Չիլիի նախագահը երկրում տեղի ունեցող անկարգությունները համեմատել է պատերազմի հետ
Չիլիի նախագահ Սեբաստիան Պինյերան երկրում անկարգությունների հետ կապված իրադրությունը համեմատել է պատերազմի հետ, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք պատերազմի մեջ ենք: Մենք ունենք զորեղ, անխնա թշնամի, որը ոչ մի սրբություն չունի, որը պատրաստ է ուժ կիրառել առանց որևէ սահմանափակման, նույնիսկ եթե խոսքը վերաբերում է մարդկային կյանքերին»,- ասել է պետության ղեկավարը ուղերձում, որը հեռարձակվել է 24 Oras հեռուստաալիքի եթերում:
Բողոքները, որոնք վերաճել են անկարգությունների ու ոստիկանության հետ բախումների, Սանտյագոյում սկսվել են հոկտեմբերի 14-ին այն բանից հետո, երբ մետրոյով երթևեկության արժեքը միջինին հաշվով բարձրացվեց 30 պեսոյով (0,04 դոլարով)՝ մինչև առավելագույն 850 պեսո (1,2 դոլար): Հրկիզումների և կողոպուտների հետևանքով զոհվել է առնվազն յոթ մարդ:
Ստեղծված իրադրության կապակցությամբ իշխանությունները արտակարգ դրություն են հայտարարել է մայրաքաղաքում և մի շարք քաղաքներում: Պինյերան նաև որոշում Է ընդունել չեղարկել հասարակական տրանսպորտով երթևեկության գների բարձրացումը:

Президент Чили сравнил охватившие страну беспорядки с войной
Президент Чили Себастьян Пиньера сравнил сложившуюся в стране ситуацию с беспорядками, охватившими несколько регионов страны, с войной, передает ТАСС.
"Мы находимся на войне. У нас мощный, беспощадный враг, для которого нет ничего святого, который готов применять насилие, не ставя себе никаких границ, даже если речь идет о человеческих жизнях", - сказал глава государства в обращении, которое транслировалось в эфире телеканала 24 Oras.
Протесты, которые переросли в беспорядки и столкновения с полицией, начались в Сантьяго 14 октября после того, как стоимость проезда в метро в среднем выросла на 30 песо ($0,04) до максимума в 850 песо ($1,2). Позднее беспорядки охватили и другие города страны. В результате поджогов и грабежей погибли не менее семи человек.
В связи со сложившейся ситуацией власти объявили чрезвычайное положение в столице и ряде городов. Пиньера также принял решение отменить повышение цен на проезд в общественном транспорте.