Վարչապետը մասնակցել է բուհի 100-ամյակին նվիրված միջոցառմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել Երևանի պետական համալսարանի 100-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը:
«Երևանի պետական համալսարանի մեծարգո դասախոսներ, շրջանավարտներ և սիրելի ուսանողներ,
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի մեծարգո նախարար, Կառավարության հարգելի անդամներ,
Հյուրեր,
1919 թվականի մայիսի 16-ին Հայաստանի կառավարությունն ընդունեց Հայաստանում պետական համալսարան հիմնելու մասին որոշումը, և այդ որոշումը դարձավ մեր կարճակյաց առաջին հանրապետության կյանքում տեղի ունեցած ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը, որը մեր ժողովրդի հետագա կյանքում պիտի ունենար հսկայական նշանակություն:
Այն, որ համալսարանը ստեղծվեց պատմաբանասիրական ֆակուլտետով, ցույց է տալիս այն գործնական և պետական նշանակությունը, որ մեր կյանքում պիտի ունենար կրթական, գիտական այդ կառույցը: Ըստ էության, խնդիր էր դրված ձևակերպել մեր պետական նոր ինքնությունը, որովհետև մենք 100-ամյակների դադարից հետո ահա դառնում էինք պետական ազգ, պետական ժողովուրդ և նոր պայմաններում մեր նոր ինքնությունը ձևակերպելու, մեր ժառանգությունն ուսումնասիրելու ու դասակարգելու խնդիր կար: Եվ այդ խնդիրն է, որ հաջողությամբ լուծեց Երևանի պետական համալսարանը՝ ձևակերպելով մեր անցած, ընթացիկ պատմության կարևորագույն արժեքները, և այն դնելով մեր նոր պետական ինքնության հիմքում:
Երբ թվարկում ենք, թե ինչ անուններ են գործ ունեցել Երևանի պետական համալսարանի հետ կամ ավելի ճիշտ ինչ անուններ է կերտել այս համալսարանը, նրա պատմությունը մեր իրականության համար ավելի արժեքավոր է դառնում՝ Հակոբ Մանանդյան, Ստեփանոս Մալխասյանց, Մանուկ Աբեղյան, Գրիգոր Ղափանցյան և այսպես շարունակ: Երևանի պետական համալսարանում ի վերջո կանոնակարգվեց մեր մշակութային այն ժառանգությունը, որը նույնպես պիտի ընկներ մեր նոր պետական ինքնության հիմքում: Եվ այս ամենի արդյունքն, ի վերջո, ի ցույց դրվեց 1965 թվականին՝ մեր ազգային զարթոնքի միջոցով, որը նաև հետագայում դարձավ մի նոր մշակութային վերածննդի հիմք և պատճառ:
Այս ամենի արդյունքում էր, որ 1988 թվականին մեր ժողովուրդն ապրեց մի նոր վերածնունդ, որով ինքը՝ որպես նոր ժառանգ, պիտի տեր կանգներ իր նոր պետական ինքնությանը: Եվ 20-րդ դարի մեր պատմության մեջ Երևանի պետական համալսարանն ունեցավ իսկապես անկյունաքարային և շրջադարձային նշանակություն:
Իհարկե, նոր պայմաններն իրենց հետ բերեցին ցնցումներ մեր հանրության բոլոր ոլորտներում: Ասվեց արդեն՝ մենք վերապրեցինք երկրաշարժ, մենք վերապրեցինք պատերազմ, մենք վերապրեցինք նոր պետություն կերտելու անհրաժեշտություն, և այս ամենի մեջ մենք ունեցանք բազմաթիվ կորուստներ, նաև բազմաթիվ նվաճումներ, բայց մեծ հաշվով մենք կարող ենք ասել, որ կրթական համակարգում ավելի շատ բարդությունների հանդիպեցինք, քան թե կարողացանք այդ բարդությունները լուծել:
