Գերմանիայի պաշտպանության նախարար կդառնա Աննեգրետ Քրամփ-Քարենբաուերը
Գերմանիայի պաշտպանության նոր նախարարը կդառնա Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության (ՔԴՄ) նախագահ Աննեգրետ Քրամփ-Քարենբաուերը: NEWS.am-ի փոխանցմամբ, նա այդ պաշտոնում կփոխարինի Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին, որը ընտրվել էր Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավարի կողմից:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը պաշտպանության նախարարի պաշտոնից կհեռանա հուլիսի 17-ին: Քրամփ-Քարենբաուերի նշանակման մասին որոշումն ընդունվել է ՔԴՄ նախագահությունում խորհրդակցությունից հետո, այնուհետ այն հաստատել է Գերմանիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆեն Զայբերտը:
Քրամփ-Քարենբաուերը գերմանացի պահպանողականների ղեկավարի պաշտոնում Անգելա Մերկելի իրավահաջորդը դարձել էր 2018 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, երբ հաղթել էր ներկուսակցական ընտրություններում: Մինչ այդ նա որպես վարչապետ ղեկավարում էր Գերմանիայի ամենափոքր դաշնային հողը`Սաարը:
Քրամփ-Քարենբաուերը հաջողության է հասել իր կարիերայի ամենատարբեր փուլերում եւ տարբեր ոլորտներում, ինչի համար նրան հաճախ անվանում են «ունիվերսալ զենք»: Բացի այդ նա Գերմանիայում հայտնի է իր անվան կրճատված  ԱՔՔ հապավումով:

Новым министром обороны Германии станет Аннегрет Крамп-Карренбауэр
Председатель Христианско-демократического союза (ХДС) Аннегрет Крамп-Карренбауэр (Annegret Kramp-Karrenbauer) возглавит министерство обороны ФРГ. Она заменит на этом посту свою однопартийку Урсулу фон дер Ляйен (Ursula von de Leyen), которая во вторник, 16 июля, была избрана главой Еврокомиссии, сообщает DW.
Урсула фон дер Ляйен официально покинет пост министра 17 июля. Решение о назначении Крамп-Карренбауэр было принято после совещания в президиуме ХДС, затем его подтвердил официальный представитель правительства ФРГ Штеффен Зайберт (Steffen Seibert).
Такое решение, однако, оказалось для многих неожиданным, так как ранее Аннегрет Крамп-Карренбауэр неоднократно заявляла, что не хочет занимать никаких министерских постов в кабинете Ангелы Меркель (Angela Merkel). Она объясняла это желанием сохранить независимость действий в качестве председателя ХДС.
Крамп-Карренбауэр стала преемницей Ангелы Меркель на посту главы немецких консерваторов  7 декабря 2018 года, когда победила на внутрипартийных выборах. До этого она в качестве премьер-министра руководила самой маленькой федеральной землей ФРГ - Саар.