Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
«Սրտանց շնորհավորում և բարեմաղթանքներ եմ հղում Ձեզ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս նշանավոր հոբելյանը խորհրդանշում է արդիական պետության և հասարակության կառուցման գործում հնագույն քաղաքակրթություն կրող չին ժողովրդի մեծ հաջողությունները:
Մենք Հայաստանում ուրախությամբ ենք հետևում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և չին ժողովրդի նվաճումներին՝ տնտեսական առաջընթացին, նորարարական ոլորտի զարգացմանը և մշակութային վերելքին:
Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների համակողմանի, կայուն և հետևողական ամրապնդմանն ու խորացմանը: Տարբեր ոլորտներում երկկողմ կապերի և փոխանակումների հետագա ընդլայնումը և միջազգային ասպարեզում ակտիվ գործակցությունը բխում են մեր երկու երկրների և ժողովուրդների կենսական շահերից: Լիահույս եմ, որ այս տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցը և հանդիպումը Ձեզ հետ հիմք կծառայեն հայ-չինական բարեկամությունն ու համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու համար:
Պատրաստակամ եմ Ձեզ հետ համատեղ առավելագույն ջանքեր գործադրել այդ նպատակին հասնելու համար»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ Լի Քեցյանին՝ Չինաստանի կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից հղում եմ Ձեզ և Չինաստանի կառավարությանն իմ ջերմ շնորհավորանքները և բարեմաղթանքները՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Չինաստանը ժամանել է իր պատմության այս նշանակալի հանգրվանին՝ բազմաթիվ ձեռքբերումներ արձանագրելով պետության և հասարակության կառուցման, տնտեսական առաջընթացի, նորարարությունների և մշակութային զարգացման ոլորտներում:
Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների համակողմանի, կայուն և հետևողական ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Լիահույս եմ, որ այս տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցը և հանդիպումը Ձեզ հետ առաջ կմղեն հայ-չինական բարեկամության և համագործակցության օրակարգը»:

Премьер Армении направил поздравительное послание по случаю 70-летия образования Китайской Народной Республики
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину по случаю 70-летия образования КНР. В послании говорится:
"Сердечно поздравляю и направляю добрые пожелания по случаю 70-летия образования КНР.
Этот знаменательный юбилей символизирует большие успехи носителя древнейшей цивилизации – китайского народа – в построении современного государства и общества.
В Армении мы с радостью следим за достижениями Китайской Народной Республики и китайского народа – экономическим прогрессом, развитием сферы инноваций и культурным подъемом.
Армения придает особую важность всестороннему, устойчивому и последовательному укреплению и углублению традиционных дружественных отношений с Китаем. Дальнейшее расширение двусторонних связей, обменов в различных сферах и активное сотрудничество на международной арене отвечают жизненно важным интересам двух наших стран и народов. Надеюсь, что мой визит в Китай и встреча с Вами в мае этого года послужат основой для поднятия армяно-китайской дружбы и сотрудничества на новый уровень.
Готов совместно с Вами прилагать максимум усилий для достижения этой цели".
Премьер-министр Никол Пашинян направил также поздравительное послание премьеру Государственного совета Китая Ли Кэцяну по случаю 70-летия образования КНР. В послании говорится:
"От имени правительства Республики Армения и от себя лично направляю Вам и правительству Китая самые теплые поздравления и наилучшие пожелания по случаю 70-летия образования Китайской Народной Республики.
Китай достиг этой важной вехи в своей истории, зафиксировав многочисленные достижения в области государственного и общественного строительства, экономического прогресса, инноваций и культурного развития.
Армения придает особое значение всестороннему, устойчивому и последовательному укреплению и углублению традиционных дружественных отношений с Китаем.
Надеюсь, что мой визит в Китай в мае этого года и встреча с Вами будут способствовать продвижению повестки армяно-китайской дружбы и сотрудничества".