Չիլիում շուրջ 40 000 լիտր դիզելային վառելիք է հայտնվել օվկիանոսում
Շուրջ 40 հազար լիտր դիզելային վառելիք է թափվել շրջակա միջավայր Չիլիի հարավում CAP լեռնարդյունաբերական և պողպատաձուլական ընկերության տերմինալում տեղի ունեցած դեպքի պատճառով, հաղորդում է Life-ը:
Իշխանությունները արտակարգ դեպքի վայր են ուղարկել նավեր՝ հետևանքները վերացնելու համար: Ինչպես նշել է տարածաշրջանի ծովային վարչության ղեկավար Ռոնալդ Բաշը՝ եղանակը դեռ խոչընդոտում է վառելիքի տարածմանը:
«Դեռևս մենք չենք կարող ասել, որ վառելիքը թափվել է միայն այդ տարածքում, սակայն պետք է սպասենք մեր միջոցների ժամանելուն լիարժեք պատկերացում կազմելու, թե ինչ է այդտեղ կատարվում»,-նշել է Բաշը:

В Чили около 40 000 литров дизельного топлива попали в океан
Около 40 тысяч литров дизельного топлива попали в окружающую среду из-за инцидента на терминале горнодобывающей и сталелитейной компании CAP на юге Чили. Об этом информирует телеканал 24 Horas, передает life.ru.
Разлив произошёл на острове Гуарельо в Тихом океане в 250 километрах от города Пуэрто-Наталес.
Власти направили к месту ЧП два судна для устранения последствий. Как отметил глава морского управления региона Рональд Бааш, погода пока препятствует распространению топлива.
— Пока что мы можем сказать, что разлив ограничивается той зоной, однако нам надо дождаться прибытия наших средств, чтобы сформировать своё представление о том, что там происходит, — указал Бааш в эфире телеканала.
Он добавил, что суда прибудут к острову утром 28 июля по местному времени. Помимо специалистов по устранению последствий разлива к месту выехал прокурор, который будет расследовать случившееся.