ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է բեն Լադենի որդու չեզոքացման մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է որ Միացյալ Նահանգները չեզոքացրել են Ալ-Քաիդայի նախկին առաջնորդ, ահաբեկիչ Ուսամա բեն Լադենի որդուն՝ Համզա բեն Լադենին՝ Աֆղանստանում և Պակիստանում իրականացված օպերացիայի արդյունքում, հայտնում է CNN-ը։
«Համզա բեն Լադենի կորուստը ոչ միայն կզրկի Ալ-Քաիդային կարևոր առաջնորդական հատկանիշներից և նրա հոր հետ սիմվոլիկ կապից, այլև կխափանի խմբավորման կարևոր տակտիկական գործողությունները»,- ասված է նախագահի հայտարարության մեջ։
Հստակ չի նշվում օպերացիայի անցկացման և Համզայի չեզոքացման ժամկետը։ Մամուլում դեռ մի քանի ամիս առաջ տեղեկատվություն էր տարածվել նրա սպանության մասին։ Իսկ 2019 սկզբին Պետդեպարտամետը 1 մլն պարգևատրում էր խոստացել նրան, ով տեղեկություն կհայտնի Համզա բեն Լադենի գտնվելու վայրի մասին։

Trump Announced That bin Laden's Son Was Killed
"The loss of Hamza bin Ladin not only deprives al-Qa'ida of important leadership skills and the symbolic connection to his father, but undermines important operational activities of the group," the President said in the statement.
Trump also said "Hamza bin Ladin was responsible for planning and dealing with various terrorist groups."
CNN reported on July 31 that the US believed Hamza bin Laden was dead. At that time, two defense officials with knowledge of the operation told CNN that bin Laden had been killed at least several months prior.