Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը մերժեց հոկտեմբերին ընտրություններ անցկացնելու Ջոնսոնի առաջարկը
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի պատգամավորները սեպտեմբերի 4-ի երեկոյան, ինչպես և ակնկալվում էր, չպաշտպանեցին հոկտեմբերի 15-ին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի առաջարկը,  հայտնում է Интерфакс-ը:
Որպեսզի այն հավանության արժանանար Ջոնսոնին անհրաժեշտ էր ապահովել Համայնքների պալատի երկու երրորդի աջակցությունը: Արդյունքում նա հավաքեց ընդամենը 298 ձայն՝ 136-ով պակաս, քան պահանջվում էր:
Բրիտանացի բազմաթիվ ընդդիմադիր գործիչներն ավելի վաղ հայտարարում էին, որ պատրաստ են պաշտպանել ընտրությունների անցկացումը, եթե Ջոնսոնը նախապես պարտավորվի կատարել Եվրամիությունից առանց գործարքի դուրս գալու սցենարից հրաժարվելու պահանջը: վարչապետը, սակայն, պատրաստ չէ այդ քայլին:

Британский парламент отверг предложение Джонсона о выборах в октябре
Депутаты британской палаты общин в среду вечером, как и ожидалось, не поддержали предложение премьера Великобритании Бориса Джонсона о проведении досрочных выборов 15 октября, передает Интерфакс.
Чтобы предложение было одобрено, Джонсону было необходимо заручиться поддержкой двух третьей членов палаты общин. В итоге он набрал только 298 голосов, на 136 меньше, чем требовалось.
Многие британские оппозиционные политики ранее заявили, что готовы поддержать проведение выборов, если Джонсон сначала обяжется выполнить требование об отказе от сценария с "жестким" выходом из ЕС. Премьер же на такой шаг не готов.