Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ժակ Շիրակի մահվան կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի մահվան կապակցությամբ:
Հեռագրում, մասնավորապես, ասված է. «Մեծ տխրությամբ և ցավով տեղեկացա Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի մահվան մասին:
Ֆրանսիան կորցրեց մեծ պետական այրի: Ողջ կյանքը նվիրելով Ֆրանսիային և մարմնավորելով նաև Ֆրանսիայի մեծությունը՝ նա էլ ավելի բարձրացրեց Ֆրանսիայի հեղինակությունը միջազգային հանրության առջև զուգակցելով հայրենիքին իր անմնացորդ ծառայությունը այլ ժողովուրդների իրավունքների ու ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված քայլերով։
Հայ ժողովուրդը չի մոռանա նախագահ Շիրակի անկեղծ բարեկամությունը, նրա վճռական ներդրումը Հայոց ցեղասպանությունն օրենքի ուժով ճանաչելու հարցում և նրա միջնորդական ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում: Հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Շիրակին նաև հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ գործադրած ջանքերի, այդ թվում՝ Հայաստանի պատմական մայրաքաղաք Անիի մշակութային կոթողների նկատմամբ նրա անձնական ուշադրության համար։
Նախագահ Շիրակը, հիրավի, հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունների զարթոնքի խորհրդանիշներից էր։ Մենք մեծ ջերմությամբ ենք հիշում նրա պետական այցը Հայաստան, իր մասնակցությամբ Երևանում Ֆրանսիայի հրապարակի բացումը, ինչպես նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա աննախադեպ անցկացումը։
Հայտնում եմ իմ խորին ցավակցությունները ֆրանսիացի բարեկամ ժողովրդին, ֆրանսիական պետությանը և Շիրակի ընտանիքի անդամներին ու ընկերներին։ Հայ ժողովուրդը հավասարապես սգում է ականավոր պետական գործչի ու մեծ անհատի մահը»։

Nikol Pashinyan Offers Condolences on Passing of Jacques Chirac
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a condolence message to President Emmanuel Macron of the French Republic on the passing of Jacques Chirac, former President of the French Republic.
The message runs as follows: “I was deeply grieved to learn of the passing of former President of the French Republic Jacques Chirac. France has lost a great statesman.
Being the embodiment of his country’s greatness and having devoted his life to France, he did his best to enhance France’s standing in the international scene through his unfailing service to the Motherland and the efforts aimed at protecting the rights and sovereignty of the French people and other nations
The Armenian people will never forget President Chirac’s sincere friendship, his valuable contribution to the campaign for recognition of the Armenian Genocide by force of law, as well as his involvement in the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. The Armenian people are grateful to President Chirac for his effort to safeguard the Armenian cultural heritage, especially for his care and thoughtfulness of cultural monuments in Ani, Armenia’s historical capital.
President Chirac is indeed one of the symbols of the rebirth of bilateral relations between Armenia and France. We have kept fond recollections of his State visit to Armenia, his being present at the inauguration of the Place de la France in Yerevan, as well as the organization of an unprecedented event - the Year of Armenia in France.
I extend my most sincere condolences to the French people, to the French State, and to President Chirac’s family and friends. The Armenians share the sorrow caused by the demise of the great French statesman and great personality.”