Ներքին համոզմունք ունեմ, որ Ադրբեջանում հայտնված զինծառայողն ուղղակի մոլորվել է. Դավիթ Տոնոյան
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կարծում է, որ 19-ամյա հայ զինծառայող Արայիկ Ղազարյանը հայտնվել է ադրբեջանական տարածքում մոլորվելու հետևանքովհայտնում է «Այսօր»-ը։
«Դեռևս իրականացվում է հետաքննություն, ես անձամբ կարծում եմ, որ մեր զինծառայողը աշխարհագրորեն մոլորվել է», – այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով փաստին, հայտարարեց նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմից հնչող հայտարարությունները, թե իբր հայ զինծառայողը սահմանը հատել է հրամանատարների կողմից ճնշումների պատճառով, Տոնոյանը լրագրողներին հորդորեց չընկնել ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հետևից և չտարածել այդ տեղեկությունները։
«Ես ներքին համոզմունք ունեմ, որ ինքն ուղղակի մոլորվել է», - հավելեց նախարարը։
Հարցին՝ արդյոք քայլեր արվում են հայ զինծառայողին վերադարձնելու ուղղությամբ, Տոնոյանը ի պատասխան ասաց, որ աշխատանքներն արդեն սկսել են և միջազգային համապատասխան կառույցներին դիմել են:
Զինծառայողի՝ հոգեկան խնդիրներ ունենալու հնարավորության մասին դիտարկմանն ի պատասխան, նախարարը ասաց՝ տեղյակ չէ՝ արդյոք զինծառայողը հոգեկան խնդիրներ ունեցե՞լ է, թե ոչ։ «Դա պարզ կլինի աշխատանքի արդյունքում։ Ցավալի դեպք է բոլորիս համար, բայց կարծում եմ՝ նորմալ է անցնելու։ Կոչ եմ անում Ադրբեջանի իմ կոլեգաներին՝ այդ տեղեկատվական աշխատանքը դադարեցնել»:

Armenia’s defense minister Davit Tonoyan thinks the 19-year-old Armenian conscript Arayik Ghazaryan appeared in Azerbaijani territory as a result of getting lost''Aysor'' reports.
“Examination is still underway, personally I think that our conscript has just got lost,” Tonoyan told the reporters today.
Commenting on Azerbaijan’s statements as if the conscript crossed the border after pressures by the commanders, Tonoyan urged the reporters not to listen to Azerbaijani propaganda machine and not disseminate such information.
“I have inner conviction that he has just got lost,” the minister said.
Asked whether any steps are being undertaken to return the Armenian conscript, Tonoyan said works have already launched and they have already applied to corresponding international structures.
As to the probability of conscript having any psychological issue, the minister said he is not aware of it.
“It will be clear as a result of the examination. It is very painful case for all of us, but I think everything will be normal. I urge my Azerbaijani colleagues to stop spreading misinformation,” Tonoyan said.