Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Անա Բռնաբիչի հետ
Ճապոնիա աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Անա Բռնաբիչի հետ:
Հայաստանի նախագահն արդյունավետ է գնահատել վերջերս Սերբիա կատարած պաշտոնական այցը և ձեռք բերված գործնական պայմանավորվածությունները։
Նա ևս մեկ անգամ ողջունել է սերբական կողմի որոշումները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացման և Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի Հանրապետության դեսպանության բացման վերաբերյալ՝ նշելով, որ դրանք կարևոր քայլեր են երկու երկրների հարաբերություններն ամրապնդելու ուղղությամբ։
Հայաստանի նախագահը և Սերբիայի վարչապետը վերահաստատել են Բելգրադում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, մասնավորապես անդրադարձել սերբական Նովի Սադ քաղաքում ամեն տարի անցկացվող երաժշտական EXIT փառատոնին զուգահեռ՝ հայկական «Սևան ստարտափ» փառատոն անցկացնելու մտադրությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցությանը։ Վարչապետ Բռնաբիչն ասել է, որ առաջիկայում Հայաստան կայցելի սերբական պատվիրակությունը՝ տեղում ծանոթանալու համագործակցության ուղղություններին ու հնարավոր ծրագրերին։
Սերբիայի վարչապետը նաև տեղեկացրել է, որ մի քանի օրից՝ հոկտեմբերի 25-ին Մոսկվայում կստորագրի Սերբիայի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը։ «Ուրախ եմ, որ դա տեղի կունենա այն շրջանում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը նախագահում է ԵԱՏՄ-ում»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն նոր առևտրային հնարավորություններ կստեղծի Հայաստանի և Սերբիայի համար:

Армен Саркисян встретился с премьер-министром Сербии Аной Брнабич
В рамках рабочего визита в Японию Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с Премьер-министром Сербии Аной Брнабич.
Президент Армении оценил как плодотворный свой недавний официальный визит в Сербию и достигнутые практические договорённости.
Он ещё раз приветствовал решения сербской стороны о снятии визового режима для граждан Республики Армения и об открытии посольства Республики Сербия в Республике Армения, отметив, что это важные шаги в направлении укрепления отношений между двумя странами.
Президент Армении и Премьер-министр Сербии подтвердили достигнутые в Белграде договорённости, в частности, коснулись намерения параллельно с проходящим в сербском городе Нови Сад ежегодным музыкальным фестивалем EXIT проводить армянский фестиваль "Севан стартап", взаимодействия в сфере информационных технологий. Премьер-министр Брнабич сказала, что вскоре Армению посетит сербская делегация, чтобы на месте ознакомиться с направлениями сотрудничества и возможными программами.
Премьер-министр Сербии также проинформировала, что через несколько дней, 25 октября в Москве будет подписано соглашение о свободной торговле между Сербией и Евразийским экономическим союзом. "Я рад, что это произойдёт в тот период, когда Республика Армения председательствует в ЕАЭС", - подчеркнул Президент Саркисян, выразив уверенность, что это создаст для Армении и Сербии новые торговые возможности.