Վարչապետը ծանոթացել է Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տիեռաս դե Արմենիա» ՓԲԸ-ի տնտեսության գործունեությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Հայաստանի ազգային հերոս, արգենտինահայ գործարար, բարերար Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տիեռաս դե Արմենիա»՝ «Հայաստանի հողեր» ՓԲԸ-ի տնտեսություն։ Տնտեսությունը գտնվում է Արմավիրի մարզի Բաղրամյան տարածաշրջանի Արևադաշտ գյուղում։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էդուարդո Էռնեկյանը շրջայց են կատարել տնտեսության տարածքում, եղել խաղողի այգիներում, գինեգործարանում։ Շրջայցի ընթացքում կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են խաղողի այգիների մշակման և ոռոգման տեխնոլոգիաները, խաղողի վերամշակման, գինու արտադրության գործընթացը: Վարչապետը ծանոթացել է նաև բերքահավաքի ընթացքին, հանդիպել բերքահավաքով զբաղված աշխատակիցներին, զրուցել նրանց հետ։
Շրջայցից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ու Էդուարդո էռնեկյանն առանձնազրույց են ունեցել, որի ընթացքում մտքեր են փոխանակել Հայաստանի առաջընթացի, տնտեսական զարգացման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման և մի շարք այլ հարցերի շուրջ։
Վարչապետը նշել է, որ տպավորված է «Տիեռաս դե Արմենիա»-ի տնտեսության կազմակերպվածությամբ և բարձր գնահատել արգենտինահայ գործարարի ներդրումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման, հայկական գինեգործության մեջ տեխնոլոգիական և որակական նոր չափանիշներ, նոր մշակույթ ներմուծելու գործում։
Էդուարդո Էռնեկյանը երախտագիտություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին գնահատականի համար և նշել, որ պատրաստ է շարունակել ներդրումային գործունեությունը և նոր ծրագրեր իրականացնել՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման ու տնտեսական բարգավաճման։
ՀՀ վարչապետը և արգենտինահայ գործարարը քննարկել են Հայաստանում «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ կողմից իրականացվող ծրագրերը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ընկերությանը կոնցեսիոն կառավարման տրված Երևանի «Զվարթնոց», Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանների զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, վերանորոգմանը և հետագա շահագործմանը վերաբերող հարցերի։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող ընկերությունների կողմից Հայաստանում իրականացվող այլ բիզնես ծրագրերի ընթացքի շուրջ։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էդուարդո Էռնեկյանը գոհունակություն են հայտնել երկկողմ համագործակցության ընթացքից և փոխադարձաբար վերահաստատել այն ավելի զարգացնելու պատրաստակամությունը։
Հաջորդիվ վարչապետն ուղևորվել է Արմավիր քաղաք, որտեղ Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանի և Արմավիրի քաղաքապետ Դավիթ Խուդաթյանի ուղեկցությամբ շրջել է քաղաքում, ծանոթացել ընթացիկ իրավիճակին և քաղաքի զարգացման ծրագրերին։ Նիկոլ Փաշինյանը նաև զբոսնել է Արմավիրի քաղաքային զբոսայգում և զրուցել բնակիչների հետ։
«Տիեռաս դե Արմենիա» տնտեսությունում մշակվում են շուրջ 400 հա խաղողի այգիներ։ Աճեցված խաղողը հիմնականում օգտագործվում է գինու արտադրության համար։ Ոռոգումն ամբողջությամբ իրականացվում է կաթիլային համակարգով, տրակտորների պարկը հագեցած է ժամանակակից տեխնիկայով, հիմնական և ժամանակավոր (սեզոնային) աշխատակիցների թիվը կազմում է 350։ Այգիներում մշակվում է 32 տեսակի խաղող, հիմնականում միջազգային սորտեր, կան նաև տեղական սորտեր՝ արենի, հաղթանակ, ոսկեհատ, խնդողնի։ Արտադրանքի կեսը սպառվում է Հայաստանում, մյուս կեսն արտահանվում է Ռուսաստան, եվրոպական երկրներ, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկա, Ավստրալիա, Չինաստան։ Այս տարի ընկերությունը ծրագրում է արտահանման ծավալը հասցնել մինչև 700 հազար շիշ գինի։ Տնտեսության ընդհանուր հողատարածքը կազմում է 2301 հա, որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել զարգացման ծրագրեր՝ արտադրության ծավալի աճին զուգահեռ։

Prime Minister Nikol Pashinyan today visited the farm operated by Tierras de Armenia CJSC, which is owned by Argentinean Armenian businessman, philanthropist Eduardo Eurnekian. The farm is located in Arevadasht village of Baghramyan region (Armavir Marz).
Nikol Pashinyan and Eduardo Eurnekian toured the farm, calling at the vineyards and wineries. During the tour, the Premier was introduced to cultivation and irrigation technologies, grape processing and wine production. The Prime Minister also got acquainted with the harvesting process, met with the harvesting staff and talked to them.
After the tour, Nikol Pashinyan and Eduardo Eurnekian held private talks, during which they exchanged views on Armenia’s progress, economic development, implementation of investment programs and a number of other issues.
The Prime Minister said he was impressed by the achievements of Tierras de Armenia CJSC and highly appreciated the Argentinean-Armenian businessman’s contribution to the development of Armenia’s economy through the use of new technological and qualitative standards in winemaking, and so on.
Eduardo Eurnekian thanked Nikol Pashinyan for appreciation, noting that he was ready to continue investing and implementing new programs for the sake of Armenia’s development and prosperity.
The Prime Minister and the Argentinean-Armenian businessman discussed programs implemented by Armenia International Airports in Armenia. In particular, they referred to the development of Zvartnots, Shirak Airports in Gyumri, inclusive of infrastructure improvements and repairs.
The interlocutors looked at possibility of implementing other business projects by Eduardo Eurnekian-owned companies. Nikol Pashinyan and Eduardo Eurnekian expressed satisfaction with the process of bilateral cooperation and reaffirmed their readiness to further develop it.
The Prime Minister then left for Armavir, where accompanied by Armavir Governor Hambardzum Matevosyan and Armavir Mayor David Khudatyan, he toured the city, got acquainted with the current situation and development plans of the city. Nikol Pashinyan also walked in Armavir city park and talked to the locals.
About 400 hectares of vineyards are being cultivated in the Tierras de Armenia farm. Increased grapes are mainly used for wine production. The irrigation system is fully drip irrigation system, tractor sack is equipped with modern equipment, the number of basic and temporary (seasonal) staff is 350. There are 32 types of grapes cultivated in the gardens, mainly international varieties.
Half of the product is consumed in Armenia, the other half is exported to Russia, European countries, North and South America, Australia, China. This year the company plans to increase its export volume to 700,000 bottles of wine. The total land area of the economy is 2301 hectares, within the framework of which development plans are planned to be implemented in parallel with the increase of production volume.