Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է զոհված զինծառայողների մայրերի հետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Ուրախ եմ հանդիպման համար: Ներողություն եմ խնդրում հանդիպման ուշացման համար, բայց հույս ունեմ, որ տեսել եք իմ աշխատանքային գրաֆիկը, որը եղել է շատ ծանրաբեռնված: Այսօր մենք պատրաստ ենք քննարկելու բոլոր հարցերը, որոնք մեզ հետաքրքրում են: Բայց ես կարող եմ որպես նախաբան ասել հետևյալը. մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ ես խոսում էի այն մասին, որ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի շահառուների շրջանակը շատ արագ տեմպերով ընդլայնվում է և գիտեք, որ մեր վերջին խոսակցությունից հետո որոշում է կայացվել և այդ հիմնադրամը սկսել է վճարումներ կատարել 1998 թվականի հունվարի մեկից հետո զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին և առաջին խմբի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողներին:
Ինչպես կառավարության շենքի առաջ հանդիպմանը հայտարարեցի՝ փաստորեն մեկուկես տարվա ընթացքում 19 տարի հետ ենք գնացել և 19 տարվա վաղեմության շահառուների խնդիրը լուծել ենք: Բնականաբար, մեր նպատակն այն է, որ մենք հետ գնանք՝ հասնենք ամենասկիզբ: Բայց իհարկե դա որոշակի աշխատանք է պահանջում մեզանից, և այդ աշխատանքը մենք իհարկե կկատարենք:
Ցանկանում եմ ևս մեկ շեշտադրում անել, որն արել եմ մեր նախորդ խոսակցության ընթացքում: Ընդհանրապես, մանավանդ այն պայմաններում, երբ բազմաթիվ հարցեր երկար տարիներ չեն լուծվել, Հայաստանում երբեմն ավելի հեշտ է հարց չլուծելը, քան հարց լուծելը, որովհետև մենք ասացվածք ունենք չէ՞, «մի տնից չենք՝ մի հալի ենք»: Երբեմն դա մեզ մխիթարում է: Երբ մեր հարցերը լուծված չեն և տեսնում ենք ոչ մեկինը լուծված չէ, դա մեզ մխիթարում է մեր ազգային ասացվածքի տրամաբանությամբ. «մի տնից չենք՝ մի հալի ենք, իր հարցն էլ լուծված չէ, իմ հարցն էլ լուծված չէ»:
Բայց երբ ամենավերջից սկսվում են հարցերը լուծվել և գալ առաջ, սակայն երբ մենք մի փոքր այդ կետից հեռու ենք, այդ պրոցեսին սկսում ենք բացասական վերաբերվել՝ մտածելով, որ այն հին տրամաբանությունը, որ «մի տնից չենք՝ մի հալի ենք»՝ պահպանվեր, քան թե հարցը այն կողմից սկսվեր լուծվել: Եվ ես դա հասկանում եմ ինչից է, որովհետև մարդիկ մտածում են, որ գուցե նույն տրամաբանության մեջ կրկին հարցը գա հասնի իրենց շեմին ու այդպես էլ այդ վերջին քայլը դեպի իրենց շեմը չանի: Բայց ես ուզում եմ հավաստիացնել, որ մենք անելու ենք դա և գնալու ենք մինչև ամենասկիզբը: Գիտեմ, որ նույնիսկ այդ դեպքում չենք կարող համարել, որ բոլոր հարցերը լուծված են, որովհետև այնուամենայնիվ ծառայության ընթացքում կան մահացած զինվորներ, որոնք դեռևս շահառու չեն համարվում, որովհետև կան տարբեր կատեգորիաներ:
Հիմա պայմանն այնպիսին է, որ մարտական հերթապահության ընթացքում պետք է դեպքը տեղի ունեցած լինի, բայց հարցը հետևյալն է. եթե օրինակ զինվորը մարտական հերթապահության գնալիս մեքենայի մեջ նստած վթարի է ենթարկվել, ինքը մարտական հերթապահության մե՞ջ է, թե մարտական հերթապահության մեջ չէ: Ես կարծում եմ, որ ինքը նույնպես պետք է համարվի շահառու:
Այժմ մենք այս հարցն ենք լուծում: Ենթադրենք, զինվորը մարտական դիրքում չէ, այլ թիկունքում ինչ որ տեղ և ասենք հակառակորդն ականանետից կամ հրետանուց կրակել է և զինվորը զոհվել է: Այժմ նա չի համարվում շահառու: Հիմա առաջին փուլում մենք այդ զինվորների խնդիրը կլուծենք, որից հետո կնայենք նաև հետագան:
Այստեղ հարցը նաև հետևյալի մեջ է. հանգամանքները տարբեր են, որովհետև դա չի նշանակում, որ բոլոր վթարները պետք է մտնեն նույն կատեգորիայի տակ: Ես ասում եմ հետևյալը. զինվորը գնալիս է եղել մարտական հերթապահության և ճանապարհին այդ դեպքը պատահել է, կարող են լինել նաև ուրիշ դեպքեր: Հասկանո՞ւմ եք, սա այնպիսի հարց է, որ պետք է երկար, մանրամասն լրջորեն քննարկել, լուրջ մոտեցում ցուցաբերել, բայց մի բանում կարող եք վստահ լինել, որ այս հարցը մեր մշտական ուշադրության կենտրոնում է և չի կարող այնպես լինել, որ մեր կառավարությունը որևէ քայլով, որևէ ձևով, որևէ ժեստով, որևէ անհարգալից կամ ոչ պատշաճ հարգալից վերաբերմունք ունենա զինծառայության ընթացքում որևէ հանգամանքի բերումով զոհված, մահացած որևէ զինվորի, կամ որևէ քաղաքացու նկատմամբ, ընդհանրապես, անկախ իր կարգավիճակից:
Բայց մյուս կողմից, մենք պետք է նաև հասկանանք, որ դա անխուսափելի բան է, մենք ստիպված ենք որոշ ձևակերպումներ անել, որոշակի տարբերակումներ մտցնել, որոշ կատեգորիաներ դնել, այլ տարբերակ ուղղակի չկա»:
Այնուհետև վարչապետը լսել է զոհված զինծառայողների խնդիրներն ու դիտարկումները, պատասխանել նրանց մի շարք հարցերի: Նիկոլ Փաշինյանը խոստացել է մանրամասն քննարկել ներկայացված խնդիրներն ու առաջարկությունները:
Զոհված զինծառայողների մայրերը շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին հանդիպման և իրենց հարցերին ականջալուր լինելու համար:
