Ներքին համոզմունք ունեմ, որ Ադրբեջանում հայտնված զինծառայողն ուղղակի մոլորվել է. Դավիթ Տոնոյան
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կարծում է, որ 19-ամյա հայ զինծառայող Արայիկ Ղազարյանը հայտնվել է ադրբեջանական տարածքում մոլորվելու հետևանքովհայտնում է «Այսօր»-ը։
«Դեռևս իրականացվում է հետաքննություն, ես անձամբ կարծում եմ, որ մեր զինծառայողը աշխարհագրորեն մոլորվել է», – այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով փաստին, հայտարարեց նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմից հնչող հայտարարությունները, թե իբր հայ զինծառայողը սահմանը հատել է հրամանատարների կողմից ճնշումների պատճառով, Տոնոյանը լրագրողներին հորդորեց չընկնել ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հետևից և չտարածել այդ տեղեկությունները։
«Ես ներքին համոզմունք ունեմ, որ ինքն ուղղակի մոլորվել է», - հավելեց նախարարը։
Հարցին՝ արդյոք քայլեր արվում են հայ զինծառայողին վերադարձնելու ուղղությամբ, Տոնոյանը ի պատասխան ասաց, որ աշխատանքներն արդեն սկսել են և միջազգային համապատասխան կառույցներին դիմել են:
Զինծառայողի՝ հոգեկան խնդիրներ ունենալու հնարավորության մասին դիտարկմանն ի պատասխան, նախարարը ասաց՝ տեղյակ չէ՝ արդյոք զինծառայողը հոգեկան խնդիրներ ունեցե՞լ է, թե ոչ։ «Դա պարզ կլինի աշխատանքի արդյունքում։ Ցավալի դեպք է բոլորիս համար, բայց կարծում եմ՝ նորմալ է անցնելու։ Կոչ եմ անում Ադրբեջանի իմ կոլեգաներին՝ այդ տեղեկատվական աշխատանքը դադարեցնել»:

"Уверен, что наш военнослужащий просто заблудился": министр обороны Армении
Министр обороны Армении Давид Тоноян считает, что 19-летний военнослужащий Араик Казарян оказался на азербайджанской территории в результате того, что заблудился, передает Aysor.am.
"Пока проводится расследование, я лично считаю, что наш военнослужащий заблудился", - заявил сегодня журналистам Давид Тоноян.
Касаясь заявлений азербайджанской стороны о том, что военнослужащий пересек границу якобы из-за притеснений со стороны командиров, Давид Тоноян призвал журналистов не поддаваться азербайджанской пропаганде и не распространять эти сведения.
"У меня есть внутренняя убежденность в том, что он просто заблудился", - добавил министр обороны.
На вопрос, предпринимаются ли шаги для возвращения армянского военнослужащего, Давид Тоноян ответил, что работы уже начались и они обратились в различные международные структуры.
Что касается возможности наличия  психологических проблем у военнослужащего, министр обороны заявил, что не в курсе, были ли подобные проблемы у солдата.
"Это будет ясно в результате проводимой работы. Это печальный случай для всех нас, но думаю, что все будет нормально. Призываю своих азербайджанских коллег прекратить эту информационную кампанию", - сказал Давид Тоноян.