Արցախի Ազգային ժողովում հյուրընկալել են Եվրախորհրդարանի պատգամավորին
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մ. Զոնեբորնի գլխավորած պատվիրակությունը Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանի ուղեկցությամբ ժամանել են Արցախ և հանդիպումներ ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի և «ԱՀ-Եվրախորհրդարան» բարեկամական խմբի պատգամավորների հետ:
Ողջունելով պատգամավորի հերթական այցն Արցախ՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Մարտին Զոնեբորնին Եվրախորհրդարանի ընտրություններում վերջերս գրանցած հաջողության առիթով և ընդգծել նրա դերակատարությունը Գերմանիայից տարբեր բնագավառների մասնագետների այցելությունն Արցախ կազմակերպելու գործում:
«Նման մակարդակով համագործակցությունը Եվրոպական ընդհանուր ընտանիքի հետ հարաբերություններ հաստատելու լավագույն միջոցն է, ինչի շնորհիվ նաև աշխարհին են ներկայացվում այն ցանկություններն ու երազանքները, որոնք ունի Արցախի ժողովուրդը», - նշել է Ա. Ղուլյանը:
Մարտին Զոնեբորնը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով արդեն իսկ հաստատված ամուր կապերի շարունակականությունը. «Ուրախ եմ, որ Արցախի նկատմամբ հետաքրքրությունն աճում է մեր փոքրիկ աշխարհում՝ Գերմանիայում, ինչի վառ ապացույցը Գերմանիայից նախորդ տարվա համեմատ հինգ անգամ ավելի մեծ պատվիրակության այցն է Արցախ»:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանը:
Այնուհետև Եվրախորհրդարանի պատգամավորի ղեկավարած պատվիրակությունը հանդիպել է «Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան»բարեկամական խմբի անդամներին:
Քննարկվել են հետագա համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, ոլորտային ուղղություններով մասնագիտական մակարդակով խորհրդատվությունների անցկացմանն ու դիտորդական գործունեության իրականացման վերաբերյալ հարցեր:

Спикер НС Арцаха принял депутата Европарламента
Делегация, возглавляемая депутатом Европарламента Мартином Зонеборном, в сопровождении председателя комитета Ай Дата Европы Каспара Карапетяна прибыла в Арцах и провела встречи с председателем Национального собрания Республики Арцах и депутатами группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент".
Приветствуя очередной визит депутата в Арцах, председатель НС Ашот Гулян поздравил Мартина Зонеборна с недавним успехом на выборах в Европарламент и подчеркнул его роль в организации посещения Арцаха специалистами различных сфер Германии.
"Сотрудничество на таком уровне является наилучшим способом установления отношений с европейской семьей, благодаря чему миру представляются те желания и мечты, которые имеет народ Арцаха", - отметил Ашот Гулян.
Мартин Зонеборн поблагодарил за прием, отметив важность продолжительности уже установленных прочных связей: "Я рад, что интерес к Арцаху растет в нашем маленьком мире - Германии, ярким доказательством чего является визит в Арцах в пять раз большей делегации из Германии по сравнению с прошлым годом".
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС Республики Арцах Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян, председатель комитета Ай Дата Европы Каспар Карапетян, исполнительный директор комитета Эгине Эвинян.
Затем делегация, возглавляемая депутатом Европарламента, встретилась с членами группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент".
Были обсуждены вопросы, касающиеся осуществления дальнейших совместных программ, проведения консультаций по отраслевым направлениям на профессиональном уровне и осуществления наблюдательской деятельности.