Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է զոհված զինծառայողների մայրերի հետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Ուրախ եմ հանդիպման համար: Ներողություն եմ խնդրում հանդիպման ուշացման համար, բայց հույս ունեմ, որ տեսել եք իմ աշխատանքային գրաֆիկը, որը եղել է շատ ծանրաբեռնված: Այսօր մենք պատրաստ ենք քննարկելու բոլոր հարցերը, որոնք մեզ հետաքրքրում են: Բայց ես կարող եմ որպես նախաբան ասել հետևյալը. մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ ես խոսում էի այն մասին, որ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի շահառուների շրջանակը շատ արագ տեմպերով ընդլայնվում է և գիտեք, որ մեր վերջին խոսակցությունից հետո որոշում է կայացվել և այդ հիմնադրամը սկսել է վճարումներ կատարել 1998 թվականի հունվարի մեկից հետո զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին և առաջին խմբի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողներին:
Ինչպես կառավարության շենքի առաջ հանդիպմանը հայտարարեցի՝ փաստորեն մեկուկես տարվա ընթացքում 19 տարի հետ ենք գնացել և 19 տարվա վաղեմության շահառուների խնդիրը լուծել ենք: Բնականաբար, մեր նպատակն այն է, որ մենք հետ գնանք՝ հասնենք ամենասկիզբ: Բայց իհարկե դա որոշակի աշխատանք է պահանջում մեզանից, և այդ աշխատանքը մենք իհարկե կկատարենք:
Ցանկանում եմ ևս մեկ շեշտադրում անել, որն արել եմ մեր նախորդ խոսակցության ընթացքում: Ընդհանրապես, մանավանդ այն պայմաններում, երբ բազմաթիվ հարցեր երկար տարիներ չեն լուծվել, Հայաստանում երբեմն ավելի հեշտ է հարց չլուծելը, քան հարց լուծելը, որովհետև մենք ասացվածք ունենք չէ՞, «մի տնից չենք՝ մի հալի ենք»: Երբեմն դա մեզ մխիթարում է: Երբ մեր հարցերը լուծված չեն և տեսնում ենք ոչ մեկինը լուծված չէ, դա մեզ մխիթարում է մեր ազգային ասացվածքի տրամաբանությամբ. «մի տնից չենք՝ մի հալի ենք, իր հարցն էլ լուծված չէ, իմ հարցն էլ լուծված չէ»:
Բայց երբ ամենավերջից սկսվում են հարցերը լուծվել և գալ առաջ, սակայն երբ մենք մի փոքր այդ կետից հեռու ենք, այդ պրոցեսին սկսում ենք բացասական վերաբերվել՝ մտածելով, որ այն հին տրամաբանությունը, որ «մի տնից չենք՝ մի հալի ենք»՝ պահպանվեր, քան թե հարցը այն կողմից սկսվեր լուծվել: Եվ ես դա հասկանում եմ ինչից է, որովհետև մարդիկ մտածում են, որ գուցե նույն տրամաբանության մեջ կրկին հարցը գա հասնի իրենց շեմին ու այդպես էլ այդ վերջին քայլը դեպի իրենց շեմը չանի: Բայց ես ուզում եմ հավաստիացնել, որ մենք անելու ենք դա և գնալու ենք մինչև ամենասկիզբը: Գիտեմ, որ նույնիսկ այդ դեպքում չենք կարող համարել, որ բոլոր հարցերը լուծված են, որովհետև այնուամենայնիվ ծառայության ընթացքում կան մահացած զինվորներ, որոնք դեռևս շահառու չեն համարվում, որովհետև կան տարբեր կատեգորիաներ:
Հիմա պայմանն այնպիսին է, որ մարտական հերթապահության ընթացքում պետք է դեպքը տեղի ունեցած լինի, բայց հարցը հետևյալն է. եթե օրինակ զինվորը մարտական հերթապահության գնալիս մեքենայի մեջ նստած վթարի է ենթարկվել, ինքը մարտական հերթապահության մե՞ջ է, թե մարտական հերթապահության մեջ չէ: Ես կարծում եմ, որ ինքը նույնպես պետք է համարվի շահառու:
Այժմ մենք այս հարցն ենք լուծում: Ենթադրենք, զինվորը մարտական դիրքում չէ, այլ թիկունքում ինչ որ տեղ և ասենք հակառակորդն ականանետից կամ հրետանուց կրակել է և զինվորը զոհվել է: Այժմ նա չի համարվում շահառու: Հիմա առաջին փուլում մենք այդ զինվորների խնդիրը կլուծենք, որից հետո կնայենք նաև հետագան:
Այստեղ հարցը նաև հետևյալի մեջ է. հանգամանքները տարբեր են, որովհետև դա չի նշանակում, որ բոլոր վթարները պետք է մտնեն նույն կատեգորիայի տակ: Ես ասում եմ հետևյալը. զինվորը գնալիս է եղել մարտական հերթապահության և ճանապարհին այդ դեպքը պատահել է, կարող են լինել նաև ուրիշ դեպքեր: Հասկանո՞ւմ եք, սա այնպիսի հարց է, որ պետք է երկար, մանրամասն լրջորեն քննարկել, լուրջ մոտեցում ցուցաբերել, բայց մի բանում կարող եք վստահ լինել, որ այս հարցը մեր մշտական ուշադրության կենտրոնում է և չի կարող այնպես լինել, որ մեր կառավարությունը որևէ քայլով, որևէ ձևով, որևէ ժեստով, որևէ անհարգալից կամ ոչ պատշաճ հարգալից վերաբերմունք ունենա զինծառայության ընթացքում որևէ հանգամանքի բերումով զոհված, մահացած որևէ զինվորի, կամ որևէ քաղաքացու նկատմամբ, ընդհանրապես, անկախ իր կարգավիճակից:
Բայց մյուս կողմից, մենք պետք է նաև հասկանանք, որ դա անխուսափելի բան է, մենք ստիպված ենք որոշ ձևակերպումներ անել, որոշակի տարբերակումներ մտցնել, որոշ կատեգորիաներ դնել, այլ տարբերակ ուղղակի չկա»:
Այնուհետև վարչապետը լսել է զոհված զինծառայողների խնդիրներն ու դիտարկումները, պատասխանել նրանց մի շարք հարցերի: Նիկոլ Փաշինյանը խոստացել է մանրամասն քննարկել ներկայացված խնդիրներն ու առաջարկությունները:
Զոհված զինծառայողների մայրերը շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին հանդիպման և իրենց հարցերին ականջալուր լինելու համար:
