Ռադան օրենք է ընդունել նախագահի իմպիչմենթի ընթացակարգի մասին
Ուկրաինայի խորհրդարանը երեքշաբթի կայացած նիստում ընդունել է պետության ղեկավարի իմպիչմենթի ընթացակարգի մասին նախագահական օրենքը: Այդ որոշումը պաշտպանել է 245 խորհրդարանական՝ անհրաժեշտ առնվազն 226-ի դեպքում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն
Ռադան այդ օրինագիծն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ: Մի շարք ընդդիմադիր խմբակցություններ հայտարարել են, որ խորհրդարանը չի կարող նույն օրը փաստաթուղթն ընդունել ամբողջությամբ, քանի որ պատգամավորներն իրավունք ունեն ուղղումներ առաջարկել:
«Ուկրաինայի Գերագույն ռադան կարող է իմպիչմենթի կարգով Ուկրաինայի նախագահին պաշտոնից հեռացնել պետական դավաճանության կամ այլ հանցագործության կատարման դեպքում»,-նշված է օրենքի տեքստում:

The Verkhovna Rada of Ukraine supported the bill #1012 on special procedure of the removal of the president of Ukraine from the post (impeachment) as the basis. 337 MPs voted for this decision as 112 Ukraine reported.
The regulation norms on the procedure of impeachment were included in the bill without the reference to the law on the temporary investigatory and special commissions of the parliament (recognized as the unconstitutional due to the procedural violations as it came into force).
A provisional investigatory commission of the Verkhovna Rada shall be formed within 30 days from the date of initiation of impeachment. It must prepare conclusions based on the results of the investigation about signs of treason or other violations within six months and submit them to parliament.