Հայաստանում տարեկան կտրվածքով ՀՆԱ աճի կանխատեսումը թուլացել է. Ասիական Զարգացման Բանկ
Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) կողմից այսօր թողարկվել է 2019թ. Ասիական զարգացման հեռանկարների (ԱԶՀ) զեկույցի թարմացված տարբերակը, ըստ որի կանխատեսվում  է 2019թ. Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում  համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 6.2%, իսկ 2020թ.՝ 6.0% աճ, հաղորդում է news.am-ը:
Ըստ զեկույցի Հայաստանում տարեկան կտրվածքով աճը թուլացել է՝ 2018 թ. առաջին կիսամյակի 8.7%-ից այս տարվա նույն ժամանակահատվածում հասնելով 6.8%-ի, ինչը շարունակում է մնալ կայուն՝ արտացոլելով կենսունակ ներքին պահանջարկը:
Արդյունաբերությունը, առանց շինարարության ոլորտի, արձանագրել է բարձր ցուցանիշներ՝ ընդլայնվելով  5.2%-ով, պայմանավորված նրանով, որ աճն արտադրության ևհանքարդյունաբերության մեջ գերակշռել է էլեկտրաէներգիայի ավելի ցածր արտադրությանը:
Շինարարությունն աճել է 3.5%-ով՝ հիմնականում ի հաշիվ ավելի շատ բնակարանաշինության: Ծառայություններն աճել են  9.8%-ով՝ ի հաշիվ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ֆինանսների, ապահովագրության ևհանգստի ոլորտներում արձանագրված մեծ ձեռքբերումների:
Անբարենպաստ եղանակները զսպիչ ազդեցություն են ունեցել գյուղատնտեսության ոլորտի վրա, որը, 2018թ. արձանագրելով ընդհանուր 8.5%-ի նվազում, շարունակել է այդ միտումը՝ 2019 թ. առաջին կիսամյակում արձանագրելով 6.9%-ով անկում:
Ըստ զեկույցի թեմատիկ գլխի ՝ զարգացող Ասիայի բարգավաճող քաղաքներին պետք են տարածքային ևտնտեսական արդյունավետ ու համակարգված պլանավորմամբ ապահովված արդյունավետ տրանսպորտային ցանցեր ևմատչելի բնակարանաշինություն, որպեսզի դրանք շարունակեն մնալ որպես շարժիչ ուժ տնտեսական աճի ևաշխատատեղերի ստեղծման համար:

The Asian Development Outlook 2019 Update forecast by the Asian Development Bank has been published.
According to the report, Armenia’s gross domestic product (GDP) growth moderated from 8.7% year on year in the first half of 2018 to 6.8% in the same period of this year—still robust, reflecting buoyant domestic demand, news.am reports.
Industry excluding construction performed strongly, expanding by 5.2% as growth in manufacturing and mining outweighed lower electricity production.
Construction grew by 3.5%, largely from higher household construction.
Services rose by 9.8% on strong gains in information technology, finance, insurance, and recreation.
Unfavorable weather constrained agriculture, which, having contracted by 8.5% in the whole of 2018, contracted further by 6.9% in the first half of 2019.
According to the theme chapter of the report, to remain engines of economic growth and jobs, developing Asia’s burgeoning cities need efficient transport networks and affordable housing backed by effective and coordinated land and economic planning․