observe presidential and parliamentary elections,” she added.
The President said that she was ready to continue discussions, to improve relations between the Assembly and the Ukrainian Parliament and its PACE delegation.