Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանը հանդիպում է ունեցել Ավստրալիայի Կանաչների կուսակցության առաջնորդ, սենատոր Ռիչարդ Դի Նատալեի հետ
Հուլիսի 30-ին Ավստրալիայի մայրաքաղաք Կամբերայում՝ երկրի դաշնային խորհրդարանում արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը հանդիպել է Ավստրալիայի Սենատի անդամ, Ավստրալիայի Կանաչների կուսակցության առաջնորդ Ռիչարդ Դի Նատալեի հետ։
Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը իրենց ծրագրում ներառելու Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի Կանաչների կուսակցության՝ 2017 թ. դեկտեմբերին ընդունված որոշումը։ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը հանրապետության արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից մեկն է, որն առանցքային նշանակություն ունի Արցախի ժողովրդի՝ իրենց հիմնարար իրավունքների և ազատությունների լիարժեք իրացման և տարածաշրջանում  կայունության և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման համար։
Իր հերթին, սենատոր Դի Նատալեն շնորհակալություն է հայտնել նախարար Մայիլյանին ընձեռնված հնարավորության համար՝ առաջին ձեռքից տեղեկանալու Արցախում և տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին։ Նա ընդգծել է, որ Ավստրալիայի Կանաչների կուսակցության համար արտաքին քաղաքական ոլորտում ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի առաջմղումն առանցքային տեղ է զբաղեցնում։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախի միջազգային համագործակցության զարգացման գործընթացում արձանագրված ձեռքբերումներին, քննարկվել են այդ բնագավառում  նոր հնարավորությունները։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, Ավստրալիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը և Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը։

Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian Met with Leader of the Australian Greens Party, Senator Richard Di Natale
On July 30, the delegation of the Republic of Artsakh led by Foreign Minister Masis Mayilian met with member of the Australian Senate, leader of the Australian Greens Party Richard Di Natale in the Australian capital city of Canberra. The meeting took place in the Federal Parliament building.
Masis Mayilian highly appreciated the decision of the Australian Greens Party of the State of New South Wales of December 2017 that included the recognition of the right to self-determination of the people of the Republic of Artsakh in its program. The Foreign Minister stressed that the international recognition of Artsakh is one of the priorities of the Republic’s foreign policy and it is crucial for the full realization of the fundamental rights and freedoms of the people of Artsakh and in the establishment of stability and lasting peace in the region.
In his turn, Senator Di Natale expressed his gratitude to Minister Mayilian for the opportunity to get first-hand information on the situation in Artsakh and in the region. He stressed that the promotion of the right of peoples to self-determination in the foreign policy sphere is crucial for the Australian Greens Party.
During the meeting, the sides touched upon the achievements in the development of Artsakh’s international cooperation and discussed new opportunities in this area.