Թրամփին արգելել են արգելափակել օգտատերերին Twitter-ում
Նյու Յորքի վերաքննիչ դատարանը մերժել է նախագահ Դոնալդ Թրամփին Twitter-ում օգտատերերին արգելափակելն արգելող որոշման բողոքարկումն ԱՄՆ արդարադատության նախարարության կողմից: Նշվում է, որ Թրամփն այլևս չի կարող արգելափակել իր գրառումների տակ քննադատական մեկնաբանություններ անող օգտատերերին:
Դատարանը հղվել է ԱՄՆ Սահմանադրության առաջին փոփոխությանը, որն արգելում է խոսքի ազատության սահմանափակումները:
Թրամփն իր դիրքորոշումը հիմնավորում էր նրանով, որ ինքն օգտատերերին արգելափակել է որպես մասնավոր անձ, սակայն դատարանը նշել է, որ Թրամփը հաճախ է Twitter-ն օգտագործում քաղաքական հայտարարությունների համար՝ այդպիսով այն վերածելով հասարակական հարթակի:

Президенту США запретили блокировать пользователей в Twitter
Апелляционный суд в Нью-Йорке во вторник, 9 июля, отклонил апелляцию Минюста США на решение о запрете Дональду Трампу блокировать пользователей в Twitter, передает Корреспондент.
Отмечается, что Трамп больше не может блокировать пользователей, оставляющих критические замечания под его постами.
Суд сослался на первую поправку к Конституции США, которая запрещает ограничения свободы слова.
Президент США аргументировал свою позицию тем, что "банил" пользователей как частное лицо, однако суд указал, что Трамп часто использует Twitter для политических заявлений, тем самым превращая его в "общественную площадку".