Չիլիի ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռը 38 ուղևորով, կործանվել է Անտարկտիկայի ճանապարհին
Չիլիի С-130 «Հերկուլես» ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռը, որն անհետացել էր ռադարների էկրանից և որում գտնվել է 38 մարդ, կործանված են ճանաչել: Այս մասին հայտնել է երկրի ռազմաօդային ուժերը՝ իր թվիթերյան էջում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նման որոշում է կայացվել անձնակազմի հետ կապը կորցնելուց 7 ժամ անց:
Չիլիի ՌՕՈՒ-ն, ինչպես նաև ազգային ու օտարերկրյա ինքնաթիռները վթարի վայրում որոնողական աշխատանքներ են իրականացնում՝ հնարավոր ողջ մնացածներին փրկելու նպատակով:
C-130-ը մեկնել էր Պունտա Արենաս քաղաքի «Չաբունկո» բազայից, որը գտնվում է երկրի հարավում, և ուղևորվում էր Անտարկտիկայի ավիաբազա: Օդանավում գտնվել է անձնակազմի 17 անդամ և 21 ուղևոր:
Օդանավը տեղափոխում էր նավթատարի սպասարկման համար անձնակազմի, որը վառելիք է մատակարարում բազաներից մեկին:

Чилийский самолет с 38 людьми на борту потерпел крушение
Самолет ВВС Чили, пропавший на пути в Антарктиду, потерпел крушение, ведется поиск выживших. Об этом заявила во вторник пресс-служба ВВС республики, передает ТАСС.
"ВВС сообщает, что самолет Hercules C130 спустя семь часов после потери радиоконтакта считается потерпевшим крушение", - говорится в сообщении.
"В зоне, где был потерян контакт с самолетом, продолжается поисковая операция с целью спасения возможных выживших", - сообщили в пресс-службе ВВС Чили.
Президент Чили Себастьян Пиньера сообщил, что направляется на базу ВВС в столице для мониторинга поисково-спасательной операции.