Իսրայելն «օդային պատերազմներ» է սկսել Իրանի դեմ
ՄԱԿ-ում Լիբանանի մշտական ներկայացուցիչն Իսրայելի կողմից Լիբանանի օդային տարածքը խախտելուց հետո դիմել է Անվտանգության խորհրդին և կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին՝ Իսրայելի վրա արդյունավետ ճնշում գործադրելու խնդրանքով: «Լիբանանը կրկին խնդրում է Անվտանգության խորհրդին  և Անվտագության խորհրդի միջոցով ողջ միջազգային հանրությանը անհրաժեշտ արդյունավետ ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա՝ խախտումները դադարեցնելու համար», - ասվում է նամակում:
Օգոստոսի 24 լույս 25-ի գիշերն իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերը հարձակում են գործել Հզբոլլահ շարժման դիրքերի վրա Բեյրութի հարավում: ԱԹՍ-ներից մեկը պայթել է երկնքում, մյուսն ընկել է շիական շարժման մամուլի կենտրոնի մոտ: Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին միջադեպն անվանել է Լիբանանի ինքնիշխանության դեմ չքողարկված ագրեսիա, իսկ Հզբոլլահի առաջնորդ Հասան Նասրալլահն արդեն խոստացել է համարժեք պատասխան տալ Իսրայելին:
Իսրայելը վերջին շրջանում ակտիվ պայքար է սկսել տարածաշրջանում Իրանի և վերջինիս դաշնակիցների դեմ: Այսպես, օգոստոսի 24 լույս 25-ի գիշերն Իսրայելը հարվածներ է հասցրել նաև Սիրիայում իրանական հատուկ նշանակության «Ալ-Կուդս» ուժերի և շիական միավորումների դիրքերին, ինչի մասին հայտարարել է  անձամբ վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն:
Եվ եթե Սիրիայի տարածքում իրանական դիրքերին իսրայելական հարվածները նոր չեն, և վերջին շրջանում Իսրայելը նույնիսկ սկսել է բարձրաձայնել դրանց մասին, ապա Իրաքում իսրայելական հարձակումները նորություն են: Այսպես, Իսրայելի վարչապետը հարցազրույցներից մեկում չի հերքել օգոստոսի 21-ին Իրաքում ժողովրդական աշխարհազորայինների ռազմաբազաների վրա ԱԹՍ-ների հարձակմանն Իսրայելի մասնակցությունը: Որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում սա Իրաքում Իրանի և վերջինիս դաշնակիցների դիրքերի վրա իսրայելական հարձակման առաջին դեպքը չէ:
Իսրայելն այսպիսով փորձում է նվազեցնել Իրանի ակտիվությունը Մերձավոր Արևելքում: Հիշեցնենք, որ Իսրայելն անվտանգային լուրջ մտավախություններ ունի Իրանի հետ կապված: Իրանի դեմ պայքարի ակտիվացումն այս շրջանում մի կողմից կարող է Նեթանյահուի համար քաղաքական դիվիդենտներ բերել սեպտեմբերին սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, մյուս կողմից նպաստում է Իրանի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու ԱՄՆ քաղաքականությանը:
Սակայն իրականում Իսրայելի այս քաղաքականությունը կարող է հակառակ ազդեցություն ունենալ: Չի բացառվում, որ,հաշվի առնելով իսրայելական վտանգը, Սիրիայում, Իրաքում և Լիբանանում էլ ավելի մեծանան իրանամետ տրամադրությունները՝ ամրապնդելով այդ երկրներում Իրանի դիքերը:
Մյուս կողմից՝ Իսրայելի գործողությունները մեծացնում են անկայությունը տարածաշրջանում. Իրանի կողմից Իսրայելի գործողություններին համարժեք պատասխանի դեպքում մեծ է Մերձավոր Արևելքում ռազմական նոր հակամարտության վտանգը, որը կարող է շատ ավելի աղետալի հետևանքներ ունենալ:

Израиль начал "воздушную войну" против Ирана
Постпредство Ливана при ООН обратилось к Совбезу и генсеку ООН Антониу Гутеррешу с просьбой оказать эффективное давление на Израиль в свете недавнего нарушения воздушного пространства Ливана, передает РИА Новости. "Ливан вновь просит Совет Безопасности и через Совет Безопасности - все международное сообщество, оказать необходимое эффективное давление на Израиль, чтобы прекратить нарушения", - отмечается в письме.
В ночь на 25 августа израильские беспилотники атаковали позиции "Хезболлах" в южном пригороде Бейрута. Один из атакующих потерпел крушение и попал в руки бойцов сопротивления, второй беспилотник взорвался, нанеся материальный ущерб зданию пресс-службы шиитского движения. Премьер-министр страны Саад Харири назвал их неприкрытой агрессией против суверенитета Ливана, а генсекретарь "Хезболлах" Хасан Насрулла пообещал дать адекватный ответ на агрессивные действия Израиля.
Израиль недавно начал активную борьбу против Ирана и его союзников в регионе. В ночь на 25 августа Израиль нанес в Сирии удар по иранским силам специального назначения "Аль-Кудс" и шиитским формированиям. Об этом  заявил сам премьер-министр Биньямин Нетаньяху. И если удары Израиля по иранским позициям в Сирии не являются новыми, и Израиль даже начал вслух говорить об этом в последнее время, израильские атаки на Ирак - явление новое. Так, премьер-министр Израиля не отрицает причастности Израиля к нападению 21 августа на военные базы народного ополчения в Ираке. По некоторым данным, это не первый случай израильского нападения на позиции Ирана и его союзников в Ираке за последний месяц.
Таким образом Израиль пытается снизить активность Ирана на Ближнем Востоке. Напомним, что у Израиля есть серьезные опасения в отношении Ирана по вопросам собственной безопасности.
Сейчас активизация борьбы против Ирана может, с одной стороны, принести Нетаньяху политические дивиденды на предстоящих досрочных парламентских выборах в сентябре, а с другой стороны - способствовать политике США по оказанию максимального давления на Иран.
Однако политика Израиля может иметь и противоположный эффект. Не исключено, что израильская угроза еще более увеличит проиранские настроения в Сирии, Ираке и Ливане, еще более укрепив позиции Ирана в этих странах.
С другой стороны, действия Израиля усиливают нестабильность в регионе: если Иран адекватно отреагирует на действия Израиля, существует большая опасность нового военного конфликта на Ближнем Востоке, который может иметь гораздо более разрушительные последствия.