ՆԱՏՕ-ում պատահաբար գաղտնազերծել են միջուկային զենքի տեղակայման վայրերը
ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի կոմիտեներից մեկի զեկույցում պատահաբար բացահայտվել է ԱՄՆ-ի միջուկային զենքի տեղակայման վայրերը, հայտնում է The Washington Post թերթը:
ՆԱՏՕ ԽՎ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի կանադացի անդամի հեղինակած «Միջուկային զսպան նոր դարաշրջա՞ն: Արդիականացում, զենքերի վերահսկողություն և դաշնակիցների միջուկային ուժերը» վերնագրով զեկույցը հրապարակվել է ապրիլին, սակայն հետագայում այն հեռացվել է: Այդ զեկույցում հիշատակվում է մոտ 150 միջուկային մարտագլխիկի գտնվելու վայրը:
Զեկույցի կրկնօրինակը հուլիսի 16-ին հրապարակել է բելգիական De Morgen թերթը: Նշվում է, որ «ռումբերը պահվում են 6 ամերիկյան և եվրոպական բազաներում՝ Բելգիայի Կլյայն Բրոգելում, Գերմանիայի Բյուխելում, Իտալիայի Ավիանոյում և Գեդի Տորրեում, Նիդեռլանդների Վոլկելում և Թուրքիայի Ինջիրլիքում»:
Փաստաթղթում տեղեկությունը տրվում է առանց որևէ աղբյուրի հղում կատարելու: Զեկույցի հեղինակ Ժոզեֆ Դեյը հայտարարել է, որ փաստաթղթում առկա ողջ տեղեկությունը բաց աղբյուրներից է վերցված:

В НАТО случайно раскрыли места дислокации ядерного оружия
Места размещения ядерного оружия США оказались случайно раскрыты в докладе комитета Парламентской ассамблеи НАТО. Об этом во вторник, 16 июля, сообщает Корреспондент со ссылкой на Washington Post.
Доклад канадского члена Комитета по обороне и безопасности Парламентской ассамблеи НАТО под названием Новая эра ядерного сдерживания? Модернизация, контроль вооружений и ядерные силы союзников был опубликован в апреле, но после удален. В этом докладе упоминается местоположение около 150 единиц ядерного оружия США, которое хранится в Европе, сообщает газета.
Копию доклада опубликовала бельгийская газета De Morgen во вторник. В нем отмечается, что "бомбы хранятся на шести американских и европейских базах - Kleine Brogel в Бельгии, Büchel в Германии, Aviano и Ghedi-Torre в Италии, Volkel в Нидерландах и Инджирлик в Турции".
В документе информация дается без каких-либо ссылок. Газета отмечает, что на прошлой неделе была опубликована финальная версия доклада, в которой уже нет данных о местах хранения оружия.