Հանդիպման ավարտին վարչապետը և զոհված զինծառայողների մայրերը մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք են մատուցել զոհված բոլոր զինծառայողների հիշատակին:

Премьер Армении встретился с матерями погибших военнослужащих
Премьер-министр, в частности, отметил: "Я рад этой встрече. Прошу прощения за задержку встречи, но надеюсь, вы видели мой рабочий график, который был очень загруженным. Сегодня мы готовы обсудить все вопросы, которые нас интересуют. Но в качестве пролога могу сказать, что на нашей предыдущей встрече я говорил о том, что круг бенефициаров Фонда страхования военнослужащих очень быстро расширяется, и вы знаете, что после нашего последнего разговора было принято решение, и этот фонд начал выплачивать деньги членам семей солдат, погибших после 1 января 1998 года, и военным инвалидам первой группы.
Как я заявил на встрече перед зданием правительства, фактически, за полтора года мы снизили порог на 19 лет и решили проблему бенефициаров 19-летней давности. Естественно, наша цель состоит в том, чтобы достичь самого начала. Но, конечно, это требует от нас определенной работы, и мы, конечно, выполним эту работу.
Хочу сделать еще одно замечание, которое я сделал и во время нашего предыдущего разговора. Вообще, особенно в тех условиях, что многие вопросы долгие годы не решались, в Армении иногда легче не разрешить вопрос, чем решить его, потому что у нас есть пословица: "Хотя мы и не из одного дома, но мы в одном и том же состоянии". Иногда это утешает нас. Когда наши проблемы не решены, и мы видим, что они не решены ни у кого из нас, это утешает нас, это логика нашей национальной поговорки: "Хотя мы и не из одного дома, но мы в одном и том же состоянии - не решены ни его проблема, ни моя".
Однако когда вопросы начинают решаться с самого конца, и продвигаться, даже когда мы и немного далеки от этой точки, мы начинаем отрицательно относиться к этому процессу, думая, что лучше бы сохранилась старая логика "хотя мы и не из одного дома, но мы в одном и том же состоянии", чем вопрос был бы решен с того конца. И я понимаю из-за чего это происходит, потому что люди думают, что, может быть, по той же логике вопрос снова подойдет к их порогу, и так и не сделает этот последний шаг к нему. Но я хочу заверить, что мы это сделаем и дойдем до самого начала. Знаю, что даже в этом случае мы не можем считать, что все вопросы решены, потому что, тем не менее, есть солдаты, погибшие во время службы, которые пока не считаются бенефициарами, потому что есть разные категории.
Сейчас условие таково, что инцидент должен был произойти во время боевого дежурства, но вопрос в следующем: если, например, солдат, на пути к месту боевого дежурства, сидя в машине, попал в аварию, он находится на боевом дежурстве или не находится на боевом дежурстве? Я думаю, что он также должен считаться бенефициаром.
Сейчас мы решаем этот вопрос. Предположим, солдат не на боевой позиции, а где-то в тылу и, скажем, противник стрелял из миномета или артиллерии, и солдат погиб. Сейчас он не считается бенефициаром. В первую очередь мы решим проблему этих солдат, после чего рассмотрим и дальнейшие вопросы.
Здесь вопрос заключается также и в следующем: обстоятельства бывают разные, это не означает, что все аварии должны войти в одну и ту же категорию. Я говорю следующее: солдат ехал на боевое дежурство и по дороге произошел этот случай, могут быть и другие случаи. Понимаете, это такой вопрос, который нужно долго, тщательно, всерьез обсуждать, проявить серьезный подход, но в одном вы можете быть уверены, что этот вопрос находится в центре нашего постоянного внимания и не может быть так, чтобы наше правительство каким-либо шагом, каким-либо образом, жестом проявило бы какое-либо неуважительное отношение к погибшему во время воинской службы солдату, или к какому-либо гражданину, независимо от его статуса.
Но с другой стороны, мы также должны понять, что это неизбежно и мы вынуждены делать какие-то формулировки, вносить определенные различия, составлять некоторые категории, другого варианта просто нет".
Затем премьер-министр выслушал проблемы и замечания матерей погибших военнослужащих, ответил на ряд их вопросов. Никол Пашинян пообещал подробно обсудить представленные проблемы и предложения.
Матери погибших военнослужащих поблагодарили премьер-министра за встречу и за то, что он выслушал их.