Վարչապետն ընտանիքի հետ ներկա է գտնվել Սեւանի թերակղզում կազմակերպված ձկան փառատոնի բացմանը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի և դուստրերի հետ ներկա է գտվել Գեղարքունիքի մարզպետարանի նախաձեռնությամբ Սևանի թերակղզում կազմակերպված ձկան փառատոնին: Այն անցկացվում է առաջին անգամ և կարող է դառնալ ամենամյա:
Միջոցառման ընթացքում առանձին տաղավարներով ներկայացվել են ձկնեղենից պատրաստված զանազան կերակրատեսակներ, անցկացվել են համտեսի, վաճառքի և տարբեր անվանակարգերի մրցութային արարողություններ: Տոնակատարությունն ուղեկցվել է ազգային երգ ու պարով, մշակութային այլ համարներով:
Վարչապետը ողջունել է փառատոնի անցկացումը և համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի Սևանի լճին հարակից տարածքներում զբոսաշրջության զարգացմանն ու խթանմանը: Վարչապետը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանում զարգանում է փառատոնային մշակույթը: «Սա ունի երկու կարևոր իմաստ: Առաջինը՝ երկրում տրամադրությունը փոխվում է, բարձրանում է: Մենք իսկապես պետք է մեր առօրյան ավելի ուրախ և էներգիայով լի կազմակերպելու առիթները բաց չթողնենք: Երկրորդը՝ այս կարգի միջոցառումները կարևոր են Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, դրանք զարգացնում են զբոսաշրջությունը, ռեստորանային բիզնեսը և գուցե ավելի շատ մեր ուշադրությունը հրավիրում այն խնդիրների վրա, որոնք ունենք Սևանում և նրա շուրջ»,- նկատել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ կառավարությունն ու Սևանա լճի շրջակայքում բիզնես իրականացնող մեր հայրենակիցները կկարողանան համադրել պատկերացումները Սևանի զարգացման մասին: «Սևանի զարգացման հետաքրքիր և լուրջ նախագծեր կան: Դրանք պետք է զարգացնենք այնպես, որ ոչ թե հակադրություն առաջանա բիզնեսի և կառավարության միջև, այլ անենք դա համագործակցության ոգով»,- ասել է վարչապետը:
Խոսելով Սևանա լճի մասին՝ կառավարության ղեկավարը փաստել է, որ նախորդ տարվա համեմատ լճի մակարդակը բարձրացել է 3 սմ-ով, իսկ ջրային պաշարներն ավելի են շուրջ 900 մլն խմ-ով:
Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրել է բոլորին՝ գալ և մասնակցել Eco fish fest փառատոնին, որը շարունակվելու է մինչև սեպտեմբերի 14-ի 20:00-ն և եզրափակվելու է Սևանա լճի տարածքից կազմակերպվող հրավառությամբ:
Մինչ փառատոնի մեկնարկը՝ սեպտեմբերի 14-ին Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում իրականացվել են մաքրման աշխատանքներ:

Премьер Армении вместе с семьей присутствовал на открытии фестиваля рыбы на Севанском полуострове (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян и дочерьми присутствовал на фестивале рыбы, организованной на Севанском полуострове по инициативе областного муниципалитета Гегаркуника.
В ходе мероприятия в разных павильонах были представлены блюда из рыбы, состоялась дегустация, продажа и были проведены конкурсные программы в разных номинациях. Мероприятия сопровождались национальными песнями, танцами и другими культурными номерами.
Премьер-министр приветствовал проведение фестиваля и выразил уверенность, что он будет способствовать развитию и популяризации туризма в прилегающих к озеру Севан районах. Премьер-министр с удовлетворением отметил, что в Армении развивается фестивальная культура. “Это имеет два важных значения. Во-первых, меняется, поднимается настроение в стране. Мы не должны упустить возможность сделать нашу повседневную жизнь более радостной и энергичной. Во-вторых, такого рода мероприятия важны для развития экономики Армении, поскольку они развивают туризм, ресторанный бизнес и, возможно, привлекают больше внимания к проблемам, которые есть у нас в Севане и вокруг него”, - отметил премьер-министр.
Никол Пашинян выразил надежду, что правительство и наши соотечественники, которые ведут бизнес близ озера Севан, смогут объединить свои представления о развитии Севана. “Есть интересные и серьезные проекты по части развития Севана. Мы должны развивать их так, чтобы вместо противостояния между бизнесом и правительством всё это осуществлялось в духе сотрудничества”, - сказал премьер-министр.
Говоря об озере Севан, глава правительства отметил, что уровень озера поднялся на 3 см по сравнению с прошлым годом, а водные ресурсы увеличились на более 900 миллионов кубометров.
Никол Пашинян пригласил всех принять участие в фестивале Eco fish fest, который продлится до 20:00 часов 14 сентября и завершится фейерверком.
Перед началом фестиваля, 14 сентября, на прибрежной территории озера Севан были проведены работы по очистке.