Վարչապետը ծանոթացել է Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տիեռաս դե Արմենիա» ՓԲԸ-ի տնտեսության գործունեությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Հայաստանի ազգային հերոս, արգենտինահայ գործարար, բարերար Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տիեռաս դե Արմենիա»՝ «Հայաստանի հողեր» ՓԲԸ-ի տնտեսություն։ Տնտեսությունը գտնվում է Արմավիրի մարզի Բաղրամյան տարածաշրջանի Արևադաշտ գյուղում։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էդուարդո Էռնեկյանը շրջայց են կատարել տնտեսության տարածքում, եղել խաղողի այգիներում, գինեգործարանում։ Շրջայցի ընթացքում կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են խաղողի այգիների մշակման և ոռոգման տեխնոլոգիաները, խաղողի վերամշակման, գինու արտադրության գործընթացը: Վարչապետը ծանոթացել է նաև բերքահավաքի ընթացքին, հանդիպել բերքահավաքով զբաղված աշխատակիցներին, զրուցել նրանց հետ։
Շրջայցից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ու Էդուարդո էռնեկյանն առանձնազրույց են ունեցել, որի ընթացքում մտքեր են փոխանակել Հայաստանի առաջընթացի, տնտեսական զարգացման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման և մի շարք այլ հարցերի շուրջ։
Վարչապետը նշել է, որ տպավորված է «Տիեռաս դե Արմենիա»-ի տնտեսության կազմակերպվածությամբ և բարձր գնահատել արգենտինահայ գործարարի ներդրումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման, հայկական գինեգործության մեջ տեխնոլոգիական և որակական նոր չափանիշներ, նոր մշակույթ ներմուծելու գործում։
Էդուարդո Էռնեկյանը երախտագիտություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին գնահատականի համար և նշել, որ պատրաստ է շարունակել ներդրումային գործունեությունը և նոր ծրագրեր իրականացնել՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման ու տնտեսական բարգավաճման։
ՀՀ վարչապետը և արգենտինահայ գործարարը քննարկել են Հայաստանում «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ կողմից իրականացվող ծրագրերը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ընկերությանը կոնցեսիոն կառավարման տրված Երևանի «Զվարթնոց», Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանների զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, վերանորոգմանը և հետագա շահագործմանը վերաբերող հարցերի։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող ընկերությունների կողմից Հայաստանում իրականացվող այլ բիզնես ծրագրերի ընթացքի շուրջ։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էդուարդո Էռնեկյանը գոհունակություն են հայտնել երկկողմ համագործակցության ընթացքից և փոխադարձաբար վերահաստատել այն ավելի զարգացնելու պատրաստակամությունը։
Հաջորդիվ վարչապետն ուղևորվել է Արմավիր քաղաք, որտեղ Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանի և Արմավիրի քաղաքապետ Դավիթ Խուդաթյանի ուղեկցությամբ շրջել է քաղաքում, ծանոթացել ընթացիկ իրավիճակին և քաղաքի զարգացման ծրագրերին։ Նիկոլ Փաշինյանը նաև զբոսնել է Արմավիրի քաղաքային զբոսայգում և զրուցել բնակիչների հետ։
«Տիեռաս դե Արմենիա» տնտեսությունում մշակվում են շուրջ 400 հա խաղողի այգիներ։ Աճեցված խաղողը հիմնականում օգտագործվում է գինու արտադրության համար։ Ոռոգումն ամբողջությամբ իրականացվում է կաթիլային համակարգով, տրակտորների պարկը հագեցած է ժամանակակից տեխնիկայով, հիմնական և ժամանակավոր (սեզոնային) աշխատակիցների թիվը կազմում է 350։ Այգիներում մշակվում է 32 տեսակի խաղող, հիմնականում միջազգային սորտեր, կան նաև տեղական սորտեր՝ արենի, հաղթանակ, ոսկեհատ, խնդողնի։ Արտադրանքի կեսը սպառվում է Հայաստանում, մյուս կեսն արտահանվում է Ռուսաստան, եվրոպական երկրներ, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկա, Ավստրալիա, Չինաստան։ Այս տարի ընկերությունը ծրագրում է արտահանման ծավալը հասցնել մինչև 700 հազար շիշ գինի։ Տնտեսության ընդհանուր հողատարածքը կազմում է 2301 հա, որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել զարգացման ծրագրեր՝ արտադրության ծավալի աճին զուգահեռ։

Премьер Армении ознакомился с деятельностью принадлежащей Эдуардо Эрнекяну хозяйства ЗАО "Tierras de Armenia" (фотографии)
Премьер-министр Армени Никол Пашинян 6 октября посетил хозяйство ЗАО "Tierras de Armenia" ("Земли Армении"), принадлежащее Национальному герою Армении, аргентинскому бизнесмену армянского происхождения, филантропу Эдуардо Эрнекяну. Ферма расположена в селе Аревадашт Баграмянского района Армавирской области.
Никол Пашинян и Эдуардо Эрнекян прошлись по ферме, побывали на виноградниках и винодельне. Во время экскурсии главе правительства были представлены технологии возделывания и полива виноградников, переработки винограда и производства вина. Премьер-министр также ознакомился с процессом уборки урожая, встретился со сборщиками винограда и побеседовал с ними.
После экскурсии Никол Пашинян и Эдуардо Эрнекян провели беседу тет-а-тет, в ходе которой обменялись мнениями о прогрессе Армении, экономическом развитии, реализации инвестиционных программ и ряде других вопросов.
Премьер-министр отметил, что впечатлен организацией хозяйства "Tierras de Armenia". Глава правительства высоко оценил вклад бизнесмена в развитие экономики Армении, внедрение новых технологических и качественных стандартов и новой культуры в сфере армянского виноделия.
Эдуардо Эрнекян выразил благодарность Николу Пашиняну за высокую оценку и отметил, что он готов продолжать инвестировать и реализовывать новые программы во благо развития и экономического процветания Армении.
Премьер-министр Армении и Эдуардо Эрнекян обсудили реализуемые ЗАО "Международные аэропорты «Армения»" программы в Армении. В частности, они коснулись развития аэропортов "Звартноц" в Ереване и "Ширак" в Гюмри, улучшения инфраструктуры, вопросов ремонта и дальнейшей эксплуатации. Собеседники также обменялись мнениями о реализации других бизнес-программ, реализуемых принадлежащими Эдуардо Эрнекяну компаниями в Армении.
Никол Пашинян и Эдуардо Эрнекян выразили удовлетворение процессом двустороннего сотрудничества и двусторонне подтвердили готовность к дальнейшему развитию взаимодействия.
Затем премьер-министр отправился в город Армавир, где в сопровождении губернатора Армавирской области Амбарцума Матевосяна и мэра города Армавир Давида Худатяна прошелся по городу, ознакомился с текущей ситуацией и планами развития города. Никол Пашинян также совершил прогулку в городском парке Армавира и пообщался с жителями.
На ферме "Tierras de Armenia" возделывается около 400 гектаров виноградников. Урожай в основном используется для производства вина. Система орошения полностью капельная, тракторный парк оснащен современной техникой, количество основных и временных (сезонных) работников составляет 350 человек. На ферме выращивается 32 сорта винограда - в основном международные, но есть и местные сорта. Половина готовой продукции потребляется в Армении, другая половина экспортируется в Россию, страны Европы, Северную и Южную Америку, Австралию, Китай. В этом году компания планирует увеличить объем экспорта до 700 тыс бутылок вина. Общая земельная площадь фермы составляет 2301 га, в рамках которой планируется реализовать планы по развитию параллельно с увеличением объемов производства.