Հզբոլլահի առաջնորդը սպառնացել է Իսրայելին
Հզբոլլահի առաջնորդ Սեյիդ Հասան Նասրալլահն իր հեռուստատեսային ուղերձում սպառնացել է Իսրայելին, որ իր շարժումը պատասխան է պատրաստում Բեյրութի վրա իսրայելական երկու անօդաչուների հարձակմանը, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Գործակալության փոխանցմամբ՝ Հզբոլլահի առաջնորդի այդ նախազգուշացումը վերջին տարիների ամենակոշտ հայտարարությունն է:
Նասրալլահի խոսքերով՝ այդ հարձակումը 2006 թվականին Իսրայելի և Հզբոլլահի միջև հակամարտության ավարտից հետո մշակված ուժի կիրառման կանոնների «առաջին ակնհայտ, լուրջ, վտանգավոր խախտումն է»:
Հիշեցնենք, օգոստոսի 25-ի լույս գիշերը Բեյրութի հարավում երկնքում երկու անօդաչու է նկատվել, որոնցից մեկը պայթել է երկնքում, երկրորդն ընկել է Հզբոլլահի տեղեկատվական կենտրոնի մոտ:

Hezbollah Leader Says Israeli Army to Face Quick Retaliation to Drone 'Attack' in Beirut
Hezbollah leader Sayyed Hassan Nasrallah on Sunday warned the Israeli army stationed along the border with Lebanon that his movement was preparing an imminent response to two Israeli drones which crashed overnight in a suburb of Beirut, Reuters reports.
Nasrallah, whose Iran-backed movement fought a one-month war with Israel in 2006, issued the toughest warnings to his enemy in years.
“We are in a new stage,” Nasrallah said in a televised speech, referring to the group’s long enmity with Israel.
He said the “suicide drone” attack was intended for a specific target and was a “very, very, very dangerous development” and that everything possible would be done to prevent a repeat.
Nasrallah’s comments also followed overnight strikes claimed by Israel that he said killed two Lebanese Hezbollah fighters in Syria.