ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է բեն Լադենի որդու չեզոքացման մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է որ Միացյալ Նահանգները չեզոքացրել են Ալ-Քաիդայի նախկին առաջնորդ, ահաբեկիչ Ուսամա բեն Լադենի որդուն՝ Համզա բեն Լադենին՝ Աֆղանստանում և Պակիստանում իրականացված օպերացիայի արդյունքում, հայտնում է CNN-ը։
«Համզա բեն Լադենի կորուստը ոչ միայն կզրկի Ալ-Քաիդային կարևոր առաջնորդական հատկանիշներից և նրա հոր հետ սիմվոլիկ կապից, այլև կխափանի խմբավորման կարևոր տակտիկական գործողությունները»,- ասված է նախագահի հայտարարության մեջ։
Հստակ չի նշվում օպերացիայի անցկացման և Համզայի չեզոքացման ժամկետը։ Մամուլում դեռ մի քանի ամիս առաջ տեղեկատվություն էր տարածվել նրա սպանության մասին։ Իսկ 2019 սկզբին Պետդեպարտամետը 1 մլն պարգևատրում էր խոստացել նրան, ով տեղեկություն կհայտնի Համզա բեն Լադենի գտնվելու վայրի մասին։

США ликвидировали сына бен Ладена
Хамза бен Ладен, сын убитого в 2011 году лидера террористической группировки "Аль-Каида" Усамы бен Ладена, ликвидирован в результате спецоперации США в регионе Афганистана и Пакистана, передает Euronews.
Об этом говорится в заявлении американского президента Дональда Трампа.
"Потеря Хамзы бен Ладена не только лишит "Аль-Каиду" важных лидерских качеств и символической связи с его отцом, но и подорвет важные тактические действия группировки. Хамза бен Ладен отвечал за планирование и работу с различными террористическими группировками", - отметил президент США.
При этом, когда именно была проведена операция неизвестно. По данным это произошло в последние два года.
В начале 2019 года Госдепартамент объявил о том, что Вашингтон готов заплатить $1 млн за информацию, которая позволит установить местонахождение Хамзы бен Ладена.