Նախագահ Սարգսյանն այցելել է հայտնի Թեյդե աստղադիտարան
Աշխատանքային այցով Իսպանիայի Թագավորությունում գտնվող Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն օգոստոսի 13-ին այցելել է հանրահայտ Թեյդե աստղադիտարան։ Նախագահը ծանոթացել է աշխարհի ամենամեծ՝ Լա Պալմայի Gran Telescopio Canarias օպտիկական աստղադիտակը և աշխարհի 3-րդ ամենամեծ՝ GREGOR արևային աստղադիտակն ունեցող աստղադիտարանի աշխատանքներին և իրականացվող ուսումնասիրություններին։ Նախատեսվում է, որ շուտով կսկսվի նոր աստղադիտակի կառուցումը, որի տրամագիծը կլինի շուրջ 50 մետր։
Նախագահ Սարգսյանը Թեյդեի ղեկավարության հետ քննարկել է Հայաստանի հետ համագործակցության հեռանկարները։ Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը, որպես աշխարհի հնագույն քաղաքակրթություններից մեկը, միշտ մեծ ուշադրություն է դարձրել գիտության զարգացմանը՝ նշելով նաև Մեծամորի՝ ուրարտական շրջանի աստղադիտարանի մասին: «Կցանկանայի, որ ապագայում ավելի շատ հայեր ներգրավված լինեն գիտության և աստղագիտության ոլորտներում: Աստղագիտությունը միայն աստղադիտակ չէ, այլև նոր տեխնոլոգիաներ են, մաթեմատիկական մոդելավորում է: Մենք ունենք նախագահական նոր նախաձեռնություն, որը կոչվում է ATOM (Advanced tomorrow) և ուղղված է Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանը,- ասել է նախագահը:- Այս ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել գիտության ու տեխնոլոգիաների քաղաք, համագործակցելու ենք աշխարհի խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ՝ ինչպիսիք են «Դասո Սիսթեմս»-ը, «Թալես»-ը, «Լեոնարդո»-ն, IBM-ը և այլն: Ուրախ կլինենք համագործակցել նաև Թեյդեի հետ: Կարծում եմ՝ համագործակցության լուրջ հնարավորություններ կան նաև Թեյդեի ու Բյուրականի աստղադիտարանների միջև»:
Նախագահ Սարգսյանը Թեյդե աստղադիտարանի ղեկավարության հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել մոտ օրերս փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրել՝ ուղղված Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական հաստատությունների և Թեյդեի միջև փոխգործակցության զարգացմանը։
Աշխարհի ամենահայտնի աստղադիտարաններից մեկը համարվող Թեյդե աստղադիտարանը՝ հարևան Լա Պալմա կղզու վրա գտնվող Roque de los Muchachos Observatory-ի հետ միասին, կառավարվում է Կանարյան աստղաֆիզիկայի ինստիտուտի կողմից և հանդիսանում Եվրոպական հյուսիսային աստղադիտարանի (ENO) մաս։ Թեյդե աստղադիտարանի գիտական գործունեությունն ընդգրկում է հիմնականում արևային ուսումնասիրությունների և ռոբոտատեխնիկական աստղագիտության ոլորտները: Այստեղ են կենտրոնացված նաև Եվրոպայի լավագույն արևային աստղադիտակները: Աստղադիտարանի՝ ավելի քան 50 հեկտար զբաղեցնող տարածքում տեղադրված են շուրջ 20 երկրի ավելի քան 60 գիտական հաստատությունների պատկանող արևային և գիշերային աստղադիտակներ:

Президент Армении посетил известную обсерваторию Тейде
Президент республики Армения Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Королевстве Испании, 13 августа посетил знаменитую обсерваторию Тейде.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу президента РА, Армен Саркисян ознакомился с работами и проводимыми исследованиями самого большого в мире оптического телескопа Gran Telescopio Canarias Ла Пальмы и обсерватории, имеющей 3-й по величине в мире солнечный телескоп GREGOR. Планируется, что в скором времени начнется строительство нового телескопа, диаметр которого составит около 50 метров.
Президент Армении обсудил с руководством Тейде перспективы сотрудничества с Арменией. Президент подчеркнул, что Армения, как одна из древнейших цивилизаций мира, всегда уделяла большое внимание развитию науки, отметив также о Мецаморской обсерватории урартского периода. " Я бы хотел, чтобы в будущем больше армян было вовлечено в сферу науки и астрономии. Астрономия - не только телескоп, но и новые технологии, математическое моделирование. У нас есть новая президентская программа, которая называется ATOM (Advanced tomorrow) и направлена на    науки и технологий в Армении", - сказал президент. - "В рамках этой программы планируется создать Город науки и технологий, мы будем сотрудничать с крупными технологическими компаниями мира, такими как "Дасо Системс", "Талес", "Леонардо", IBM и др. Будем рады сотрудничать и с Тейде. Думаю, есть серьезные возможности для сотрудничества и между обсерваториями Тейде и Бюракана".
Президент Саркисян и руководство обсерватории Тейде достигли договоренности в ближайшие дни подписать Меморандум о взаимопонимании, направленный на развитие взаимодействия между научно-технологическими учреждениями Армении и Тейде.
Обсерватория Тейде, одна из самых известных обсерваторий в мире, вместе с Roque de los Muchachos Observatory, расположенной на соседнем острове Ла-Пальма, управляется Канарским институтом астрофизики и является частью европейской Северной обсерватории (ENO). Научная деятельность обсерватории Тейде охватывает в основном сферы солнечных исследований и робототехнической астрономии. Здесь также находятся лучшие в Европе солнечные телескопы. На территории обсерватории, занимающей более 50 гектаров, установлены солнечные и ночные телескопы, принадлежащие более 60 научным учреждениям 20 стран.