«Իվանյան, կոֆեն ցիանիդո՞վ, թե առանց». բողոքի ակցիա՝ կառավարության դիմաց
«Իվանյան, կոֆեն ցիանիդո՞վ, թե առանց», «Հանքակերների փոփոխությունից մեր դիրքորոշումը չի փոխվում», «Ամուլսարը ասում է՝ դուխով» գրությամբ պաստառներով այս պահին կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում բնապահպանները։
Նրանք դեմ են Ամուլսարի հանքի շահագործմանը, գրում է Aysor-ը։
Նկատենք՝ երեկ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ Յուրա Իվանյանը, ներկայացնելով լիբանանյան ընկերությանը պատվիրած փորձաքննության արդյունքները, հայտարարել էր, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից շրջակա միջավայրն աղտոտելու վերաբերյալ տեղեկությունները դիտավորությամբ թաքցնելու հանագամանքի մասին տվյալներ ձեռք չեն բերվել, քրգործ հարուցելու հիմքեր չկան:
«Փորձաքննության եզրակացության ստացումից հետո, վերլուծելով ձեռբերված փաստական տվյալները, վարույթ իրականացնող մարմինը գտել է, որ քրեական հետապնդման հիմքեր չկան քրեական գործով վարույթի հետագա շարունակման համար», - ասել էր նա։
Այդ փորձաքննության հրապարակումից հետո երեկ երեկոյան բնապահպանները հայտարարեցին բողոքի ակցիա իրականացնելու մասին։
Բնապահպանները պնդում են, որ հանրությանը ներկայացվել է ոչ լիարժեք տեղեկատվություն։ Համահայկական բնապահպանական ճակատի ներկայացուցիչ Լևոն Գալստյանը հայտարարեց, որ փորձաքննության հեղինակները չեն կարողացել պատասխանել՝ արդյոք Ամուլսարի բաց հանքի շահագործումը կարող է լինել անվտանգ, քանի որ շրջակա միջավայրի փորձաքննության եզրակացությունը թերի է եղել։
«Այսպես եզրակացության մեջ գրել է փորձագիտական խումբը։ Հիմա հարց է առաջանում՝ եթե այդ հարցին հնարավոր չէ պատասխանել, եթե այդ վերլուծությունները անվստահելի են, գնահատումները թերի են, ապա ինչպե՞ս է քննչական խմբի ներկայացուցիչը ի լուր ամբողջ ժողովրդի եզրակացնում, որ ոչ մի խնդիր չկա», - հայտարարեց Գալստյանը։

Экологи проводят акцию протеста перед зданием правительства Армении
Сегодня с утра перед зданием правительства Армении экологи проводят акцию протеста против эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения. Участники акции держат в руках плакаты с надписями: "Иванян, кофе с цианидом или без?", "Амуслар говорит: с духом!", "От смены пожирающих рудники наше позиция не изменится!".
Отметим, что накануне начальник Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Следственного комитета Армении Юра Иванян, представляя результаты проведенной со стороны ливанской компании экспертизы,  сообщил, что отсутствуют данные об умышленном сокрытии со стороны компании "Лидиан Армения" информации о вреде окружающей среде в результате эксплуатации месторождения, пишет "Айсор".
"После получения заключения экспертизы, проанализировав фактические данные, следственный орган счел, что оснований для дальнейшего продолжения уголовного преследования по уголовному делу нет", - сказал он.
После опубликования этого заключения вчера вечером экологи заявили о проведении акции протеста.
Экологи утверждают, что общественности представлена неполноценная информация.  Представитель Всеармянского экологического фронта Левон Галстян заявил, что авторы экспертизы не смогли ответить на вопрос, может ли эксплуатация открытого рудника Амуслара быть безопасной, поскольку заключение экспертизы окружающей среды было неполноценным.
"Так написала в заключении экспертная группа. Сейчас возникает вопрос, если на этот вопрос невозможно ответить, если эти анализы не внушают доверия, оценки неполноценные, как может представитель следственной группы заявлять во всеуслышание, что никакой проблемы нет", - заявил Левон Галстян.