Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Սինգապուրի նախագահ Խալիմա Յակոբի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սինգապուրի «Իստանա» կառավարական նստավայրում հանդիպում է ունեցել այդ երկրի նախագահ Խալիմա Յակոբի հետ:
Տիկին Յակոբը ողջունելով ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Սինգապուր` նշել է, որ երկրում առկա փոքրաթիվ հայ համայնքը վայելում է մեծ հեղինակություն և լիարժեք ինտեգրվել է տեղի հասարակությանը: Սինգապուրի նախագահն ընդգծել է, որ դրա արդյունքում է նաև Սինգապուրի կենտրոնում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու, հայկական փողոցի առկայությունը: «Ձեր այցն ունի մեծ նշանակություն մեր երկրների միջև բարեկամական հարաբերություններն ամրապնդելու, ինչպես նաև տնտեսական կապերը զարգացնելու գործում»,- ասել է Խալիմա Յակոբը` ավելացնելով, որ Սինգապուրը պատրաստ է սերտորեն համագործակցել հայ գործընկերների հետ, իրականացնել փորձի փոխանակում:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը մեծապես կարևորում է Սինգապուրի հետ համագործակցության խորացումը և հավելել, որ երկու երկրներին միմյանց են կապում ժողովուրդների ջերմ հարաբերությունները: Որպես օրինակ վարչապետը նշել է Սինգապուրի ազգային ծաղիկ` պետական խորհրդանիշ «Վանդա Միսս Ջոակիմ» անունը կրող խոլորձ տեսակը հայտնաբերած Աշխեն Հովակիմյանին: «Երեկ հայկական եկեղեցու բակում բացվեց «Վանդա Միսս Ջոակիմ» խոլորձի արձանը, որը երկու ժողովուրդներին կապող ևս մեկ փաստ է: Մենք ջերմությամբ ենք հիշում նաև Սինգապուրի առաջին վարչապետ Լի Կուան Յուի այցը Հայաստան, որը տեղի է ունեցել մի քանի տարի առաջ»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարական պատվիրակության այցի նպատակն է նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին և համագործակցությանը:
ՀՀ վարչապետը և Սինգապուրի նախագահը քննարկել են ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին, առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը, երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մեր երկրում տեղի ունեցող փոփոխություններին և ընդգծել, որ կառավարության նպատակն է քաղաքական հեղափոխությունը վերածել տնտեսականի, իսկ տնտեսությունը դարձնել տեխնոլոգիական: Մեր երկրի առաջընթացի ապահովման գործում վարչապետը ոգևորիչ է համարել Սինգապուրի փորձը և կարևորել երկկողմ համագործակցության ակտիվացումը:
«Ունենք գործակցության մեծ ներուժ, որն անհրաժեշտ է համատեղ ջանքերով լիարժեք իրացնել»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումների արդյունքում ստեղծված է ազատ և թափանցիկ բիզնես միջավայր, ֆինանսական և բանկային համակարգը կայուն է:
Սինգապուրի նախագահն իր աջակցությունն է հայտնել երկու երկրների կառավարությունների ջանքերին, որոնք միտված կլինեն հետագա կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները կարևորել են համագործակցությունը նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում ու անդրադարձել տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող խնդիրներին:

Президент Сингапура: армянская община Сингапура пользуется хорошей репутацией
Премьер-министр Никол Пашинян в правительственной резиденции Сингапура "Истана" встретился с президентом этой страны Халимой Ягоб.
Г-жа Якоб приветствовала официальный визит премьер-министра Республики Армения в Сингапур и отметила, что немногочисленная армянская община Сингапура пользуется хорошей репутацией и полностью интегрировано в местное общество. Президент Сингапура подчеркнула, что результатом этого являются также наличие в центре Сингапура церкви Святого Григора Лусаворича и армянской улицы. "Ваш визит очень важен в контексте укрепления дружественных отношений между нашими странами, а также развития экономических связей", - сказала Халима Якоб, добавив, что Сингапур готов тесно сотрудничать с армянскими партнерами, провести обмен опытом.
Никол Пашинян отметил, что правительство Армении придает большое значение углублению сотрудничества с Сингапуром, и добавил, что обе страны связывают теплые отношения между двумя народами. В качестве примера премьер-министр привел Ашхен Овакимян, создавшую сорт орхидеи "Ванда мисс Джоаким", который стал национальным цветком и государственным символом Сингапура. "Вчера во дворе армянской церкви была открыта скульптура орхидеи "Ванда мисс Джоаким", которая является еще одним свидетельством связи между двумя народами. Мы также с теплотой помним визит первого премьер-министра Сингапура Ли Куан Ю в Армению, который состоялся несколько лет назад", - сказал премьер-министр. Никол Пашинян добавил, что цель визита правительственной делегации Армении - придать новый импульс двусторонним отношениям и сотрудничеству.
Премьер-министр Армении и президент Сингапура обсудили возможности реализации инвестиционных программ, развития торгово-экономических связей, расширения сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Никол Пашинян коснулся происходящих в нашей стране изменений и подчеркнул, что цель правительства - превратить политическую революцию в экономическую, а экономику сделать технологической. В контексте обеспечения прогресса нашей страны премьер-министр посчитал воодушевляющим опыт Сингапура и подчеркнул важность двустороннего сотрудничества.
“У нас есть большой потенциал для сотрудничества, который необходимо полностью реализовать совместными усилиями”, - сказал премьер-министр, добавив, что в результате проводимых в нашей стране реформ создана свободная и прозрачная бизнес-среда, стабильная финансовая и банковская система.
Президент Сингапура выразила поддержку усилиям правительств двух стран, которые будут направлены на развитие и расширение дальнейших связей.
Собеседники отметили важность сотрудничества в рамках международных организаций и коснулись проблем регионального значения.