Ամերիկացի կոնգրեսականները շնորհավորել են Արցախի նախագահին
Ամերիկացի կոնգրեսականները Արցախի նախագահին շնորհավորել են հանրապետության Անկախության օրվա առիթով: Իր թվիթերյան էջում շնորհավորական նամակը հրապարակել է կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնեն, փոխանցում է NEWS.am:
Նամակը ստորագրած կոնգրեսականների թվում են Ադամ Շիֆը, Ջեքի Շփիրը, Պիտեր Թ.Քինգը և Գուս Բիլիրաքիսը:
«Արցախը տարածաշրջանում ժողովրդավարության և ազատության օրինակ է, և մենք նախկինի պես հույս ունենք, որ ձեռք կբերվի հաստատուն խաղաղություն, որը Արցախը հայկական կպահպանի»,- նշել է Փալոնեն:
Նամակում նշվում է, որ Արցախն, անվիճելիորեն, վաստակել է ԵԱՀԿ ՄԽ բանակցային գործընթացին մասնակցելու իրավունքը՝ լինելով տարածաշրջանում ժողովրդավարության և ազատության օրինակ: «Մենք հուսով ենք, որ Ձեր երկիրը մոտ ապագայում կներգրավվի այդ բանակցություններին... Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ Արցախի տնտեսության և ժողովրդավարության զարգացմանը և կշարունակենք նրա պաշտոնական ճանաչման կոչ անել»,- նշված է նամակում:

Конгрессмены США поздравили президента Арцаха
Американские конгрессмены поздравили президента Арцаха Бако Саакяна с Днем Республики Арцах. Поздравительное письмо в своем Твиттер опубликовал конгрессмен Фрэнк Паллоне, передает News.am.
В числе подписавших письмо конгрессмены Адам Шифф, Джэки Шпир, Питер Т.Кинг и Гус Билиракис.
"Арцах является примером демократии и свободы в регионе, и мы по-прежнему надеемся, что будет достигнут прочный мир, который сохранит Арцах армянским", - написал Паллоне.
В самом письме отмечается, что Арцах, безусловно, заслужил право участвовать в переговорном процессе МГ ОБСЕ будучи образцом демократии и свободы в регионе. "Мы надеемся, что Ваша страна будет вовлечена в эти переговоры в ближайшем будущем...Мы остаемся приверженными развитию экономики и демократии Арцаха, и мы продолжим призывать к его официальному признанию".