Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ժակ Շիրակի մահվան կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի մահվան կապակցությամբ:
Հեռագրում, մասնավորապես, ասված է. «Մեծ տխրությամբ և ցավով տեղեկացա Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի մահվան մասին:
Ֆրանսիան կորցրեց մեծ պետական այրի: Ողջ կյանքը նվիրելով Ֆրանսիային և մարմնավորելով նաև Ֆրանսիայի մեծությունը՝ նա էլ ավելի բարձրացրեց Ֆրանսիայի հեղինակությունը միջազգային հանրության առջև զուգակցելով հայրենիքին իր անմնացորդ ծառայությունը այլ ժողովուրդների իրավունքների ու ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված քայլերով։
Հայ ժողովուրդը չի մոռանա նախագահ Շիրակի անկեղծ բարեկամությունը, նրա վճռական ներդրումը Հայոց ցեղասպանությունն օրենքի ուժով ճանաչելու հարցում և նրա միջնորդական ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում: Հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Շիրակին նաև հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ գործադրած ջանքերի, այդ թվում՝ Հայաստանի պատմական մայրաքաղաք Անիի մշակութային կոթողների նկատմամբ նրա անձնական ուշադրության համար։
Նախագահ Շիրակը, հիրավի, հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունների զարթոնքի խորհրդանիշներից էր։ Մենք մեծ ջերմությամբ ենք հիշում նրա պետական այցը Հայաստան, իր մասնակցությամբ Երևանում Ֆրանսիայի հրապարակի բացումը, ինչպես նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա աննախադեպ անցկացումը։
Հայտնում եմ իմ խորին ցավակցությունները ֆրանսիացի բարեկամ ժողովրդին, ֆրանսիական պետությանը և Շիրակի ընտանիքի անդամներին ու ընկերներին։ Հայ ժողովուրդը հավասարապես սգում է ականավոր պետական գործչի ու մեծ անհատի մահը»։

Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Жака Ширака
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования президенту Франции Эммануэлю Макрону в связи с кончиной экс-президента Жака Ширака. В послании, в частности, говорится:
"С глубокой скорбью и болью узнал о кончине экс-президента Франции Жака Ширака.
Франция потеряла великого государственного деятеля. Посвятив всю свою жизнь Франции и воплотив также величие Франции, он еще больше повысил репутацию Франции перед международным сообществом, сопровождая свое самоотверженное служение родине шагами по защите прав и суверенитета других народов.
Армянский народ не забудет искреннюю дружбу президента Ширака, его решительный вклад в признание Геноцида армян силой закона и его посредническое участие в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Армянский народ также благодарен Шираку за его усилия по сохранению армянского культурного наследия, в том числе его личное внимание к культурным памятникам Ани - исторической столицы Армении.
Президент Ширак действительно был одним из символов развития армяно-французских межгосударственных отношений. Мы с большой теплотой вспоминаем его государственный визит в Армению, открытие площади Франции в Ереване с его участием, а также беспрецедентное проведение года Армении во Франции.
Выражаю глубочайшие соболезнования дружественному французскому народу, французскому государству, членам семьи и друзьям Ширака. Армянский народ скорбит о смерти знаменательного государственного деятеля и великой личности".