Բայց ես ուզում եմ հավատալ, որ նոր ժամանակները նաև Երևանի պետական համալսարանի վերածննդի ժամանակներ են, որովհետև Երևանի պետական համալսարանն ինչպես եղել, այնպես էլ պետք է շարունակի մնալ Հայաստանում մտքի, գաղափարների գեներացման հիմնական տեղը և հարթակը, որովհետև նոր ժամանակներում ազատությունը, ստեղծագործականությունը, արդարությունը և ազնիվ մրցակցությունը, մտքի զարգացումը նույնքան պահանջված են, ինչքան պահանջված էին մեր ժողովրդի 20-րդ դարի կյանքի ընթացքում:
Եվ ես ուզում եմ տոնական այս օրը բոլորիս մաղթել, որ համատեղ աշխատանքի միջոցով ի վիճակի լինենք վերականգնել Երևանի պետական համալսարանի երբեմնի փառքը, վերականգնել Երևանի պետական համալսարանի երբեմնի մեծությունը, և, ընդ որում, սա պետք է արտահայտվի կոնկրետ արդյունքներով: Ես ասել եմ, և ուզում եմ կրկնել, որ ինչպես բուհական համակարգն ընդհանրապես, այնպես էլ Երևանի պետական համալսարանը մասնավորապես, պիտի դառնա Հայաստանի բոլոր կառավարությունների ամենակարևոր փորձագիտական հենարանը:
Եվ ուզում եմ ձևակերպել Երևանի պետական համալսարանի միջազգայնացման խնդիր, որը պիտի դառնա այնպիսի մի բուհ, որն աշխարհին ունի առաջարկելու շատ բան և բաց է նաև աշխարհից վերցնել նորարարական գաղափարներ, և այս գաղափարների վրա հիմնվելով ապահովել մեր կրթական համակարգի հետագա զարգացումը: Ես ուզում եմ ձևակերպել կոնկրետ խնդիր. կարծում եմ՝ Երևանի պետական համալսարանն առաջիկա 10 տարվա ընթացքում պետք է տեղ գտնի աշխարհի ուժեղագույն համալսարանների վարկանիշային աղյուսակի առաջին 500 հորիզոնականում: Եվ սա մի խնդիր է, որի լուծման համար բոլորս պետք է մեկտեղենք, համատեղենք մեր ուժերը և Երևանի պետական համալսարանը վերստին դարձնենք Հայաստանում մտքի, գաղափարների, ստեղծագործականության առաջատար հիմնական ուժ:
Հարգելի ներկաներ, ևս մեկ անգամ մեզ բոլորիս շնորհավորում եմ Երևանի պետական համալսարանի 100-ամյակի առիթով և ուզում եմ մաղթել, որ առաջիկա 100 տարին համալսարանի համար լինի վերելքների, ուժեղացման, գիտական մտքի, հաղթանակների շարունակական մի ժամանակաշրջան: Իսկ շարունակությունը թող ձևակերպեն արդեն 100 տարի հետո այս ամբիոնից խոսողները և այս դահլիճում նստողները:
2019թ. սեպտեմբեր ամսին մեկնարկել են Երևանի պետական համալսարանի 100-ամյակի հանդիսավոր միջոցառումները: Սեպտեմբերի 26-ին կայացել է ԵՊՀ գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստը, որի ընթացքում բուհի ոսկե մեդալներ են տրվել համալսարանի զարգացման գործում նշանակալի ավանդ ունեցած դասախոսներին և ուսանողներին:

"Хочу верить, что новые времена - это также время возрождения Ереванского госуниверситета": Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна принял участие в торжественном мероприятии, посвященном 100-летию Ереванского государственного университета.
"Многоуважаемые преподаватели, выпускники и дорогие студенты Ереванского государственного университета,
Многоуважаемый министр образования, науки, культуры и спорта,
16 мая 1919 года правительство Армении приняло решение о создании в Армении государственного университета, и это решение стало одним из важнейших событий в жизни нашей недолгой Первой республики, и этому событию суждено было сыграть важнейшую роль в дальнейшей жизни нашего народа.