Հանդիպման ավարտին վարչապետը և զոհված զինծառայողների մայրերը մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք են մատուցել զոհված բոլոր զինծառայողների հիշատակին:

“Your Problems are Kept in the Spotlight” – PM Meets with the Mothers of Perished Armenian Soldiers
The Prime Minister said: “I am pleased to meet you. I apologize for the delay in the meeting, but you may be aware that my work schedule was very busy in recent months. Today we are ready to discuss all issues of shared concern. But to begin with, I can say the following: during our previous meeting, I talked about the fact that the circle of beneficiaries of the Military Insurance Fund is expanding very rapidly, and you know that after our last conversation it was decided that the Fund should implement payments to families of those servicemen who died after January 1, 1998 and military personnel included in the first disability group.
As I said at a meeting held in front of the government building, in fact, we went 19 years back within a period of one and a half years in a bid to address the needs of a larger group of beneficiaries. Of course, our goal is to tackle the problem of all those eligible. But this requires some effort from us, and we, of course, will carry out this work.
I want to make one more remark, which I made during our previous conversation. In general, especially considering that many issues went unaddressed for many years, it is sometimes easier not resolve issues in Armenia, because as the saying goes “We are not from the same home, but we are in the same condition.” Sometimes it comforts us. When our problems are not solved, and we see that none of us have solved them, it comforts us, this is the logic of our national saying.
But when issues begin to be resolved from the very end, and move forward, even when we are a little far from this point, we begin to negatively relate to this process, thinking that the old logic of “We are not from the same home, but we are in the same condition” would be better preserved. And I understand why this is happening, because people think that maybe, by the same logic, the question will approach their threshold again and will not take this last step towards it. But I want to assure that we will do this and get to the very beginning.
I know that even in this case we cannot assume that all issues have been resolved, because, nevertheless, there are soldiers who died during the service, who are not yet considered beneficiaries, because there are different categories. Now the condition is that the incident should have been happened in the exercise of a combat duty, but the question arises here: should we consider those cases when say a soldier was killed in an accident on his way to combat duty? I think that such servicemen should also be considered a beneficiary.
Now we are dealing with this delicate issue. Suppose a soldier is not in a combat position, but somewhere in the rear and, say, the enemy shot from a mortar or artillery and the soldier died. Currently such soldiers are not supposed to be a beneficiary. First of all, we will solve the problem of these soldiers, after which we will consider the future.
There is another issue. Circumstances may differ in essence, but this does not mean that all accidents should fall into the same category. I say if the accident happened on the way to combat duty, the serviceman should be deemed as a beneficiary. There may be other cases as well.
You see, this is a question that needs to be discussed thoroughly and seriously for a long time, take a serious approach, but in one you can be sure that this issue is in the center of our constant attention and cannot be so that our government takes any step, in any way, with a gesture, it would show any disrespectful attitude towards the deceased, to the deceased during military service, or to any citizen, regardless of his status. But on the other hand, we also need to understand that this is inevitable, we are forced to make some formulations, introduce certain differences, compile some categories, there simply is no other option.”
The Prime Minister listened to the comments and concerns voiced by the mothers of perished soldiers and answered their questions. The mothers of deceased servicemen thanked the Premier for the meeting.