Այս տարի Գյումրին լինելու է Հայաստանի Անկախության օրվա՝ սեպտեմբերի 21-ի տոնակատարությունների կենտրոնը. Փաշինյան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Գյումրու օրվան նվիրված տոնական միջոցառումների շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի և դուստրերի հետ ներկա է գտնվել «Գյումրու օր-2019» տոնական համերգին։
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Սիրելի՛ գյումրեցիներ,
Հայաստանի Հանրապետության հպա՛րտ քաղաքացիներ,
Շնորհավո՛ր ձեր տոնը,
Շնորհավո՛ր Գյումրիի օրը,
Շնորհավո՛ր Հայաստանի օրը,
Շնորհավո՛ր հայ ժողովրդի օրը։
Այս հրապարակն ամեն ինչի մասին ասում է։ Ես երբեք Գյումրիի հրապարակը՝ Վարդանանց հրապարակը, այսքան մարդաշատ չեմ տեսել, նույնիսկ հեղափոխության օրերին, և սա նշանակում է, որ Գյումրին հաղթել է, գյումրեցին հաղթել է, կյանքը հաղթել է, աշխատանքը հաղթել է, Հայաստանը հաղթել է, հայ ժողովուրդը հաղթել է։
Սիրելի՛ գյումրեցիներ,
ես ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ սա տոն է Հայաստանի բոլոր քաղաքների, բոլոր բնակավայրերի համար և ուզում եմ բոլորիս պարզ լինի, թե ինչու է Գյումրին այսքան կարևոր մեզ համար։ Այն ժամանակներում, երբ երկար տարիների ասպատակություններից, ավերներից հետո Հայաստանը կիսավեր, խրճիթային, գեղջկական մի երկիր էր, Գյումրին եղել է Հայաստանի քաղաքային կյանքի ամենակարևոր կենտրոնը, Գյումրին բոլորիս համար պահել-պահպանել-զարգացրել է քաղաքային կյանքի ավանդույթը։ Եվ այսօր այս է պատճառը, որ մենք Գյումրին այսքան կարևորում ենք, որովհետև Գյումրին մեր ժողովրդի համար ավելի դժնդակ տարիներին պահել է քաղաքակիրթ ժողովրդի մեր կերպարը, քաղաքակիրթ ժողովրդի մեր ապրելակերպը և դիմագիծը։ Այս է պատճառը, որ մենք սիրում ու պաշտում ենք Գյումրին, որ մենք հպարտանում ենք Գյումրիով, հպարտանում ենք գյումրեցիներով։
Եվ ուզում եմ ամենակարևոր արձանագրումն անել. մենք պետք է փոխենք Գյումրիի ընկալումը։ Բավական է մենք Գյումրի ասելով հասկանանք աղետի գոտի, որովհետև Գյումրին աղետի գոտի չէ։ Գյումրին աշխատանքի, մշակույթի, հաղթանակի, հիմա նաև արդեն հեղափոխության, ժողովրդի հաղթանակի, քաղաքակրթության ու ժողովրդավարության կենտրոն է։
Սա չի նշանակում, թե 1988 թվականի աղետի հետևանքները վերացված են։ Ամենևին։ Բայց երբ մենք ասում ենք Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, դա չի նշանակում, որ մեր հպարտությունն այս ընթացքում հարվածներ չի ստացել։ Դա ամենևին դա չի նշանակում։ Երբ ասում ենք, որ հայ ժողովուրդը հաղթական ժողովուրդ է, դա ամենևին չի նշանակում, թե մենք պարտություններ չենք կրել։ Ընդհակառակը, դա նշանակում է, որ մենք, պարտությունների միջով անցնելով, կարողացել ենք նոր ուժ տալ հաղթանակի մեր կամքին։ Եվ Գյումրին, աղետի միջով անցնելով, աղքատության, դժնդակ օրերի միջով անցնելով, դժվարությունների միջով այսօր էլ անցնում է, բայց ի ցույց է դնում իր հաստատակամությունը՝ ապրելու, կերտելու, աշխատելու, արարելու, ծաղկելու և դառնալու մշակութային, քաղաքական, տնտեսական կյանքի իսկական կենտրոն։
Եվ ես ուզում եմ մեր բոլորի ուշադրությունը հրավիրել մի փաստի վրա. այս տարի Գյումրին լինելու է Հայաստանի Անկախության օրվա՝ սեպտեմբերի 21-ի տոնակատարությունների կենտրոնը, այսինքն՝ սեպտեմբերի 21-ի գլխավոր տոնակատարությունները տեղի են ունենալու Գյումրի քաղաքում։ Այսպիսով, մենք նոր ավանդույթի սկիզբ ենք դնում. այսպես ամեն տարի մենք սեպտեմբերի 21-ը՝ Անկախության օրը, մարզից մարզ ենք տեղափոխելու, և դա սկսում ենք Գյումրիից։ Եվ էլի ուզում եմ հիմա մեծ հաճույքով այսօրվանից՝ օգոստոսի 25-ից մինչև սեպտեմբերի 21-ը հայտարարել Գյումրիի միամսյակ։
Սիրելի հայրենակիցներ՝ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքներից և գյուղերից, Սփյուռքի բոլոր համայնքներից, ովքեր չեն եղել Գյումրիում, ովքեր չեն տեսել Գյումրին, կոչ եմ անում ձեզ՝ անպայման այցելել Գյումրի, որովհետև ոչ մի հայ ինքն իրեն մինչև վերջ չի ճանաչի, քանի դեռ ինքը չի եղել Գյումրիում։ Մենք մեր ազգը, ինքներս մեզ ճանաչելու համար պետք է տեսնենք Գյումրին, իմանանք նրա ամեն բակը, ամեն տունը, ամեն պատը, ամեն շենքը։