Тот факт, что первым факультетом университета стал историко-языковедческий факультет, показывает практическое и государственное значение, которое должно было иметь это учебное, научное учреждение в нашей жизни. По сути, была поставлена задача сформулировать нашу новую государственную идентичность, потому что спустя столетия мы становились нацией и народом с государственностью, и в новых обстоятельствах возникла задача формулирования нашей новой идентичности, изучения и классификации нашего наследия. И именно эту задачу успешно решил Ереванский государственный университет, сформулировав самые важные ценности нашего прошлого, текущей истории и заложив их в основу нашей новой государственной идентичности.
Когда мы перечисляем, какие имена были связаны с Ереванским государственным университетом или, точнее, какие имена создали этот университет, его история становится более ценной для нашей действительности: Акоп Манандян, Степанос Малхасянц, Манук Абегян, Григор Капанцян и так далее. В Ереванском государственном университете, наконец, было регламентировано наше культурное наследие, которое также должно было лечь в основу нашей новой государственной идентичности. И результат всего этого, в конце концов, был продемонстрирован в 1965 году посредством нашего национального пробуждения, которое в дальнейшем также стало основой и причиной нового культурного возрождения.
Именно в результате этого в 1988 году наш народ пережил новое возрождение, которым он, как новый наследник, должен был стать хозяином своей новой государственной идентичности. И в нашей истории 20-го века Ереванский государственный университет был действительно краеугольным камнем и имел переломное значение.
Конечно, новые условия привели к потрясениям во всех сферах нашего общества. Уже было сказано - мы пережили землетрясение, мы пережили войну, мы пережили необходимость построить новое государство, и во всем этом у нас было много потерь, было также много достижений, однако, по большому счету, мы можем сказать, что в системе образования мы больше столкнулись с трудностями, чем смогли решить эти трудности.
Однако я хочу верить, что новые времена - это также время возрождения Ереванского государственного университета, потому что Ереванский государственный университет, как и прежде, должен оставаться главным местом и платформой в Армении для генерации мыслей, идей, потому что в новые времена свобода, креативность, справедливость и честная конкуренция, развитие мышления столь же востребованы, как и в жизни нашего народа в 20 веке.
И в этот праздничный день я хочу пожелать всем нам, чтобы посредством совместной работы мы смогли восстановить былую славу Ереванского государственного университета, восстановить былое величие Ереванского государственного университета, и это должно найти отражение в конкретных результатах. Я говорил и хочу повторить, что как вузовская система в целом, так и Ереванский государственный университет в частности, должны стать самой важной экспертной опорой всех правительств Армении.
И я хочу сформулировать задачу интернационализации Ереванского государственного университета, который должен стать таким вузом, который может многое предложить миру, а также открыт для принятия инновационных идей со всего мира и, основываясь на эти идеи, обеспечит дальнейшее развитие нашей системы образования. Я хочу сформулировать конкретную задачу: думаю, что Ереванский государственный университет в ближайшие 10 лет должен войти в список 500 лучших университетов мира. И это задача, для решения которой мы все должны объединить свои усилия и снова сделать Ереванский государственный университет ведущей силой мысли, идей и креативности в Армении.
Уважаемые участники, еще раз поздравляю всех нас сo 100-летием Ереванского государственного университета и хочу пожелать, чтобы следующие 100 лет стали для университета периодом величия, усиления, научной мысли и побед. И пусть продолжение сформулируют те, кто через 100 лет будет говорить с этой трибуны, и те, кто тогда будет сидеть в этом зале.
В сентябре 2019 года стартовали торжественные мероприятия по случаю 100-летия Ереванского государственного университета. 26 сентября состоялось торжественное заседание Научного совета ЕГУ, в ходе которого золотые медали ЕГУ были вручены преподавателям и студентам, внесшим существенный вклад в развитие университета.