Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը մերժեց հոկտեմբերին ընտրություններ անցկացնելու Ջոնսոնի առաջարկը
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի պատգամավորները սեպտեմբերի 4-ի երեկոյան, ինչպես և ակնկալվում էր, չպաշտպանեցին հոկտեմբերի 15-ին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի առաջարկը,  հայտնում է Интерфакс-ը:
Որպեսզի այն հավանության արժանանար Ջոնսոնին անհրաժեշտ էր ապահովել Համայնքների պալատի երկու երրորդի աջակցությունը: Արդյունքում նա հավաքեց ընդամենը 298 ձայն՝ 136-ով պակաս, քան պահանջվում էր:
Բրիտանացի բազմաթիվ ընդդիմադիր գործիչներն ավելի վաղ հայտարարում էին, որ պատրաստ են պաշտպանել ընտրությունների անցկացումը, եթե Ջոնսոնը նախապես պարտավորվի կատարել Եվրամիությունից առանց գործարքի դուրս գալու սցենարից հրաժարվելու պահանջը: վարչապետը, սակայն, պատրաստ չէ այդ քայլին:

British Prime Minister Boris Johnson failed in his bid to call a snap general election on Wednesday, after lawmakers wrested control of Parliament this week and voted through a bill that aims to stop a no-deal Brexit, CNBC reports.
The election had been proposed for October 15, but the prime minister needed a two-thirds majority in the House of Commons to pass his motion. The opposition parties of Labour, the Scottish National Party and the Liberal Democrats all said they would not back Johnson’s plan even before the vote began. The result saw 298 votes for the motion and 56 against — 136 short of what was needed.