Եվ ուրեմն, շնորհավո՛ր, Գյումրի, քո տոնը։
Եվ ուրեմն, կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Գյումրին, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում ենք ազատ և երջանիկ Գյումրիում, ազատ և երջանիկ Հայաստանում։

В этом году Гюмри станет центром празднования Дня независимости Армении: Никол Пашинян (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян и дочерьми присутствовал на праздничном концерте "День Гюмри - 2019" в рамках праздничных мероприятий по случаю Дня Гюмри.
Никол Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
"Дорогие гюмрийцы,
Поздравляю вас с праздником,
С Днем Гюмри,
С днем Армении,
С днем армянского народа!"
Эта площадь уже говорит обо всем. Я никогда не видел, чтобы площадь Гюмри - площадь Вардананц, была такой многолюдной, даже в дни революции, а это значит, что Гюмри победил, гюмриец победил, жизнь победила, труд победил, Армения победила, армянский народ победил.
Дорогие жители Гюмри,
Я хочу четко подчеркнуть, что это праздник для всех городов и населенных пунктов Армении, и хочу, чтобы мы все поняли, почему Гюмри так важен для нас. В то время, когда после многих лет вражеских нашествий и разрушений Армения была полуразрушенной, сельской страной с хижинами, Гюмри был важнейшим центром городской жизни Армении, Гюмри сохранял и развивал традиции городской жизни для всех нас. И сегодня именно поэтому мы придаем такое большое значение Гюмри, потому что Гюмри в самые трудные годы сохранил наш имидж цивилизованного народа, наш образ жизни и черты цивилизованного народа. Вот почему мы любим и обожаем Гюмри, мы гордимся Гюмри, мы гордимся гюмрийцами.
И я хочу сделать самую важную констатацию: нам нужно изменить восприятие Гюмри. Хватит воспринимать Гюмри как зону бедствия, потому что Гюмри не является зоной бедствия. Гюмри - центр труда, культуры, победы, а теперь уже и центр революции, победы людей, цивилизации и демократии.
Это не означает, что последствия бедствия 1988 года устранены. Совсем нет. Однако когда мы говорим: гордые граждане Республики Армения, это не значит, что наша гордость не подвергалась ударам за это время. Это значит отнюдь не то. Когда мы говорим, что армянский народ - триумфальный народ, это отнюдь не значит, что мы не терпели поражений. Напротив, это значит, что мы, пройдя через поражения, смогли придать новую силу нашей воле к победе. И Гюмри, пройдя через бедствие, через бедность, через трудные дни, и сегодня переживает тяжелые дни, но демонстрирует свою решимость жить, созидать, работать, создавать, процветать и стать настоящим центром культурной, политической, экономической жизни.
И я хочу обратить наше внимание на один факт: в этом году Гюмри станет центром празднования Дня независимости Армении 21 сентября, то есть главные празднования 21 сентября пройдут в городе Гюмри. Таким образом мы начинаем новую традицию: каждый год 21 сентября, День независимости, мы будет отмечать в разных областях, и начинаем с Гюмри. И я хочу с удовольствием объявить с сегодняшнего дня, 25 августа, по 21 сентября месяцем Гюмри.
Дорогие соотечественники из всех городов и сел Республики Армения, из всех общин диаспоры, которые не были в Гюмри, которые не видели Гюмри, я призываю вас обязательно посетить Гюмри, поскольку ни один армянин никогда не познает себя полностью, пока не побывает в Гюмри. Для того, чтобы узнать нашу нацию, самих себя, нам нужно увидеть Гюмри, знать каждый его двор, каждый его дом, каждую его стену, каждое его здание.
Итак, с праздником, Гюмри!
И, следовательно, да здравствует свобода, да здравствует Гюмри, да здравствует Республика Армения, да здравствуем мы и наши дети, так как живем и будем жить в свободном и счастливом Гюмри, свободной и счастливой Армении.